Utländsk framgång i Sverige – brutalt mord uppklarat

2023 05 08

Ett över fyra år gammalt mord har klarats upp i Sverige.

I februari 2019 mördades en trebarnsmamma kallblodigt i Gävle.

Kvinnan i 30-årsåldern hittades blodig i en trappuppgång.

Hennes liv gick inte att rädda.

–Stickskadorna sitter på kvinnans överarmar och i ryggen med skador på bland annat stora kroppspulsådern, levern, mjälten, lungorna och revbenen, framhöll Rättsmedicinalverket i sitt utlåtande.

Får lämna Sverige

Mordet såg länge ut att förbli olöst.

Fram tills nu.

Kvinnans make, en man i 40-årsåldern, döms för mordet, rapporterar SVT Nyheter.

Åklagaren har tidigare riktat misstankar mot maken, men inte haft tillräckligt med bevis för att väcka åtal.

Men i vintras, fyra år efter mordet, kunde mannen åtalas. Tack vare utländsk hjälp.

Ny bevisning, som nederländsk polis tagit fram, visade sig vara avgörande.

Den nederländska polisen har kunnat matcha mordvapnet med en kniv som fanns i makarnas gemensamma bostad.

Nu döms mannen.

Gävle tingsrätt dömer 40-åringen, som är medborgare i Irak, till fängelse i 14 år och därefter utvisning på livstid.

Mannen döms även till att betala skadestånd på totalt 180 000 kronor till makarnas tre gemensamma barn.

– Beloppet avser ersättning för personskada till följd av nära anhörigs död, står det i domen.

Knivhöggs i hissen

Mordutredningen har fastslagit att kvinnan satt i trappuppgången i över en timme efter att knivhuggen utdelats.

Klockan 16.09 larmades SOS alarm till platsen.

Då hade kvinnan befunnit sig i trappuppgången sedan 14.32, uppger Gävle Dagblad.

– Blodspåren visar att knivhuggen utdelades inne i hissen och att hon sedan, sannolikt på egen hand, tagit sig ut ur hissen och segnat ner där hon påträffades. Hissen är liten och avståndet mellan hissdörren och hörnet är kort, skriver tidningen med hänvisning till domen.

Mannens extrema kontrollbehov och svartsjuka pekas ut som ett möjligt motiv till mordet.

– Min uppfattning är att den här mannen har ett väldigt kontrollerande beteende med svartsjukeinslag som skulle kunna utlösa en våldsam handling, sa åklagare Arek Nowak till SVT Nyheter i början av mars.

Foto: Foto TI Law Firm

Text: Redaktionen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen