4 juni 2026

USA vidtar akut åtgärd mot Putin

2025 07 08

USA:s president Donald Trump svänger abrupt.

Förra veckan lät Pentagon meddela att USA avstår att leverera flera vapen, bland annat vissa luftförsvarsrobotar, till Ukraina.

Skälet var att det amerikanska vapenlagret bedömdes ha minskat för mycket.

Nu tvärvänder Trump och river upp stoppet, rapporterar AP.

Enligt presidenten finns det inget annat val.

– Vi måste. De måste kunna försvara sig. De drabbas väldigt hårt nu. Vi kommer att skicka fler vapen, främst defensiva vapen, säger Trump enligt nyhetsbyrån.

"Inte nöjd med Putin"

Tvärvändningen är en direkt åtgärd mot den ryska diktatorn Vladimir Putins fortsatta krigföring mot Ukraina.

– Jag är inte alls nöjd med president Putin, säger Trump.

Den amerikanska vapenpausen kom vid vad som beskrivits som en svår tidpunkt för Ukraina.

Ryssland har ökat både mängden och komplexiteten i sina luftangrepp. Så sent som igår dödades minst elva civila och 80 personer skadades, inklusive sju barn, i Ukraina, enligt lokala myndigheter.

Enorma sanktioner på väg

Pentagon har bekräftat Trumps nya order om att återuppta vapenleveranser.

– För att säkerställa att ukrainarna kan försvara sig medan vi arbetar för att säkra en varaktig fred och se till att dödandet upphör, framhåller dess talesperson Sean Parnell enligt AP.

Trump har tidigare exempelvis hotat med att införa nya sanktioner mot Rysslands oljeindustri för att få Putin till förhandlingsbordet.

Den republikanska senatorn Lindsey Graham sade förra veckan att Vita huset gett klartecken för ett lagförslag som bland annat innefattar tullar på 500 procent på varor importerade från länder som fortsätter att köpa rysk olja.

Åtgärden bedöms kunna få enorma konsekvenser för exempelvis Kina och Indien, erfar AP.

LÄS MER: Krisdrag från Kreml – tung smäll för miljontals ryssar

Nomineras till fredspriset

USA-tillverkade luftförsvarssystem, som exempelvis Patriotsystemet, beskrivs som kärnan i Ukrainas försvar.

Under helgen före den senaste  genomförde Ryssland sin största flygattack mot landet sedan invasionen inleddes för tre år sedan.

Trump fortsatte att uttrycka sin frustration över det utdragna kriget under ett besök från Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Vita huset på måndagen.

Den israeliska ledaren nominerade samtidigt Trump till Nobels fredspris.

LÄS MER: Tidigare Trumpallierad varnar världen – "total galenskap"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 06 30

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.

Hälften missnöjda med lönen

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst. 

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen


29 jun 26

UPPMANING: Tanka inte bilen

2026 06 30

Svenska bilister uppmanas att inte tanka sina bilar.

Bränslepriserna har sänkts något efter helgen, men det lönar sig att vänta.

På onsdag väntas prissänkningen synas direkt vid pump.

Liten säkning

Under dagen justeras riktpriset på bemannade stationer ned med 10 öre per liter.

Det innebär att bensin 95 nu kostar 17,09 kronor per liter, medan diesel ligger på 18,79 kronor per liter.

Samtidigt rör sig oljepriset svagt uppåt.

Brentoljan handlas strax under 73 dollar per fat, vilket normalt hade pressat upp pumppriserna.

Ändå väljer drivmedelsbolagen att genomföra en mindre sänkning.

Vänta med att tanka

Trots dagens lilla prissänkning pekar mycket på att det inte är rätt tidpunkt att fylla tanken.

Om man kan bör man alltså avstå.

På onsdag träder regeringens tillfälliga skattesänkning på bensin och diesel i kraft.

– 1 juli sänker vi skatten på bensin och diesel så att prisets sänks med ytterligare 3 kronor vid pump till och med 30 november, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) för drygt en vecka sedan.

Enligt branschaktörer väntas det ge ett tydligt utslag direkt vid pump.

Om marknaden håller sig stabil väntas priserna sjunka med omkring tre kronor per liter.

– I det mycket osäkra omvärldsläget är det här en åtgärd för att motverka stigande drivmedelspriser vilket underlättar för alla som är beroende av bilen, sade Elisabeth Svantesson (M), tidigare i våras.

De senaste åtgärderna från regeringen väntas göra att Sverige snart har Europas näst lägsta bensinpris, uppger EFN.

Märkbar skillnad

Skillnaden väntas bli märkbar direkt för vanliga bilister.

För en tank på 30 liter motsvarar den kommande sänkningen en besparing på nästan 100 kronor jämfört med att tanka före förändringen.

Om prognoserna håller kan bensinpriset sjunka till omkring 14,20 kronor per liter och diesel till cirka 15,90 kronor per liter.

För många hushåll handlar det just nu om tajming.

Att tanka idag kan innebära att du betalar flera kronor mer per liter än vad som väntas inom bara några dagar.

Foto: Engin akyurt

Text: Redaktionen