Utrikesministern avslöjas – försökte resa “hemligt”

2025 03 26

Den svenska utrikesministern Maria Malmer Stenergard försökte resa till Mellanöstern under hemliga former.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har rest till Mellanöstern – under ett stort hemlighetsmakeri.

Där har hon träffat både Palestinas premiärminister Mohammad Mustafa, på hans kontor i Ramallah, och Israels utrikesminister Gideon Saar.

Varken svenska Utrikesdepartementet (UD) eller Säpo (Säkerhetspolisen) vill kommentera resan eller om Malmer Stenergard ens har varit i Mellanöstern över huvud taget, enligt Expressen.

Dessutom kritiseras utrikesministern nu för att ha besökt Israel mitt under det pågående kriget i Gaza.

Avslöjades av palestinsk media

Malmer Stenergards resa förblev dock inte hemlig särskilt länge, trots försöken från svenska myndigheter. 

Direkt efter mötet i Ramallah publicerades en bild på premiärministern Mustafa och utrikesministern, via den officiella palestinska nyhetsbyrån Wafa.

Detta ackompanjerades av en rapport från mötet.

Minister Stenergard underströk vikten av att nå en hållbar vapenvila i Gaza och upprepade att Sverige förkastar all illegal bosättningsaktivitet ... Hon bekräftade sitt lands åtagande att fortsätta att stödja Palestina och dess folk, särskilt när det gäller humanitära insatser och nödhjälp, står det i uttalandet.

Första besöket i Israel

Israelbesöket är Malmer Stenergards första officiella besök i landet någonsin.

Detta vid en tidpunkt då nya siffror gör gällande att så många som 50 000 har dött i konflikten i Gaza sedan kriget bröt ut i oktober 2023.

– Från svensk sida är vi övertygade om att det krävs en tvåstatslösning och ett läge med vapenstillestånd, säger Malmer Stenergard till Aftonbladet om besöket.

Utrikesministern Gideon Saar kommenterar själv det svenska besöket i ett inlägg på X.

– Dialogen mellan Israel och Sverige och relationen mellan våra länder blir bättre och bättre. Jag berömde Sverige för det viktiga beslutet att stoppa bidrag till UNRWA. Vi kommer att fortsätta stärka vänskapen mellan våra länder, skriver Saar bland annat.

Kritiken: “Är inte värdigt”

Stenergard får också utstå viss kritik för Israelbesöket, som vissa menar skedde vid helt fel tillfälle.

En av dem är Håkan Svenneling (V).

– Det är inte värdigt Sverige att ha en utrikesminister som reser till Israel under ett pågående folkmord, säger Håkan Svenneling (V), till Aftonbladet.

Foto: Linnea Engberg - Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen