Utländsk framgång i Sverige – brutalt mord uppklarat

2023 05 08

Ett över fyra år gammalt mord har klarats upp i Sverige.

I februari 2019 mördades en trebarnsmamma kallblodigt i Gävle.

Kvinnan i 30-årsåldern hittades blodig i en trappuppgång.

Hennes liv gick inte att rädda.

–Stickskadorna sitter på kvinnans överarmar och i ryggen med skador på bland annat stora kroppspulsådern, levern, mjälten, lungorna och revbenen, framhöll Rättsmedicinalverket i sitt utlåtande.

Får lämna Sverige

Mordet såg länge ut att förbli olöst.

Fram tills nu.

Kvinnans make, en man i 40-årsåldern, döms för mordet, rapporterar SVT Nyheter.

Åklagaren har tidigare riktat misstankar mot maken, men inte haft tillräckligt med bevis för att väcka åtal.

Men i vintras, fyra år efter mordet, kunde mannen åtalas. Tack vare utländsk hjälp.

Ny bevisning, som nederländsk polis tagit fram, visade sig vara avgörande.

Den nederländska polisen har kunnat matcha mordvapnet med en kniv som fanns i makarnas gemensamma bostad.

Nu döms mannen.

Gävle tingsrätt dömer 40-åringen, som är medborgare i Irak, till fängelse i 14 år och därefter utvisning på livstid.

Mannen döms även till att betala skadestånd på totalt 180 000 kronor till makarnas tre gemensamma barn.

– Beloppet avser ersättning för personskada till följd av nära anhörigs död, står det i domen.

Knivhöggs i hissen

Mordutredningen har fastslagit att kvinnan satt i trappuppgången i över en timme efter att knivhuggen utdelats.

Klockan 16.09 larmades SOS alarm till platsen.

Då hade kvinnan befunnit sig i trappuppgången sedan 14.32, uppger Gävle Dagblad.

– Blodspåren visar att knivhuggen utdelades inne i hissen och att hon sedan, sannolikt på egen hand, tagit sig ut ur hissen och segnat ner där hon påträffades. Hissen är liten och avståndet mellan hissdörren och hörnet är kort, skriver tidningen med hänvisning till domen.

Mannens extrema kontrollbehov och svartsjuka pekas ut som ett möjligt motiv till mordet.

– Min uppfattning är att den här mannen har ett väldigt kontrollerande beteende med svartsjukeinslag som skulle kunna utlösa en våldsam handling, sa åklagare Arek Nowak till SVT Nyheter i början av mars.

Foto: Foto TI Law Firm

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


19 maj 2026

Amerikansk gigant öppnar i Sverige – 130 000 anställda

2026 05 19

Ett världsledande amerikanskt megaföretag slår upp portarna i Sverige.

Omsättning på drygt 45 miljarder dollar årligen, 130 000 anställda och ett börsvärde på cirka 80 miljarder dollar.

Så lyder siffrorna för Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, som förra veckan öppnade i Mölndal utanför Göteborg.

På plats står nu ett laboratorium på 2 800 kvadratmeter.

Investeringen i Göteborg omfattar ett bioanalytiskt laboratorium som fokuserar på hur kroppen reagerar på olika läkemedel för patienter som deltar i kliniska studier, säger Leon Wyszkowski, chef för analytiska tjänster inom klinisk forskning på Thermo Fisher Scentific, till GP.

"Gör världen friskare"

Närvaron i Sverige och Göteborg har varit på gång under en längre period. Redan i september 2024 lät jätten meddela att företaget siktade på att expandera i Europa.

Vår närvaro i Sverige kommer att stödja våra kunder med korrekta och snabba data, vilket ger dem möjlighet att fatta informerade beslut, samtidigt som vi främjar Thermo Fishers uppdrag att göra världen friskare, renare och säkrare, sade Leon Wyszkowski i ett uttalande då.

Så många svenska jobb blir det

För närvarande har Thermo Fisher ett 40-tal anställda på laboratoriet i Mölndal.

Det är en siffra som ska växa, enligt företaget. Det efterfrågas forskare, kemister och biologer men också medarbetare som kan hantera logistik och provsvar.

– 140 nya medarbetare är maximalt vad vi kan komma att anställa – åtminstone utefter den här första investeringen på 2 800 kvadratmeter, säger Leon Wyszkowski till GP.

ANDRA LÄSER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Välkomnas

Laboratoriet ligger i det som kallas för GoCo Health Innovation City i Mölndal. Där har amerikanerna välkomnats med öppna armar.

Deras etablering och närvaro här understryker vårt engagemang för att främja ett dynamiskt ekosystem där banbrytande teknik och briljanta idéer möts för att forma framtidens hälsoinnovation, säger Jacob Torell, vd på fastighetsbolaget Steptura. 

ANDRA LÄSER: Förbjudet på studenten – familjer kan få böta 4 000 kronor

Foto: Steptura

Text: Redaktionen