USA ställer jättekrav på Ukraina – ”ska ha allt”

2025 03 28

Donald Trump har krävt att Ukraina ska förse USA med naturresurser som ”betalning” för det amerikanska militära och ekonomiska stödet till landet.

Nu ökar presidenten trycket på det krigsdrabbade landet.

Enligt flera medier har Trump ändrat villkoren i det så kallade ”mineralavtalet” som han vill att Ukraina ska underteckna.

Det nya avtalet ställer betydligt hårdare krav på Ukraina.

– USA har reviderat sitt ursprungliga förslag. Det nya förslaget ger inte Ukraina några säkerhetsgarantier. Samtidigt kräver USA att länderna etablerar en gemensam investeringsfond med alla intäkter från naturresurser som förvaltas av statliga och privata företag i hela Ukraina, framhåller tre källor med insyn i avtalet till Reuters.

Ska ha allt 

Tidigare har USA öppnat för att länderna ska dela på intäkterna.

Men nu låter det annorlunda.

I det nya förslaget måste Ukraina först ”betala tillbaka” hela summan av det ekonomiska och militära stödet som USA bidragit med under den ryska invasionen. När avbetalningen är klar tillåts Ukraina ta del av sina egna intäkter. USA kräver också att Ukraina ska betala tillbaka stödet med en avkastning på 4 procent.

Vidare fastslås det att USA ska få vetorätt över alla framtida infrastruktur- och mineralinvesteringar i Ukraina. Det innebär att USA kan stoppa andra länders investeringar i Ukraina inom dessa områden. 

”Aldrig tidigare skådad expansion”

Nyhetsbyrån Bloomberg beskriver det nya avtalet som en ”aldrig tidigare skådad" ekonomisk kolonisering av ett av Europas största länder.

– Om partnerskapsavtalet accepteras skulle det ge USA enorm makt att kontrollera investeringar i projekt som inkluderar vägar och järnvägar, hamnar, gruvor, olja och gas och utvinning av kritiska mineraler. Det skulle innebära en aldrig tidigare skådad expansion av USA:s ekonomiska inflytande i ett av Europas största länder till ytan, framhåller nyhetsbyrån.

Vidare varnar Bloomberg för att avtalet kan sätta käppar i hjulet för Ukrainas strävan efter ett medlemskap i EU.  

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen