USA väljs bort – största fallet sedan pandemin

2025 04 13

Nu kommer en smäll för den amerikanska turistsektorn.

Nya siffror visar att allt fler europeiska resenärer väljer bort USA som turistmål.

Fallet kopplas till Donald Trumps ekonomiska och politiska beslut som har skakat världen under de senaste veckorna.

Det rapporterar Financial Times.

USA väljs bort

Antalet europeiska resenärer som besöker USA har minskat kraftigt i takt med politiska och ekonomiska spänningar.

Besökare från Västeuropa som stannade minst en natt i USA minskade med 17 procent i mars jämfört med för ett år sedan, enligt International Trade Administration.

Resandet från vissa länder – däribland Irland, Norge och Tyskland – minskade med mer än 20 procent.

Största sedan pandemin

Det rör sig om det största turistbortfallet sedan pandemin.

Det totala antalet utländska besökare som reser till USA minskade med 12 procent jämfört med året innan i mars, den brantaste nedgången sedan mars 2021 då resesektorn drabbades av pandemibegränsningar.

Trenden bedöms utgöra ett hot mot den amerikanska turistindustrin, som står för 2,5 procent av landets BNP.

Vissa flygbolag och hotellgrupper har varnat för en minskad efterfrågan på transatlantiska resor.

“Otroligt”

CNN har pratat med några européer som valde bort USA-resan, bland annat fransmannen David Pereira.

– Som många fransmän är vi uppslukade av den amerikanska kulturen. Så vi älskar den. Men det är bara helt otroligt nu, säger han.

“Är enormt”

Jean-François Rial, vd för Frankrikes ledande lyxresearrangör Voyageurs du Monde, menar att sedan Trumps tillträde i slutet av januari har bokningarna av USA-resor bland hans förmögna franska kunder sjunkit med ”kolossala” 20 procent.

– Under de 30 år som jag har varit i branschen har jag aldrig sett något liknande för någon destination. Det är enormt.

Rial kritiserar också den amerikanska regeringen för att tona ned effekterna av Trumps politik på det internationella resandet, och säger att kollegor i branschen i Frankrike rapporterar liknande trender.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen