Utesluter inte stor ekonomisk förändring i Sverige

2025 04 14

Sverige kommer att införa euron redan 2025.

Det hävdar statsminister Ulf Kristerssons tidigare statssekreterare PM Nilsson.

PM Nilsson, som i dag är vd på den högerliberala tankesmedjan Timbro, tror att Sverige står inför en kris där USA kommer att sätta stenhård press på Sverige och hota med bland annat tullar och uteblivna säkerhetsgarantier.

Enligt Nilsson kommer USA kräva att Sveriges hjälper till att pressa ner dollarn, vilket kommer att leda till förhandlingar där Sverige i slutändan ställs inför ett svårt val.

– Antingen vika sig helt platt eller att blixtsnabbt knyta sig till euroområdet, har PM Nilsson sagt till Expressen.

Statsministern utesluter inte byte 

Nu svarar statsminister Ulf Kristersson (M). I en kommentar till samma tidning framhåller Kristersson att det ”aldrig varit uteslutet” att byta kronan mot euron.

– Vi har en pågående diskussion om euron, och det är jättebra. Ta den diskussionen på allvar, säger statsministern.

Kristersson betonar att regeringen inte driver frågan just nu. Han hänvisar till att Sverige hade en folkomröstning om ett införande av euron 2003, som landade i ett nej. 

– Jag uppfattar inte just nu att det finns en bred folklig uppslutning kring att Sverige ska byta valuta, vilket jag tror att de flesta skulle tycka vara en nödvändig förutsättning för att göra ett byte, säger statsministern, men tillägger samtidigt att det är bra att det förs en "seriös diskussion" om euron i Sverige. 

 SD och L oense  

Regeringspartiet Liberalerna vill inför euron i Sverige.

– Det allra viktigaste skälet till att införa euron är att Sverige måste välja väg. Valet står mellan att vara utelämnad till ryska, kinesiska och amerikanska presidenters välvilja och nycker, eller att bli en fullvärdig del av den europeiska familjen. Den kontinent som mest av alla i världen står upp för demokrati, frihandel och fred, framhåller partiet på sin hemsida.

Sverigedemokraterna, som stödjer regeringen, är dock kritiska.

–  Vi skulle tvingas att bära andra länders statsskulder och mindre goda ekonomier om vi införde Euron i Sverige, har Sverigedemokraternas riksdagsledamot Linda Lindberg sagt till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 19

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen