Utrikesministern avslöjas – försökte resa “hemligt”

2025 03 26

Den svenska utrikesministern Maria Malmer Stenergard försökte resa till Mellanöstern under hemliga former.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har rest till Mellanöstern – under ett stort hemlighetsmakeri.

Där har hon träffat både Palestinas premiärminister Mohammad Mustafa, på hans kontor i Ramallah, och Israels utrikesminister Gideon Saar.

Varken svenska Utrikesdepartementet (UD) eller Säpo (Säkerhetspolisen) vill kommentera resan eller om Malmer Stenergard ens har varit i Mellanöstern över huvud taget, enligt Expressen.

Dessutom kritiseras utrikesministern nu för att ha besökt Israel mitt under det pågående kriget i Gaza.

Avslöjades av palestinsk media

Malmer Stenergards resa förblev dock inte hemlig särskilt länge, trots försöken från svenska myndigheter. 

Direkt efter mötet i Ramallah publicerades en bild på premiärministern Mustafa och utrikesministern, via den officiella palestinska nyhetsbyrån Wafa.

Detta ackompanjerades av en rapport från mötet.

Minister Stenergard underströk vikten av att nå en hållbar vapenvila i Gaza och upprepade att Sverige förkastar all illegal bosättningsaktivitet ... Hon bekräftade sitt lands åtagande att fortsätta att stödja Palestina och dess folk, särskilt när det gäller humanitära insatser och nödhjälp, står det i uttalandet.

Första besöket i Israel

Israelbesöket är Malmer Stenergards första officiella besök i landet någonsin.

Detta vid en tidpunkt då nya siffror gör gällande att så många som 50 000 har dött i konflikten i Gaza sedan kriget bröt ut i oktober 2023.

– Från svensk sida är vi övertygade om att det krävs en tvåstatslösning och ett läge med vapenstillestånd, säger Malmer Stenergard till Aftonbladet om besöket.

Utrikesministern Gideon Saar kommenterar själv det svenska besöket i ett inlägg på X.

– Dialogen mellan Israel och Sverige och relationen mellan våra länder blir bättre och bättre. Jag berömde Sverige för det viktiga beslutet att stoppa bidrag till UNRWA. Vi kommer att fortsätta stärka vänskapen mellan våra länder, skriver Saar bland annat.

Kritiken: “Är inte värdigt”

Stenergard får också utstå viss kritik för Israelbesöket, som vissa menar skedde vid helt fel tillfälle.

En av dem är Håkan Svenneling (V).

– Det är inte värdigt Sverige att ha en utrikesminister som reser till Israel under ett pågående folkmord, säger Håkan Svenneling (V), till Aftonbladet.

Foto: Linnea Engberg - Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Bärjätte i konkurs – veckan före midsommar

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen