USA:s sändebud mycket upprörd efter Rysslands attack

2025 04 13

USA:s sändebud Keith Kellogg är upprörd efter en ny rysk attack.

Ryska styrkor har genomfört en förödande attack mot Sumy i norra Ukraina.

Ukrainas underrättelsetjänst säger att anfallet mot Sumy kom från två ballistiska missiler av typen Iskander-M från Voronezj- och Kursk i Ryssland.

Minst 32 personer har dött och 84 personer har skadats.

Det rapporterar BBC.

Kellogg upprörd

USA:s sändebud för Ukraina och Ryssland, Keith Kellogg, säger att Rysslands attack mot Sumy ”överskrider alla gränser för anständighet”.

– Dagens attack på palmsöndagen av ryska styrkor mot civila mål i Sumy överskrider alla gränser för anständighet, skriver han på X.

– Det finns mängder av döda och skadade civila. Som före detta militär ledare förstår jag hur man riktar in sig och det här är fel. Det är därför president Trump arbetar hårt för att få slut på detta krig.

Klustervapen

Tjänstemän i Sumy säger att missilerna var fyllda med klustervapen, som är utformade för att ta så många liv som möjligt.

De har lämnat en scen av förödelse, med brinnande fordon, böjda träd och en brinnande spårvagn där dödsfallen verkar ha koncentrerats.

Kellogg är inte ensam om att fördöma attacken.

På söndagen har många världsledare uttalat sig på liknande sätt.

Macron och Starmer

Ledarna för Storbritannien och Frankrike, Keir Starmer och Emmanuel Macron, fördömer attacken.

– Jag är förskräckt över Rysslands fruktansvärda attacker mot civila i Sumy och mina tankar går till offren och deras anhöriga i denna tragiska stund, skriver Starmer.

“Alla vet”

Macron understryker att skulden ligger uteslutande på Ryssland.

– Alla vet att det här kriget inleddes av Ryssland ensamt, menar han.

– Och i dag står det klart att Ryssland ensamt väljer att fortsätta det – med flagrant förakt för människoliv, internationell rätt och president Trumps diplomatiska ansträngningar.

Andra ledare som fördömer attacken är Tysklands kansler Olaf Scholz, Italiens premiärminister Giorgia Meloni och Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 sep 2026

Fiasko för Tidöparti – sista mätningen innan valet

2026 09 11

Fredagseftermiddagens fjärde opinionsmätning har trillat in.

Nästan samtidigt släppte Demoskop, Ipsos och Novus sina respektive opinionsundersökningar under fredag eftermiddag. Samtliga visar att gapet mellan blocken minskar, även om storleken skiljer sig åt mellan mätningarna. Som minst är skillnaden i Ipsos mätning – blott 0,3 procentenheter till oppositionens fördel.

Nu släpper SVT/Verian sina siffror.

Och undersökningen är en kalldusch för Moderaterna. Loket i Tidösamarbetet parkerar på 15,8 procent – det sämsta stödet sedan Bo Lundgren avgick som partiledare för M i april 2003.

– De gick in i valrörelsen med låga siffror och har hård konkurrens om väljarna från de övriga Tidöpartierna. Partiet har dessutom haft svårt att locka väljare från oppositionen även om vi ser vissa mindre flöden från S, säger Per Söderpalm från Verian till SVT.

Sista innan valet

Mätningen är Verians sista innan valdagen på söndag. Då kan Liberalerna glädja sig åt 5,5 procent, en siffra som skulle ge partiet marginal ned till riksdagsspärren om den håller i sig. 

Men det är på bekostnad av Moderaterna, menar Per Söderpalm.

– Den stora merparten av väljarna kommer dock från Moderaterna. Liberalernas uppgång är i den meningen en form av kannibalism inom Tidöblocket. 

Bäddat för rysare

I SVT/Verians undersökning är avståndet mellan blocken 5,6 procentenheter. Det är en minskning jämfört med 8,2 procentenheter för en vecka sedan.

Flera experter menar att det kommer bli en enorm rysare på söndag.

– Undersökningen visar fortsatt att Tidöpartierna inte samlar egen majoritet och att oppositionen behåller ett litet försprång. Skillnaden är dock inom felmarginalen. Så det pekar på en extremt dramatisk valdag, framhåller Novus opnionsanalytiker Torbjörn Sjöström.

Johan Martinsson, opinionschef på Demsokop, håller med.

– Det mesta tyder på ett regeringsskifte. Men det är klart det är en rysare, säger han till Aftonbladet.

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning på fredagen. Underlaget samlades in mellan 4-10 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,7          -0,4
🔴Socialdemokraterna     27,6         -1,6
🟢Miljöpartiet                          8,0          +/-0,0
🟢Centerpartiet                      8,2          +0,8
🔵Liberalerna                           5,5          +2,5
🔵Moderaterna                     15,8         -0,6
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,1        -0,8
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 51,5         -1,2
🔵🔵 M+KD+SD+L             45,9         +1,3


Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen