3 juni 2026

USA vänder sig direkt till Sverige

2026 06 04

Sverige har hamnat i Trumpregeringens blickfång.

Det var med stora ord som den amerikanska utrikesministern Marco Rubio talade om Sverige när han idag frågades ut i kongressen.

Enligt Rubio agerar Sverige exemplariskt. Han kallar landet för “en toppenallierad”. 

– De har varit en utmärkt partner. De har varit en extraordinär partner, säger ministern enligt The Hill.

Vänder sig direkt

Marco Rubio öser även beröm över det utrikesministermöte som arrangerades i Helsingborg i slutet av maj. Ministern kallar Natomötet “fenomenalt” och vänder sig sedan direkt till Sveriges försvar – och i synnerhet försvarsindustrin.

– Sverige har en egen försvarsindustriell bas. Och det är en imponerande sådan. Jag önskar att alla Natoländer hade vad Sverige har, men jag förstår varför Sverige har det.

Grönland tillhör Danmark "för tillfället"

I samma utfrågning fick Marco Rubio frågor om hur samtalen med Danmark går gällande Grönland.

Enligt utrikesministern sitter länderna “i en positiv sits”.

Han fick också frågan om han är medveten om att Grönland tillhör Danmark.

– För tillfället, svarade Rubio.

Sara McBride, demokrat från Delaware, undrade om USA behöver äga mark inom Nato för att försvara det.

– Vi är faktiskt involverade i samtal med Grönland och Danmark om användningen av Grönland för kollektivt försvar för oss alla, säger Rubio i utfrågningen och tillägger:

– Det är en avgörande del av missilförsvaret, men vi är involverade i de samtalen just nu.

ANDRA LÄSER: Stor oro i USA – kan smälla på amerikansk mark

"Lättare att försvara det man äger"

Sara McBride återfanns i den delegation från USA:s kongress som reste till Grönland tidigare i år för att visa sitt stöd för såväl ön som Danmark.

Marco Rubio hänvisade i förhöret till Trumps tidigare uttalanden om att det är lättare att försvara något man äger.

– Presidentens ståndpunkt är att det är mycket lättare att försvara det när man har fullständig kontroll över det.

LÄS OCKSÅ: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Pinkod till bankkort ska försvinna – det här ersätter

2026 10 22

Tiderna med att knappa in en kod på fyra siffror när du betalar med ditt bankkort är på väg att ta slut.

Redan idag har metoden börjat fasas ut i och med att “blipptekniken” tagit över allt mer när det gäller mindre köp i butik. Nu kan koden dock snart vara ett minne blott även vid större köp.

Ny teknik är nämligen på väg att etablera sig i västvärlden, rapporterar franska Presse-Citron. Det är det så kallade biometriska bankkortet som introduceras, som innebär att kunden istället placerar sitt finger på en inbyggd sensor i kortet.

Den franska industrijätten Thales håller just nu på att utveckla tekniken.

– Det finns inte längre något behov av att ange din hemliga kod eftersom kortet omedelbart känner igen ditt finger, säger Frédéric Martinez, produktmarknadschef på Thales, till tekniksajten.

En tidsfråga

I Frankrike har nu flera stora banker börjat fasa ut pinkoderna och ersätta dem med den nya tekniken. Sannolikt är det bara en tidsfråga innan fler länder hänger på.

Fördelen anses vara säkerheten. Ett fingeravtryck är unikt, medan en kriminell med förhållandevis enkla medel skulle kunna lägga beslag på bankkoden.

Den franska tidningen menar dock att kunderna hittills är relativt splittrade. En del beskrivs som entusiastiska, andra ser inte någon anledning att förändra det nuvarande systemet.

– Men förändringen har definitivt börjat, skriver tekniksajten.

Andra läser: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Inopererade chip

Biometriska lösningar för betalningar är i sig inget nytt, men blir allt mer kreativa. Idag har tusentals svenskar ett inopererat chip i handen som på sikt kan ersätta kreditkort, passerkort och biljetter, rapporterade SVT i fjol.

Och redan 2019 införde Mastercard till exempel att du skulle kunna betala med hjälp av fingeravtryck eller ansiktsigenkännig. Men hittills har det handlat om köp på nätet.

– Biometri matchar konsumentens förväntningar på ännu säkrare och smidigare betalningslösningar i sin allt mer digitala livsstil. Det gör köpet mycket enklare då konsumenten slipper komma ihåg lösenord utan istället använda sitt fingeravtryck eller en bild av sig själv för att autentisera köpet. Något som kommer såväl konsumenter, handlare och banker till nytta, sade Mastercards dåvarande regionchef för Norden och Baltikum vid tillfället.

Andra läser: Biljätte kollapsar

Foto: Axfood resp Jonas Leupe

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Jättelik ökning i ny mätning

2026 10 22

Förra veckan konstaterades att Moderaterna stod för en ökning på fyra procentenheter i Novus senaste mätning.

Nu får Ulf Kristersson (M) ytterligare skäl att jubla.

Hans förtroendesiffror stiger med hela sju procentenheter. Nu uppger 45 procent av respondenterna att de har mycket eller ganska stort förtroende för M-ledaren i Verians senaste mätning.

Sådana siffror har Kristersson aldrig varit uppe på tidigare, rapporterar SVT.

– Det är hans bästa notering någonsin, säger kanalens inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein i Morgonstudion.

Stort ras för Dadgostar

Dystrare läsning är det dock för Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar. Hon faller med åtta procentenheter. Ett ras som innebär en bottennoering på 11 procent – värsta på sex år.

– Så här lågt förtroende har hon inte haft sedan hon valdes 2020, säger Elisabeth Marmorstein.

Även det beskedet går i linje med Novus mätning från förra veckan, då Vänsterpartiet föll 1,2 procentenheter till den nya opinionssiffran på 7,2 procent.

Kräver omröstning

Under veckan ska Elisabeth Thand Ringqvist (C), som innehar sonderingsuppdraget, träffa alla partiledare. Bland annat just Ulf Kristersson. Tidigare i veckan sade statsministern att sonderingsuppdraget måste avslutas med en statsministeromröstning.

Blir det ingen ny regering är han själv öppen att ta nästa sonderingsuppdrag.

Men då måste någonting i de parlamentariska förutsättningarna ha förändrats.

– Det är ingen mening så länge det är uppenbart att det finns en majoritet som vill att Socialdemokraterna ska leda nästa regering, säger Kristersson till Expressen.

Hela mätningen

Här är Verians nya förtroendemätning uppdaterad 22 oktober.

🔵Ulf Kristersson (M)                        45           +7
🔵Ebba Busch (KD)                             41            -1
🔴Magdalena Andersson (S)          40           +3
🔵Jimmie Åkesson (SD)                     33           +2
🟢Amanda Lind (MP)                          24           +3 
🔵Simona Mohamsson (L)                20           +1
🟢Elisabeth Thand Ringqvist (C)  18          +/-0       
🟢Daniel Helldén (MP)                      13           +1
🔴Nooshi Dadgostar (V)                   11           -8
 
Källa: SVT/Verian.
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen