USA uppmanar Europa – “Gör som vi”

2025 07 21

USA vill se att Europa följer Trumps initiativ.

Donald Trump har som bekant hotat Ryssland med 100-procentiga tullar mot länder som gör affärer med Ryssland – så kallade “sekundärtullar”.

Det handlar då exempelvis om länder som köper rysk olja.

Nu uppmanar USA Europa att följa i deras fotsteg, rapporterar Kyiv Independent.

“Gör som vi”

USA hoppas att europeiska allierade kommer att gå med på potentiella sekundära tullar mot Ryssland, säger USA:s finansminister Scott Bessent.

– Rysk olja kommer att bli föremål för upp till 100-procentiga sekundära tullar, förklarar han.

– Jag uppmanar våra europeiska allierade, som har pratat stort, att följa oss om vi inför dessa sekundära tullar.

Sekundära tullar är straff som riktar sig mot länder eller företag som fortsätter att göra affärer med ett sanktionerat land.

Detta genom att ta ut en extra avgift för tillgång till – i det här fallet – den amerikanska marknaden eller det finansiella systemet.

Trump har hotat

Donald Trump hotade Ryssland med tullar i samband med att han gav besked om att amerikanska vapen på nytt skulle flöda till Ukraina genom Nato.

Mer än ett dussin länder från Asien till Mellanöstern och Sydamerika kan potentiellt vara i president Trumps sikte om han genomför sitt hot om att införa tullar på varor som exporteras till USA på grund av deras ekonomiska band med Ryssland.

Det rapporterar CBS News.

Läs mer: Panik i Ryssland – på väg mot massiv konkursvåg

50 dagar

Donald Trump sade att Ryssland har 50 dagar på sig innan tullarna införs.

– Vi kommer att införa mycket stränga tullar om vi inte har en överenskommelse om 50 dagar, tullar på cirka 100 procent, sade han tidigare i juli.

Inga framsteg

Det råder fortsatt brist på framsteg vad gäller målet att nå en överenskommelse mellan Ukraina och Ryssland.

Kreml har gjort det tydligt att de inte har för avsikt att göra någonting annat än att fullfölja sina mål – vilket bland annat innebär internationell acceptans över de ockuperade ukrainska regionerna.

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny invandringsregel på gång

2025 09 04

En ny regel för anhöriginvandring uppges vara nära.

En utredning om skärpta villkor för anhöriginvandring tillsattes för ungefär ett år sedan.

Utredningen är nu färdig, och flera förslag till förändringar av regelverket som gäller i dagsläget väntas.

Bland annat handlar det om en ny huvudregel för anhöriga som vill invandra till Sverige, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ny huvudregel

Enligt uppgifter gör det nya förslaget gällande att den som vill ta en anhörig till Sverige måste själv ha bott i Sverige i minst två år.

Efter det kan en ansökan om uppehållstillstånd prövas.

Utredningen väntas lämna över till migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Lägsta på 40 år

Anhöriginvandringen är en av de största invandringskategorierna i Sverige, men siffror från januari pekar på att det förra året rörde sig om den lägsta nivån på 40 år.

– Det har hänt väldigt mycket under 2024, men jag kan garantera er att det kommer hända minst lika mycket under 2025, har Forssell sagt om saken.

Kraven idag

Så här ser förutsättningarna ut i dagsläget för anhöriginvandring enligt Migrationsverket:

– Personen som redan bor i Sverige, den så kallade anknytningspersonen, måste uppfylla ett försörjningskrav när det gäller både boende och inkomst, förklarar myndigheten.

– Anknytningspersonen måste ha en bostad som är av tillräcklig storlek och standard för sig själv, familjemedlemmarna som vill flytta hit och eventuella andra personer i hushållet att bo i. Dessutom måste anknytningspersonen kunna försörja alla som ska bo tillsammans.

Två år åt gången

Ett uppehållstillstånd på grund av anknytning kan beviljas för två år åt gången som längst, eller kortare om personens pass har en kortare giltighetstid än så. 

När man har haft sitt uppehållstillstånd och bott i Sverige i tre år kan man ansöka om permanent uppehållstillstånd, i praktiken betyder det att man kan ansöka tidigast efter fyra år eftersom uppehållstillståndet beviljas för två år i taget.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen