Utrikesministerns pik till S-regeringen

2022 10 18

Det blir ett slut på ”Sveriges feministiska utrikespolitik” när den nya regeringen tar över.

Det betonar nya utrikesministern Tobias Billström (M) i en intervju med Aftonbladet.

– Vi kommer inte att bedriva en feministisk utrikespolitik. Den etiketten har inte fyllt ett bra syfte. Den har skymt det faktum att svensk utrikespolitik måste grunda sig i vad som är svenska intressen och svenska värden, säger han till tidningen.

Natoförhandlingarna

Tobias Billström konstaterar att det finns en stor utrikespolitisk utmaning för den nya regeringen.

–  Den största och viktigaste uppgiften är den som statsministern la fast i regeringsförklaringen. Att se till att anslutningen gentemot Nato blir framgångsrik och att vi kan uppfylla de delar i de trepartsavtal som är ingånget mellan Turkiet, Finland och Sverige för att på det viset se till att vi kan bli medlemmar och förbättra vår säkerhetssituation, säger han till SVT Nyheter.

Dialog med Turkiet

Turkiet har fortfarande inte godkänt Sveriges Natoansökan.

Tobias Billström understryker att dialogen med Ankara inte kommer att förändras under den nya regeringen.

– Det är viktigt att vi upprätthåller en bra och positiv dialog på det här området, man kommer inte att märka någon skillnad gentemot den utgående regeringen. Den här frågan är något som det funnits en stor och bred uppslutning kring i riksdagen. Politiken på det här området ligger fast, säger han till SVT.   

Fakta – En feministisk utrikespolitik

S-regeringens definition:

  • Jämställdhet mellan kvinnor och män utgör en grundläggande målsättning för svensk utrikespolitik.
  • Uppfyllandet av kvinnors och flickors grundläggande mänskliga rättigheter utgör såväl en skyldighet inom ramen för internationella åtaganden som en förutsättning för att nå Sveriges bredare utrikespolitiska mål om fred, säkerhet och hållbar utveckling.
  • Källa: S-regeringen

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


Tekniska problem hos Postnord – ber kunder höra av sig

2025 10 25

Ett tekniskt fel hos Postnord har drabbat kunder.

Kunder som kontaktat företagets kundservice riskerar att inte få sina mejl lästa.

Postnord uppmanar nu att ta kontakt via telefon eller Postnord-appen då systemfelet gjort att e-post till kundservice inte kommit fram.

Tekniskt fel

Sedan den 21 oktober klockan 14:45 har Postnord haft störningar i sitt e-postsystem på grund av ett fel hos en underleverantör.

Felet åtgärdades den 23 oktober klockan 15:00, men en del mejl som skickats under perioden 21–23 oktober har ännu inte nått fram till kundservice.

Postnord uppmanar nu därför kunder som väntar på svar att istället ringa 0771–33 33 10 eller använda chatten i Postnords app.

– Om du har mejlat oss under detta tidsintervall och inte fått svar ber vi dig istället ringa oss, uppmanar Postnord.

LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas

Tidigare problem 

Det senaste e-postfelet är inte första gången i år som postföretaget har haft tekniska problem.

Under 2025 har Postnord vid flera tillfällen rapporterat om olika typer av störningar och förseningar.

I juni meddelade företaget att en oväntat stor mängd kundärenden ledde till längre svarstider hos kundservice.

Enligt Postnord berodde det på en kombination av ökad e-handel och hög belastning inför semestertider.

– På grund av oväntade volymer har vi just nu förseningar runt om i landet och längre svarstider hos kundservice, uppgav Postnord under tillfället.

– Vi gör ständigt prognoser så att bemanning och transporter ska kunna hantera förväntade paketvolymer. Det finns dock alltid naturliga variationer som gör att volymer ibland blir större än förväntat, sade Postnord till E-handel under tiden.

Leveransförseningar

Bara en månad senare, i juli, rapporterade bolaget nya störningar – den här gången i leveranskedjor till flera Mellanöstern-länder.

Enligt Postnord berodde problemen på ett försämrat säkerhetsläge i regionen, vilket orsakade längre leveranstider.

– Därmed kan det förekomma längre leveranstider än normal, framhöll de.

LÄS MER: Sms-utskick från “Postnord” når svenskarna – radera direkt

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kristerssons hån mot oppositionen

2025 10 25

Statsministern skickar en känga till oppositionen.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har framhållit att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Istället vill hon se en ny version av det nuvarande Tidösamarbetet inför det kommande valet.

Det har väckt frågor kring regeringsunderlaget – men nu slår statsminister Ulf Kristersson (M) tillbaka – och skickar en känga till oppositionen.

Kristerssons hån

På lördagen har Kristersson hållit tal på Moderaternas stämma i Västerås.

Då skickar han ett tydligt meddelande till oppositionen.

– Vänstersidan kan inte ens ses för en gemensam kopp kaffe, än mindre för ett gruppfoto. Det är vi moderater som är samlingspartiet i svensk politik, säger han enligt TV4.

“Goda möjligheter”

Kristersson tycks vara övertygad om att han kan få ihop ett regeringsunderlag trots Mohamssons kommentarer om SD.

Inför valet är han självsäker.

– Väljarna kommer ta ställning på valdagen vilken väg framåt de vill se. Då tror jag våra fyra partier har goda möjligheter att få förnyat förtroende.

Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna

Bjuder hem ledarna

Under talet i Västerås gav Kristersson besked om att han bjuder in Simona Mohamsson (L), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) för nya samtal.

Enligt statsministern kommer mötet att äga rum innan jul – och han beskriver samtidigt oppositionen som “regeringsodugliga”.

“Har spruckit”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) var snabb i sin bedömning efter Mohamssons besked om att hon inte vill se SD i regeringen.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, sade hon till Expressen tidigare i oktober.

Så här lät beskedet från Liberalernas partiledare:

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen