USA varnar för “värsta möjliga scenario”

2023 10 24

USA kan tvingas evakuera närmare 700 000 medborgare från Israel och Libanon.

En sådan situation är ett “värsta scenario”, säger tjänstemän inom Biden-administrationen till Washington Post.

Uppgifterna kommer samtidigt som USA är “djupt oroade” över möjligheten för eskalering i kriget mellan Israel och Hamas.

Framför allt bekymras USA av hur det ska gå att lösa logistiken av att evakuera 600 000 av sina landsmän som bor i Israel.

– Det här har blivit ett verkligt problem, säger en tjänsteman till den amerikanska tidningen.

Risk för tvåfrontskrig

USA ser också med stor oro på Hizbollah, den militanta politiska grupp som kontrollerat Libanon sedan 1992 och som länge beväpnats och tränats av Iran.

Gruppen bedöms ha kapacitet att attackera Israel från norr och därmed skapa ett tvåfrontskrig.

– Administrationen är väldigt, väldigt, väldigt, väldigt orolig för att det här kommer att gå över styr, betonar en av tjänstemännen Washington Post talat med.

Ytterligare 86 000 amerikaner bor i Libanon som vid ett sådant scenario också behöver evakueras.

"Slutat bry sig om Palestina"

Men USA blickar även mot andra länder i regionen.

Bombningen av Gaza har skapat vrede mot Israel i arabiska länder – där amerikanska tjänstemän trodde att frågan var överspelad.

Även här fruktar USA att amerikanska liv är i fara.

– Vi har fått höra under de senaste tio åren att arabvärlden och den muslimska världen inte brydde sig om Palestina längre, säger Bruce Riedel, amerikansk analytiker och tidigare tjänsteman i Bill Clinton-administrationen.

Han hänvisar till ett avtal som undertecknats av Sudan, Marocko, Bahrain och Förenade Arabemiraten som ämnar att normalisera relationerna med Israel.

Varnar medborgare världen över

Över 5 000 människor i Gaza, majoriteten civila och barn, har dödats i israeliska attacker sedan 7 oktober enligt palestinska myndigheter.

Förra veckan utfärdade amerikanska UD en varning till alla amerikanska medborgare över hela världen att "iaktta ökad försiktighet" på grund av “ökade spänningar på olika platser”, skriver Washington Post.

Det varnades för “potentiella terrorattacker, demonstrationer och våldsamma handlingar” mot amerikanska medborgare och intressen.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redkationen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen