USA ställer hotfullt ultimatum – “Hela världen ska se”

2025 03 24

USA ställer ett hotfullt ultimatum till Iran.

Iran gör bäst i att ge upp sitt kärnvapenprogram helt – eller ta konsekvenserna.

Det meddelar USA:s nationella säkerhetsrådgivare Mike Waltz under söndagen. 

– Det här är ingen “lika för lika”-situation som vi hade under Obama eller Biden. Det här är hela programmet – ge upp det eller så kommer det att få konsekvenser, säger Waltz till CBS.

“Mellanöstern skulle explodera”

President Donald Trump kräver nu att Iran avvecklar sitt kärnvapenprogram på ett sätt “som hela världen kan se”, enligt säkerhetsrådgivaren.

– Om Iran hade kärnvapen skulle hela Mellanöstern explodera i en kapprustning. Det vore helt oacceptabelt för vår nationella säkerhet. Jag tänker inte gå in på allt som hänt, men Iran befinner sig i det värsta läge som landet har befunnit sig i vad gäller dess nationella säkerhet sedan 1979, säger Waltz till den amerikanska kanalen.

Exakt vilka konsekvenser Iran kan komma att utsättas för vill Waltz inte specificera. 

Däremot håller president Trump “alla alternativ öppna” – även diplomati, uppger han.

Iran är en av världens mest extrema diktaturer och landet leds av hårdföra islamistpräster som använder dödligt våld för att kuva befolkningen.

Vill inte samtala med “mobbare”

Irans högste ledare – Ayatollah Ali Khamenei – har tidigare sagt att han inte är intresserad av samtal med en amerikansk regering som han kallar för “mobbare”.

Enligt Fox News bedömer man från den amerikanska underrättelsetjänsten att Iran ännu inte har påbörjat någon produktion av kärnvapen.

Däremot ska landet ha genomfört aktiviteter som “ger bättre förutsättningar för att producera en kärnladdning”.

Kallade Iran för “skurkstat”

Liberalernas partiledare Johan Pehrson (L) är en annan politiker som hamnat i blåsväder efter att ha uttalat sig om Iran i mindre smickrande former.

Tidigare i mars fick Pehrson den iranska regimen att rasa – då man ansåg att den svenske partiledaren gjort ”olämpliga och provocerande” uttalanden i en intervju med Expressen.

Detta efter att Pehrson bland annat kallat diktaturen för “skurkstat”.

– Det tjänar bara till att underminera relationerna mellan våra länder, uppgav en talesperson för Irans utrikesdepartement i samband med Pehrsons uttalande, enligt iranska Press TV.

Irans islamistledare förtrycker oliktänkande och slår ned med extremt våld mot de delar av av befolkningen som vågar kräva demokrati.

– Opposition tystas med fängelse, tortyr, spöstraff eller avrättning, framhåller Utrikespolitiska institutet.

Foto: President of Russia office samt G. Skidmore

Text: Redaktionen


29 okt 26

SMHI pekar ut datum – då kommer första snön

2026 10 29

Årets första snö är på ingång.

När den första snön faller skiljer sig rejält mellan olika delar av Sverige.

Men enligt SMHI finns det en specifik period i landet då snön oftast gör entré.

Skillnader i landet

I den svenska fjällen kan vintern statistiskt sett göra entré tidigt. Enligt SMHI kan den första snön falla på högfjället redan i september, medan det första snötäcket i dalgångarna i de nordligaste fjälltrakterna normalt bildas i början av oktober.

– I oktober är det inte direkt ovanligt med snöfall i åtminstone de mellersta och norra delarna av landet. Några av de mer minnesvärda snöfallen i oktober har inträffat på senare år, uppger SMHI.

Längre söderut dröjer det oftast längre. I stora delar av Svealand är november en vanlig månad för säsongens första snötäcke.

Vid Skånes sydkust får invånarna i regel vänta längst. Där bildas det första snötäcket i genomsnitt först en bit in i december eller ännu senare, enligt SMHI:s statistik.

Läs också: ”Dags att säga ifrån” – alla pensionärer uppmanas 

Snö i storstäderna

Om man utgår från statistik från de senaste tio vintrarna som SMHI dokumenterat finns det flera datum som sticker ut beroende på vart i landet man bor, som även visar på stora skillnader mellan svenska orter.

I Östersund har det första snötäcket i genomsnitt bildats den 19 oktober, medan Malmö brukar få vänta till den 16 december.

Så här ser genomsnitten ut för några svenska städer:

  • Östersund: 19 oktober
  • Umeå: 27 oktober
  • Luleå: 29 oktober
  • Sundsvall: 5 november
  • Borås: 15 november
  • Göteborg: 30 november
  • Lund: 10 december
  • Malmö: 16 december

Uppgifterna avser när snödjupet först når minst en centimeter under vintersäsongen. Beräkningen bygger på historiska data från vintrarna 2015/2016 till 2024/2025.

Sticker ut i Stockholm

I Stockholm är det framför allt slutet av november som utmärker sig. Under de flesta åren kom första snön mellan 20–30 november. Genomsnittligt är det 26 november där störst chans finns.

Historien visar dock att vädret kan variera kraftigt från år till år. Enligt SMHI har den första snön i Stockholm förekommit redan den 10 oktober 1919 och den 12 oktober 1992.

Andra år har den dröjt ända till januari.

Kan ge tidig vinterkyla

Samtidigt pekar prognoser på en ovanlig utveckling i atmosfären som kan påverka temperaturen i Sverige under november och december.

Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att polarvirveln, som finns högt över Arktis, kan försvagas ovanligt kraftigt i början av november.

– Det kan bli en historiskt tidig stratosfärisk uppvärmning med tidig vinterkyla i Sverige, uppger han.

Vid en så kallad Major SSW, en stor stratosfärisk uppvärmning, stiger temperaturen snabbt högt upp i atmosfären samtidigt som polarvirveln försvagas. I vissa fall kan störningen påverka luftströmmarna längre ner och göra det lättare för kall arktisk luft att röra sig söderut.

Enligt Rydqvist har en så kraftig uppvärmning inte inträffat så tidigt i november sedan mätningarna startade 1959.

Andra läser: Minst 1 200 kronor i ersättning – besked till svenska hushåll

Foto: F Nobel

Text: Redaktionen


29 okt 26

Svenskt rekordfynd hittat – kan räcka i åratal

2026 10 29

En rekordhög guldhalt har upptäckts.

Ett svenskt gruvbolag har gjort ett rekordfynd.

Bolaget har hittat berg med extremt höga guldhalter.

Rekordhög guldhalt

Gruvbolaget Lundin Gold har hittat ett ovanligt guldrikt berg vid Bonza Sur i Ecuador. Företaget, som driver guldgruvan Fruta del Norte, har efter nya borresultat i området, sett att marken innehåller betydligt högre guldhalter än vad man hade hoppats på.

I ett borrprov på drygt 140 meters djup uppmättes i genomsnitt 242,64 gram guld per ton berg, över en sträcka på 3,3 meter.

I en del av samma prov, som var 70 centimeter lång, var halten ännu högre: 1 090 gram guld per ton berg. Det motsvarar mer än ett kilo.

– Borrhålet BLP-2026-559 visade den högsta guldhalten som hittills uppmätts vid fyndigheten. Det tyder på att det kan finnas mer guld att hitta i området, uppger bolaget.

Andra läser: Skattehöjning på gång för bilister 

Fler guldfynd i området

Även vid den närliggande fyndigheten Fruta del Norte South har bolaget hittat berg med höga guldhalter.

Där uppmättes i ett borrprov i genomsnitt 124,27 gram guld per ton berg över en sträcka på 11 meter. Inom samma borrhål fanns också en meter där halten uppgick till 1 290 gram per ton.

– Den snabba utvecklingen i Fruta del Norte-området, där flera guldfyndigheter av samma geologiska typ har upptäckts, visar på områdets mycket stora geologiska potential, säger Jamie Beck, vd på Lundin Golds i ett uttalande.

Lundin Gold grundades av den svensk-kanadensiske affärsmannen Lukas Lundin och är noterat på Stockholmsbörsen. Bolaget ingår i Lundin-gruppen och är baserat i Kanada och driver sin guldgruva i Ecuador.

Kan ge guld i många år

Jamie Beck beskriver resultaten som exceptionella. Enligt honom stärker fynden bolagets möjligheter att fortsätta producera guld under lång tid.

– Våra prospekteringsprogram nära gruvan fortsätter att leverera exceptionella resultat vid FDNS, FDN East och Bonza Sur, säger han.

Tre borriggar arbetar nu vid Bonza Sur för att undersöka fyndigheten närmare. Hur mycket guld som i slutändan kan utvinnas är ännu inte fastställt, men resultaten kan bidra till att stärka gruvans framtida produktion.

Läs också: Uppgifter om missiler – kraftiga nedslag i Ryssland 

Foto: MiningWatch-Portugal

Text: Redaktionen