USA slår larm – kan smälla i Europa den här veckan

2024 07 01

USA slår larm om ett allvarligt hot i Europa.

Flera amerikanska militärbaser i Europa har höjt beredskapsnivån till den näst högsta.

Det innebär att det finns en kraftigt förhöjd risk för terrorattacker som kan riktas mot amerikansk militärpersonal eller mot deras baser, rapporterar CNN.

Den näst högsta beredskapsnivån kallas för ”Charlie”.

Den tillämpas när det sker en incident eller när det kommer underrättelseinformation som indikerar att någon form av terrorhandling är trolig, enligt den amerikanska armén.

Högsta hotnivån på tio år

Enligt en amerikansk källa på en av baserna i Europa, har man inte sett motsvarande hotnivå på ”minst 10 år”, rapporterar kanalen.

– Det betyder vanligtvis att militären har mottagit ett ”aktivt och trovärdigt hot”, säger källan, enligt CNN.

US European Command, USEUCOM, utvärderar alltid en mängd olika faktorer som påverkar den amerikanska militärens säkerhet utomlands.

– Av operativa säkerhetsskäl kommer vi inte att gå in på specifika åtgärder, men vi är fortsatt vaksamma, säger Dan Day, en talesman för USEUCOM, till kanalen.

Oro kring fotbolls-EM

Det är alltså inte känt vad som ligger bakom den förhöjda beredskapsnivån.

Flera europeiska länder har dock varnat för ett förhöjt terrorhot mot kontinenten just nu.

Det hänger bland annat samman med fotbolls-EM i Tyskland som pågår just nu, och OS i Paris som börjar i juli.

Det har funnits en stor oro över säkerheten kring båda dessa event.

Tysk polis har till exempel tagit hjälp av 580 utländska polis för att stärka säkerheten kring fotbolls-EM.

– Vi förbereder oss för alla tänkbara faror: från islamistisk terrorism till våldsamma kriminella och huliganer, har Tysklands inrikesminister Nancy Faeser sagt inför turneringen, enligt kanalen.

Stora förberedelser i Frankrike

I Frankrike görs stora förberedelser inför OS i Paris, som äger rum mellan 26 juli och 11 augusti.

Frankrike har sedan mars höjt sin nationella säkerhetssystem till den högsta nivån, enligt USA:s ambassad i landet.

– Attacker kan ske med liten eller ingen förvarning, och rikta in sig mot turister eller lokalbefolkning, stora sportevent eller kulturevent, eller andra offentliga områden som drar till sig ett stort antal civila, varnar USA:s ambassad i Frankrike, enligt kanalen.

Foto: J Owens

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


24nov25

Akut brist över hela Ryssland – ”värsta på 60 år”

2026 01 18

Ryssland brottas med sin allvarligaste brist på personal på över 60 år.

Ryssland uppges ha det största problemet med brist på sjukvårdspersonal på flera decennier.

Detta hotar tillgången till vård – särskilt i områden ockuperade under kriget, rapporterar RBC Ukraine.

Rekordlåg nivå av personal

Enligt uppgifter från Ukrainas Center for Countering Disinformation, CPD har antalet medelutbildad vårdpersonal i Ryssland fallit till den lägsta nivån sedan 1960 — bara 96,3 per 10 000 invånare.

– Under åratal har Kreml systematiskt offrat mänskligt kapital för att föra krig och behålla makten. Kollapsen av medicinsk personal är ett direkt resultat av detta politiska val, säger CPD i ett uttalande.

Orsakerna som pekas ut är bland annat låga löner inom vårdyrket och att staten prioriterar militär och säkerhet framför hälsovård, vilket gör yrket mindre attraktivt.

LÄS MER: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Värre i ockuperade områden

Krisen är enligt rapporten ännu allvarligare i territorier som Ryssland tillfälligt kontrollerar i Ukraina.

Sedan invasionen började har många lokala medicinska arbetare lämnat områdena, medan ryska vårdarbetare vägrar arbeta där för låg lön och hög risk.

För invånarna i dessa områden innebär det inte bara brist på vård just nu, utan även långsiktiga konsekvenser, som försämrade kroniska tillstånd, försummade sjukdomar och högre dödlighet.

Personalbrist över hela Ryssland

Personalkrisen inom vården är ett exempel på ett bredare arbetskraftsproblem i Ryssland, där kriget intensifierat bristen på civila yrkesgrupper samtidigt som män tas ut i militärtjänst och arbetskraft omdirigeras till försvarsindustrin.

Detta betyder att sjukhus, kliniker och vårdinrättningar i hela landet har svårt att rekrytera och behålla personal, vilket i sin tur påverkar vårdkvaliteten för befolkningen som helhet.

En annan hårt drabbad sektor är byggindustrin som under de kommande åren kan stå inför en allvarlig brist på arbetskraft.

– Byggsektorn drabbas hårdast. Om några år kan den stå utan arbetskraft, uppger CPD i en tidigare rapport från 2025.

LÄS MER: UPPGIFTER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: A Zarubi

Text: Redaktionen