USA:s sändebud mycket upprörd efter Rysslands attack

2025 04 13

USA:s sändebud Keith Kellogg är upprörd efter en ny rysk attack.

Ryska styrkor har genomfört en förödande attack mot Sumy i norra Ukraina.

Ukrainas underrättelsetjänst säger att anfallet mot Sumy kom från två ballistiska missiler av typen Iskander-M från Voronezj- och Kursk i Ryssland.

Minst 32 personer har dött och 84 personer har skadats.

Det rapporterar BBC.

Kellogg upprörd

USA:s sändebud för Ukraina och Ryssland, Keith Kellogg, säger att Rysslands attack mot Sumy ”överskrider alla gränser för anständighet”.

– Dagens attack på palmsöndagen av ryska styrkor mot civila mål i Sumy överskrider alla gränser för anständighet, skriver han på X.

– Det finns mängder av döda och skadade civila. Som före detta militär ledare förstår jag hur man riktar in sig och det här är fel. Det är därför president Trump arbetar hårt för att få slut på detta krig.

Klustervapen

Tjänstemän i Sumy säger att missilerna var fyllda med klustervapen, som är utformade för att ta så många liv som möjligt.

De har lämnat en scen av förödelse, med brinnande fordon, böjda träd och en brinnande spårvagn där dödsfallen verkar ha koncentrerats.

Kellogg är inte ensam om att fördöma attacken.

På söndagen har många världsledare uttalat sig på liknande sätt.

Macron och Starmer

Ledarna för Storbritannien och Frankrike, Keir Starmer och Emmanuel Macron, fördömer attacken.

– Jag är förskräckt över Rysslands fruktansvärda attacker mot civila i Sumy och mina tankar går till offren och deras anhöriga i denna tragiska stund, skriver Starmer.

“Alla vet”

Macron understryker att skulden ligger uteslutande på Ryssland.

– Alla vet att det här kriget inleddes av Ryssland ensamt, menar han.

– Och i dag står det klart att Ryssland ensamt väljer att fortsätta det – med flagrant förakt för människoliv, internationell rätt och president Trumps diplomatiska ansträngningar.

Andra ledare som fördömer attacken är Tysklands kansler Olaf Scholz, Italiens premiärminister Giorgia Meloni och Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen