Utrikesministern i blåsväder – ”Det är ju inte förbjudet”

2025 03 09

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) har hamnat i rejält blåsväder.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard spelar en viktig roll i Sveriges regering i tider då utrikespolitiken är mer avgörande än på många år.

Men nu har ministern hamnat i blåsväder.

Detta efter ett avslöjande om att hon köpte aktier i försvarsföretaget Mildef i fjol samtidigt som regeringen förhandlade om att köpa stridsfordon.

Nu avslöjas att Maria Malmer Stenergard deltog i regeringsbeslutet om att köpa stridsfordon, vilket gynnade hennes eget aktieinnehav, rapporterar SR.

”Är ju inte förbjudet”

Maria Malmer Stenergard var migrationsminister när hon köpte aktier för strax under 10 000 kronor i försvarsbolaget Mildef, enligt radiokanalen.

En månad senare beslutade regeringen att försvaret skulle få köpa stridsfordon 90.

Malmer Stenergard var med vid regeringsbeslutet.

– Det är ju inte förbjudet för ministrar att inneha aktier. Däremot så finns det ett regelverk för att möjliggöra detta och där ingår då att man kan granska vilka aktier vi i statsråd har, säger utrikesministern, som säger att hon välkomnar granskningen.

Mildef var inte en del i regeringensbeslutet, det är dock känt att bolaget är underleverantör, enligt kanalen.

Utikesministern menar dock att hon har hållit sig till reglerna.

– För mig har det varit centralt att följa regelverket gällande jäv, som innebär att jag inte kan vara med och fatta ett regeringsbeslut som rör ett bolag som jag har aktieintressen i, och det har jag inte heller gjort, säger Maria Malmer Stenergard.

Aktien steg

Mildefs aktie steg på börsen efter beskedet att Sverige tillsammans med Danmark gjort en stor beställning av stridsfordon 90, rapporterar GP.

Det rör sig om en stor och mycket långsiktig affär som ska levereras efter en snabb tidsplan.

Utrikesministern menar att hon inte har gjort något fel med sitt aktieköp, men trots det får hon kritik för sitt agerande.

Flera experter menar att hon har agerat oförsiktigt.

– Man ska vara väldigt försiktiga vad gäller beslut som kan påverka företag där man äger aktier. Då är det bättre att statsråden håller en betryggande säkerhetsmarginal så att säga, och det tycker jag inte hon har gjort, säger Joakim Nergelius, professor i rättsvetenskap vid Örebro universitet, till radiokanalen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 08

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 08

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen