Utesluter inte stor ekonomisk förändring i Sverige

2025 04 14

Sverige kommer att införa euron redan 2025.

Det hävdar statsminister Ulf Kristerssons tidigare statssekreterare PM Nilsson.

PM Nilsson, som i dag är vd på den högerliberala tankesmedjan Timbro, tror att Sverige står inför en kris där USA kommer att sätta stenhård press på Sverige och hota med bland annat tullar och uteblivna säkerhetsgarantier.

Enligt Nilsson kommer USA kräva att Sveriges hjälper till att pressa ner dollarn, vilket kommer att leda till förhandlingar där Sverige i slutändan ställs inför ett svårt val.

– Antingen vika sig helt platt eller att blixtsnabbt knyta sig till euroområdet, har PM Nilsson sagt till Expressen.

Statsministern utesluter inte byte 

Nu svarar statsminister Ulf Kristersson (M). I en kommentar till samma tidning framhåller Kristersson att det ”aldrig varit uteslutet” att byta kronan mot euron.

– Vi har en pågående diskussion om euron, och det är jättebra. Ta den diskussionen på allvar, säger statsministern.

Kristersson betonar att regeringen inte driver frågan just nu. Han hänvisar till att Sverige hade en folkomröstning om ett införande av euron 2003, som landade i ett nej. 

– Jag uppfattar inte just nu att det finns en bred folklig uppslutning kring att Sverige ska byta valuta, vilket jag tror att de flesta skulle tycka vara en nödvändig förutsättning för att göra ett byte, säger statsministern, men tillägger samtidigt att det är bra att det förs en "seriös diskussion" om euron i Sverige. 

 SD och L oense  

Regeringspartiet Liberalerna vill inför euron i Sverige.

– Det allra viktigaste skälet till att införa euron är att Sverige måste välja väg. Valet står mellan att vara utelämnad till ryska, kinesiska och amerikanska presidenters välvilja och nycker, eller att bli en fullvärdig del av den europeiska familjen. Den kontinent som mest av alla i världen står upp för demokrati, frihandel och fred, framhåller partiet på sin hemsida.

Sverigedemokraterna, som stödjer regeringen, är dock kritiska.

–  Vi skulle tvingas att bära andra länders statsskulder och mindre goda ekonomier om vi införde Euron i Sverige, har Sverigedemokraternas riksdagsledamot Linda Lindberg sagt till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


Norskt besked till Trump – om Nobelpriset

2026 01 11

Donald Trump får nu ett svar angående Nobels fredspris.

USA:s president Donald Trump har inte gjort någon hemlighet av att han vill ha Nobels fredspris.

Men fredspriset 2025 gick istället till Venezuelas oppositionsledare María Corina Machado, som emellertid har öppnat för att dela priset med Trump.

Nu uttalar sig den norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet i frågan.

”Det vore en stor ära”

Tidigare i veckan fick Machado en direkt fråga av Fox News om hon hade erbjudit sig att lämna över priset till Trump.

– Tja, det har inte hänt än... Men jag skulle verkligen personligen vilja berätta för honom att vi – det venezuelanska folket, för det här är ett pris för det venezuelanska folket – helt klart vill ge det till honom, dela det med honom, sade Machado till kanalen.

Donald Trump har därefter bekräftat att han gärna skulle ta emot priset om Machado skänkte det till honom.

– Jag har hört att hon vill göra det. Det vore en stor ära, säger Trump, enligt NBC News.

Men nu ger norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet ett besked i frågan.

LÄS OCKSÅ: USA gör en kovändning - "Ryssland kan få allt de behöver av oss"

Besked från Norge

Det norska beskedet är att fredspristagaren inte kan välja att dela priset med någon annan, åtminstone inte formellt.

– Norska Nobelkommittén och Norska Nobelinstitutet får ett antal förfrågningar om kommentarer gällande huruvida en Nobelfredspristagares status är bestående, skriver de på sin hemsida.

– Fakta är tydliga och väl etablerade. När ett Nobelpris väl har tillkännagivits kan det inte återkallas, delas eller överföras till andra, enligt Nobelkommittén och Nobelinstitutet.

Ingenting kommer alltså kunna ändra på att María Corina Machado, inte Donald Trump, är Nobels fredspristagare 2025.

– Beslutet är slutgiltigt och gäller för all framtid, enligt uttalandet.

”Hon borde inte ha vunnit det”

Donald Trump anser emellertid att han förtjänar Nobels fredspris, och hävdar att han har skapat fred i en lång rad länder.

Det har till och med spekulerats i att beslutet att inte låta Machado ta över styret i Venezuela påverkades av Trumps besvikelse över att Machado vann fredspriset istället för han.

Trump förnekar detta, men bekräftar samtidigt sin besvikelse gällande Nobelpriset.

– Hon borde inte ha vunnit det, säger Trump, enligt NBC News.

– Men nej, det har inget med mitt beslut att göra, tillägger den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Lettland kallar till akut nödlägesmöte - "Eskalation"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Anastacia Dvi

Text: Redaktionen