31 januari 2026

”Vad i helvete” – mäktig lobby ursinnig på Trump

2026 01 31

Trump får en varning inför valet.

President Donald Trump och Republikanerna är pressade inför det amerikanska mellanårsvalet i november.

Nu hotar delar av den mäktiga amerikanska vapenlobbyn med att inte rösta i valet – efter ett uttalande från den amerikanska presidenten.

”W.T.F. – vad i helvete?”

När demonstranten Alex Pretti nyligen sköts till döds av federala agenter i Minneapolis, förklarades det med att Pretti hade burit vapen.

President Trump själv fällde också en kommentar om att Pretti ”int borde ha burit vapen” i samband med demonstrationen.

Detta och liknande uttalanden från Trump-administrationen får delar av den mäktiga amerikanska vapenlobbyn att rasa, rapporterar Politico.

Vapenlobbyn, som förespråkar den rätt att bära vapen som garanteras i andra tillägget i USA:s konstitution, spelar en viktig roll för Republikanernas väljarstöd.

Nu hotar delar av lobbyn med att avstå från att rösta i valet – efter Trumps och andras uttalanden om att Pretti inte borde ha burit vapen.

– Jag skickade ett meddelande till högt uppsatta personer i administrationen med tre bokstäver: W.T.F., säger Dudley Brown, ordförande för National Associaton for Gun Rights, enligt tidningen.

”W.T.F.” är förkortning för ”what the fuck?” som kan översättas till ”vad i helvete?”.

– Det krävs inte mycket för att avgöra ett val, tillägger Brown.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump "måste" bomba

”Kommer inte att rösta”

Han är extra upprörd över att presidenten själv uttalar sig om att Pretti inte borde ha burit vapen, vilket Brown och vapenlobbyn ser som en rättighet.

– Om det bara hade varit FBI-chefen och några andra högt uppsatta tjänstemän i administrationen, hade det varit en sak, men när presidenten kom ut och fördubblade insatserna var det en helt ny nivå. Det här ser inte bra ut för din bas. Du kan inte vara konservativ utan att vara radikalt pro-vapen, säger Dudley Brown, enligt tidningen.

En annan, anonym företrädare för vapenlobbyn säger att många amerikanska förespråkare av rätten att bära vapen nu är ”rasande”.

– Och de kommer inte att komma ut och rösta. Han kan inte rätta till det tre månader före valet, säger källan.

Har bråkat tidigare

Trump har varit i bråk med vapenlobbyn även tidigare, men har samtidigt hävdat att hans administration har varit bäst i historien på att värna om och bevara det så kallade andra tillägget.

Förespråkare av vapenrättigheter lär inte rösta på Demokraterna, men kan välja att avstå från att rösta, vilket kan bli ett problem för Trump och Republikanerna.

Det ska dock sägas att flera mäktiga företrädare för vapenlobbyn också har berömt Trump-administrationen.

LÄS OCKSÅ: USA i miljardaffär - största på senare år

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


13 februari 2026

S vill införa totalförbud – berör hundratusentals svenskar

2026 02 13

Socialdemokraterna går ut med ett besked inför valet i höst.

Om partiet får mandatet att leda landet vill man införa ett totalförbud.

Förbudet gäller vinster i skolan och planen är att det kommer införas stegvis vid en vinst för oppositionen.

– Jag ser framför mig att vi då får en lagstiftning som förbjuder vinster i svensk skola, säger Anders Ygeman (S), rapporterar SVT.

Stegvis

Under mandatperiodens första period vill Socialdemokraterna införa ett totalförbud mot värdeöverföringar från skolan.

Vinstdrivande friskolor ska stoppas från att föra skolpengen från bolaget och bli återbetalningsskyldiga om de bryter mot det.

Partiet vill också tillsätta en utredning, som ska redovisas halvvägs in i mandatperioden, för att ta fram ytterligare lagförslag i frågan.

– Det kommer innebära att pengarna stannar i klassrummen, säger Anders Ygeman.

Hundratusentals i friskolan

Idag finns det fristående grundskolor i 186 kommuner av Sveriges totalt 290 kommuner.

När det kommer till fristående gymnasieskolor är siffran 97 kommuner.

– Mer än 417 000 barn och elever går i en fristående för-, grund-, eller gymnasieskola. Det är 19,9 procent av drygt 2 miljoner barn och elever i svenska förskolor och skolor, uppger Friskolornas riksförbund.

Riksförbundet anser att vinster i skolverksamheten är något som behövs.

– Om du som friskola kan attrahera elever, klarar av myndigheternas krav på kvalitet och ändå lyckas driva din skola mer effektivt än kommunen så får friskolan ett överskott, en vinst, uppger riksförbundet.

– Överskott är en självklar del av en seriös verksamhet.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Undersökning visar folkligt stöd

För ett par veckor sedan presenterades en undersökning som visar att de flesta svenska väljarna tycker att det är ett bra förslag att förbjuda vinster i skolan, uppger SR.

Det gäller väljare som stöder något av oppositionspartierna, men också bland de som sympatiserar med något av Tidöpartierna.

– Det har ett brett folkligt stöd, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason, till SR.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen