USA:s hälsominister säger upp ”allt”

2025 07 02

USA stryper nu tillgången på flera vetenskapliga tidskrifter för myndighetsanställda.

Den amerikanske hälsoministern Robert F Kennedy Jr har under lång tid varit skeptiskt mot traditionell vetenskap och medicin.

Ministern, som är en känd förespråkare för alternativmedicin, har bland annat kallat vetenskapliga tidskrifter för ”läkemedelspropaganda”.

Nu stryps tillgången till flertalet vetenskapliga tidskrifter för en rad forskare och myndighetsanställda i USA, rapporterar amerikanska Ars Technica.

Prestigefyllda titlar

Det är tillgången till samtliga av förlaget Springer Natures tidskrifter som nu dras in, däribland den prestigefyllda titeln Nature.

– Dyrbara skattepengar ska inte användas till onödiga prenumerationer på skräpvetenskap, säger hälsodepartementets talesperson Andrew Nixon, enligt Nature News.

Nasa och USDA drabbade

Den indragna tillgången till de vetenskapliga publikationerna drabbar flera myndigheter i USA, däribland Nasa och jordbruksdepartementet USDA.

Prenumerationerna har sagts upp och forskare och medarbetare har nu inte längre tillgång till Springer Natures databas med vetenskapliga publikationer.

– Man har sagt upp alla kontrakt och prenumerationer på Springer Nature. Tidskriften är orimligt dyr och är inte ett bra sätt att använda skattebetalarnas pengar, uppger en talesperson för USDA enligt Nature News.

Man uppger också att energidepartementet DOE har avbrutit kontrakten med förlaget.

Kritisk mot vetenskap och medicin

USA:s hälsoministern Robert F Kennedy Jr har återkommande uttryckt en skeptisk hållning mot modern medicin och vetenskap.

Samtidigt hävdar forskare att tillgången till de bästa vetenskapliga och medicinska tidskrifterna är avgörande för att hålla sig uppdaterade inom sina områden och nå resultat med sin forskning.

– Detta undertrycker vår vetenskapliga frihet, att söka information där den finns, säger en myndighetsanställd enligt Ars Technica.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: Massivt oväder drar in – varning i sju län

2025 10 02

Kraftigt oväder är på väg att slå mot Sverige.

Tidigare i veckan rapporterades att den tropiska orkanen Humberto rör sig mot Sverige.

Nu agerar SMHI.

Vädermyndigheten utfärdar gul varning i hela sju län.

Stormen har fått namnet Amy och varningen gäller under stora delar av lördagen.

– Ett omfattande lågtryck som bildats ur rester av den tropiska orkanen Humberto, rör sig in över norra Europa och fördjupas, framhåller Lisa Frost, meteorolog på SMHI.

Sju län

SMHI har utfärdat gul varning för stark vind i sju län. Det handlar om vindar på upp till 25 meter per sekund. Dessutom förutspås uppemot 40 millimeter regn. 

– Under lördagens första halva blir det mycket blåsigt och det finns risk för nedfallna träd och grenar samt om kringflygande föremål, varnar institutet.

Allmänheten uppmanas förankra och säkra lösa föremål som studsmattor och trädgårdsmöbler.

Länen som berörs av varningen är följande:

- Skåne

- Halland

- Kronoberg (västra)

- Jönköping (västra)

- Västra Götaland

- Värmland

- Örebro (västra)

Hela förmiddagen

Varningen gäller från och med klockan 06.00 på lördag till och med 14.00 samma dag.

SMHI flaggar för risk för störningar i el- och telenät och skador på skog samt förseningar och inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Läs mer: Oväder på väg – tropisk orkan rör sig mot Sverige

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


SKANDAL: Ukrainaallierad köper mest rysk olja

2025 10 02

Ett land som är allierat med Ukraina och deltar i sanktioner mot Ryssland är världens största importör av rysk olja. 

Det handlar om önationen Taiwan.

Under första halvåret av 2025 importerade landet rysk råolja till ett värde av 1,3 miljarder dollar. Jämfört med motsvarande period i fjol har importen ökat med hiskeliga 44 procent, enligt en rapport från den finska forskningsgruppen Centre for Research on Energy.  

Finansierar Rysslands krig

Den största delen av Taiwans oljeimport från Ryssland utgörs av nafta – ett flytande kolväte som framställs vid destillation av råolja.

Nafta används bland annat för att tillverka kemikalier som behövs i halvledarindustrin. Produkterna som Taiwan tillverkar säljs sedan vidare till Europa.

Flera västländer köper därmed halvledare som tillverkats med hjälp av rysk olja.

Ett mycket allvarligt besked.

Det ryska anfallskriget i Ukraina finansieras till stor del av Rysslands energiexport. Sedan februari 2024 har Taiwan importerat 6,8 miljoner ton rysk nafta till ett värde av 4,9 miljarder dollar, vilket motsvarar 20 procent av Rysslands totala export av oljeprodukten.  

– Taiwans oljeimport har sedan starten av Rysslands fullskaliga anfallskrig inbringat cirka 1,5 miljarder euro i skatteintäkter till den ryska krigskassan. Samtidigt uppskattas Taiwans militära och humanitära bistånd till Ukraina till 50 miljoner dollar, rapporterar finska Iltalehti.

LÄS MER: Biljätte varnar för elbilskollaps 

Teorin: Vill hålla Ryssland borta

Taiwan importerar majoriteten av sin energi från andra länder. Hela 97 procent av landets energiförsörjning utgörs av import.

Experter har lyft fram den stora importen som en sårbarhet i händelse av ett krig mot Kina. Det finns också en oro för att Kinas stöd till det ryska anfallskriget i Ukraina kan återgäldas av Moskva i händelse av en konflikt mellan Kina och Taiwan.

Det är dock oklart om Taiwans omfattande import av rysk olja är ett försök att hålla Ryssland utanför ett framtida krig.

– Detta ser ut som opportunism från Taiwans petrokemiska industri, säger John Lough, utrikespolitisk chef vid tankesmedjan New Eurasian Strategies Centre, till The Guardian.

LÄS OCKSÅ: ”Enorma svårigheter” – rysk senator erkänner jätteproblem 

Foto: Tuomas Romu

Text: Redaktionen