USA ställer skarpt ultimatum – stort besked väntas i dagarna

2025 04 30

USA hotar återigen att lämna rollen som medlare i förhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Ett amerikanskt tillbakadragande kommer att innebära att inga hållbara lösningar nås i konflikten, betonar USA:s utrikesminister Marco Rubio.

Om inte Ryssland och Ukraina presenterar “konkreta förslag” kommer USA:s president Donald Trumps tålamod att ta slut, rapporterar France 24.

– Vi befinner oss nu i en tid där konkreta förslag måste läggas fram av båda parter om hur vi ska få ett slut på den här konflikten, säger Tammy Bruce, talesperson för det amerikanska utrikesdepartementet på en presskonferens, i vad som beskrivs som ett besked från Rubio.

Kommande dagar avgörande

I slutändan är det upp till Trump, som för närvarande firar 100 dagar i Vita huset, att fatta beslut om USA ska fortsätta agera medlare i förhandlingarna.

Att administrationen istället kommer att rikta sin uppmärksamhet mot andra frågor bedöms som en nära förestående verklighet.

– Om det inte sker några framsteg kommer vi att ta ett steg tillbaka som medlare i den här processen, säger Tammy Bruce.

På sociala medieplattformen X understryker talespersonen det skarpa i USA:s ultimatum.

– De kommande dagarna är kritiska i det rysk-ukrainska kriget. Presidenten och utrikesminister Rubio kräver riktiga steg för att stoppa blodbadet.

Trump: "Stor fet hemlighet"

Tammy Bruce förkastar också den ryska diktatorn Vladimir Putins ensidiga besked om vapenvila mellan 8-10 maj, i anslutning till Moskvas årliga firande av slutet på andra världskriget.

Putin har avvisat USA:s och Ukrainas krav på 30 dagars vapenvila samtidigt som de ryska attackerna fortsätter. Natten till onsdag har de ukrainska städerna Dnipro och Charkiv attackerats i vad som beskrivs som ett massivt anfall. Minst en död och minst 38 skadade har bekräftats, rapporterar Reuters. 

Trump tror dock fortsatt på att Putin vill ha fred.

– Jag tror att hans dröm var att ta över hela landet, men på grund av mig kommer han inte att göra det, säger presidenten i en intervju med ABC News.

Han vill inte säga om USA kommer att stoppa det militära stödet till Ukraina om freden uteblir. Det är en “stor fet hemlighet”, säger Trump.

– Men jag ska säga er att jag inte blev glad när jag såg Putin avfyra robotar mot ett par städer. Jag tyckte det var olämpligt. Men jag tycker hela kriget är olämpligt.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysslands fiasko – har gjort samma misstag 100 gånger

2025 07 29

Ryssland har gjort samma misstag 100 gånger – bara i år.

Trots hård press från omvärlden fortsätter Vladimir Putin sitt krig mot Ukraina.

Men allt går inte Rysslands väg i kriget.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har bombat sig själva – 100 gånger.

Flera allvarliga misstag

Ryssland har av misstag bombat sig själva 100 gånger bara under 2025, rapporterar Kyiv Post, som hänvisar till den oberoende ryska mediekanalen Astra.

Ryska bombflyg avfyrar ofta bomber inifrån sitt eget luftrum, enligt tidningen.

Men många gånger går det galet.

Misstag i samband med att bomberna ska avfyras leder ofta till att de faller på ryskt territorium.

– Det har varit 100 flygbomber och tre missiler som har fallit från ryska flygplan i Ryska federationen och i de ockuperade territorierna i Ukraina, uppger Asta, enligt tidningen.

Siffrorna gäller för 2025 till och med den 29 juli.

Skyller på Ukraina

Bara den senaste månaden har Ryssland gjort samma misstag fem gånger.

Ryssland tycks dock vara väldigt besvärade över de många misstagen.

Vid minst ett tillfälle då Ryssland har råkat bomba sig själva, har landet försökt framställa det som en ukrainsk attack.

– De ryska myndigheterna försöker dölja sådana fakta, förklarar Astra.

När Ryssland av misstag släppte en bomb i den egna Belgorod-regionen försökte man skylla på Ukraina.

– När civila är bland dem som skadats av nedfallet av ryska flygbomber, rapporterar de att orsakerna ligger i attackerna från Ukrainas väpnade styrkor, uppger mediekanalen.

LÄS OCKSÅ: Norge gör Ryssland ursinniga

Kombination av orsaker

Även 2024 höll Astra koll på när Ryssland råkade bomba sig själva.

Det skedde då minst 165 gånger, enligt mediekanalen.

Enligt en rapport från brittisk underrättelsetjänst från 2024 finns det flera orsaker till att Ryssland begår dessa misstag.

Det handlar om en kombination av otillräcklig träning, felaktiga procedurer för att beväpna flygplan, dåligt utförande och trötthet hos besättningen, menar rapporten som tagits fram på uppdrag av det brittiska försvarsministeriet, enligt tidningen.

Text: Redaktionen


Larm hos Trump – många evakuerade

2025 07 29

Många har evakuerats efter ett larm från Trumps golfbana.

USA:s president Donald Trump är omgiven av en stor säkerhetsapparat.

På tisdagen kom ett larm från Trumps nya golfbana i Skottland – som fick polisen att agera.

Polisen gjorde avspärrningar och många människor evakuerades.

Gäster och journalister evakuerade

På tisdagseftermiddagen kom det ett larm från Trumps golfbana i Aberdeenshire i Skottland, rapporterar The Herald.

Golfbanan fick stängas efter uppgifter om ett misstänkt föremål, enligt tidningen. Donald Trump ska själv ha befunnit sig i området.

Polisen vidtog genast massiva säkerhetsåtgärder.

Bland annat valde man att evakuera många människor. Bland de evakuerade fanns gäster, journalister och personal.

Även boende i närliggande hus ska ha evakuerats.

Samtidigt uppges det att Donald Trump själv var kvar i området medan polisen genomförde kontroller och avspärrningar.

Kontrollerade ett fordon

Den skotska polisen har kommenterat händelsen.

– Strax efter klockan 15.00 upprättades en säkerhetsavspärrning vid en infart till Menie Estate i Aberdeenshire, medan poliser utförde försiktighetskontroller av ett fordon, uppger polisen i ett uttalande, enligt tidningen.

Polisen uppgav därefter att kontrollerna har slutförts och avspärrningen upphävts.

Senare ändrade man sig emellertid och uppgav av ytterligare kontroller skulle genomföras på begäran av militären.

Slutligen kom dock beskedet på tisdagskvällen att kontrollerna var slutförda och att avspärrningarna skulle upphävas.

– Det finns ingen risk och avspärrningarna håller på att hävas. Det var ett falsklarm med goda avsikter, meddelade polisen, enligt tidningen.

Har utsatts för mordförsök

Säkerheten kring president Trump är mycket rigorös efter att han under 2024 utsattes för två uppmärksammade mordförsök.

Vid ett av mordförsöken blev Trump beskjuten och träffad i örat i samband med ett tal.

Man han utsattes också för ett misstänkt mordförsök vid sin golfklubb i Florida, då Secret Service avlossade skott mot en person efter att ha upptäckt en gevärspipa som stack ut genom ett staket samtidigt som Trump befann sig på golfbanan, rapporterade CNN.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen