JUST NU: Utrikesminister signalerar för fredsmöte

2022 12 26

Ett fredsmöte i FN kan komma att bli aktuellt i februari med generalsekreteraren som medlare.

Sedan Rysslands invasion av Ukraina inleddes den 24 februari har krigföringen orsakat stor förödelse i landet.

Kriget har tvingat miljontals ukrainare på flykt, lett till stora skador i landet och tagit oskyldiga liv.

Nu uppger Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba att han vill ha ett fredsmöte i FN i februari, rapporterar AP.

– Alla krig tar slut genom besluten som tas på slagfältet och vid förhandlingsbordet, säger Dmytro Kuleba.

Kan vara medlare

Kuleba menar vidare att Ryssland bara kan bjudas in till ett sådant möte om landet först ställs inför en krigsbrottstribunal.

Han anser även att FN:s generalsekreterare Antonio Guterres skulle passa bra som medlare.

– Han har visat att han är en effektiv medlare och förhandlare, och viktigast av allt – att han är en man av principer och integritet. Så vi ser gärna att han deltar, säger Kuleba.

Försöker lösa problemen

Samtidigt som Ukrainas utrikesminister yrkar för ett fredsmöte fortsätter de ryska styrkorna slåss i Ukraina.

I ett nytt försök att förbereda trupperna inför vintern samlar ryska skolbarn in pengar för att köpa strumpor och ryska mödrar köper vinterkläder åt soldaterna, uppger CNN.

Ryska trupper i Ukraina har klagat på bristen på grundläggande material.

Putin medger

Vintern kan komma att bli en stor utmaning för styrkorna på plats på grund av de utmanande förutsättningarna.

Vladimir Putin medger att mobiliseringen måste moderniseras efter att nyrekryteringen avslöjat flera problemområden.

– Mobiliseringen som utfördes visade vissa problem. Alla känner till det, och det måste snabbt åtgärdas, säger Putin under ett möte med ryska generaler.

Riktar kritik

Under de senaste dagarna har Putin sagt att Ryssland är redo att förhandla och att det är Ukraina som står i vägen för diplomatiska framsteg.

Dmytro Kuleba riktar kritik mot Ryssland och menar att det som ryska styrkor ägnar sig åt på slagfältet är ett bevis på att de inte är redo för förhandlingar.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen