Utdöd art gör comeback i Sverige – väger över 600 kilo

2024 06 17

En fiskart som härstammar från dinosauriernas tid återvänder till svenska vatten.

På tisdagen gör den så kallade atlantstören comeback i Göta älv.

Detta efter att organisationen Sveriges sportfiske och fiskevårdsförbund bestämt sig för att återinföra arten i Sverige. Organisationen driver projektet som även involverar Göteborgs Naturhistoriska museum, Göteborgs universitet och Sveriges lantbruksuniversitet. I samarbete med störexperter från tyska Leibniz-Institute for Freshwater Ecology och Inland Fisheries i Berlin har projektet säkerställt tillgång till yngel och genetiskt värdefulla individer.

Under tisdagen ska ett hundratals störar placeras ut i Göta älv och havet utanför.

Atlantstören är klassad som nationelt utdöd i Sverige. Det blir därmed första gången på över 100 år som en utdöd art återinförs i Sverige. 

– Jag tycker det här är det häftigaste just nu. Inte sen återintroduktionen av bävern 1922 har vi aktivt återinfört en utdöd art i Sverige.

Det säger Linnéa Jägrud på Sveriges sportfiske och fiskevårdsförbund till SVT Nyheter.

Bjässar

Atlantstören är en fascinerande art som kan växa sig väldigt stor. En fullvuxen atlantstör kan bli över 5 meter lång och väga över 600 kilo. Fiskarten kan dessutom bli väldigt gammal. De kan leva i uppemot 140 år.

Förhoppningen är att störens återkomst ska få positiva effekter på ekosystemet i svenska vatten.

– Det skapar ett ekosystem mer i balans och de hjälper till att syresätta bottnarna, vilket ger förutsättningar för mer liv. Och de har positiva effekter på andra utrotningshotade arter, som havsnejonöga, och för ålgräsängar, säger Linnéa Jägrud till SVT.

Överfiske och miljöförstöring

Atlantstören utrotades i Sverige under slutet av 1800-talet. Arten dog ut på grund av hårt fiske och försämrad vattenkvalitet i Göta älv. I dag är vattenkvalitén bättre, vilket ger fiskarna betydligt bättre överlevnadschanser.

– Tillsammans med tyska forskare har vi inventerat Göta älvs huvudfåra och hittat tre passande lekplatser – vid Kungälv, Göta och Lilla Edet. Enligt tyskarna är det mycket bra förutsättningar för att stören ska kunna trivas här, säger Johan Höjesjö, professor i ekologisk zoologi vid Göteborgs universitet, i ett uttalande.

Foto: C. Stark

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen