USA ska ta över nytt territorium – chockbesked från Trump

2025 02 05

USA kommer att ta över ett självständigt territorium.

Det beskedet ger president Donald Trump natten till onsdagen.

Han talar om Gazaremsan och utesluter inte att ta över ägandeskapet med hjälp av amerikanska trupper.

– USA kommer att ta över Gazaremsan och vi kommer att göra jobbet, säger Trump på en pressträff med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, enligt CNN.

– Vi ska äga det och desarmera alla farliga odetonerade bomber och andra vapen på platsen, jämna stället med marken och göra oss av med alla förstörda byggnader.

"Vi kommer att ta över"

Trump tillägger:

– När det gäller Gaza kommer vi att göra vad som är nödvändigt. Om det är nödvändigt så gör vi det. Vi kommer att ta över den delen som vi ska utveckla.

– Detta var inte ett lätt beslut. Alla jag har pratat med älskar tanken på att USA ska äta den biten mark, utveckla och skapa tusentals jobb med något som kommer att bli fantastiskt.

Alla ska lämna

Enligt Donald Trump ska palestinierna som bor i Gaza lämna området. Han talar istället om en vision där Gaza blir Mellanösterns “Riviera”. 

Sedan tidigare har Egypten och Jordanien sagt nej till att ta emot fler palestinska flyktingar, delvis på grund av att länderna befarar att palestinierna inte kommer att återvända i framtiden.

Trump säger nu att de två miljoner människorna ska flyttas från området – permanent.

– Jag tycker inte att folk ska återvända till Gaza. Jag har hört att Gaza har varit mycket olyckligt för dem. De lever som i helvetet. Gaza är inte plats för folk att bo på, och den enda anledningen som gör att de vill återvända, och jag tror verkligen på detta, är att de inte har något annat alternativ.

Kritik från alla kanter

Förslaget är häpnadsväckande och har redan väckt kritik från flera håll..

Den demokratiska senatorn Tim Kaine har kallat idén för “galen”.

– Jag vet inte var det här kom från, men jag kan säga er så här… det skulle inte få uttryck för stöd från demokrater eller republikaner här uppe, säger han och syftar  på utrikesutskottet.

Även några av Trumps egna allierade har uttryckt oro över förslaget. En av dem är republikanen och senatorn Lindsey Graham.

– Vi får se vad arabvärlden säger, men du vet, det skulle vara problematiskt på många, många nivåer, säger hon till NBC News.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


JUST NU: Två 15-åriga flickor döda

2025 07 20

Två flickor har förlorat livet i Finland.

På söndagen kommer tragiska uppgifter från Sveriges grannland i öst.

Två flickor i 15-årsåldern har förlorat livet efter att ha fallit från hög höjd i Finland.

Det finns flera ögonvittnen – men polisen misstänker varken olycka eller brott i samband med dödsfallen, rapporterar Svenska Yle.

Flera ögonvittnen

Det är i Busholmen i Finlands huvudstad Helsingfors som tragedin har inträffat.

Flickorna föll från taket på ett parkeringshus som är sex våningar högt.

Blåljusenheter tog sig fort till platsen.

Båda flickorna avled på platsen efter återupplivningsförsök.

Flera ögonvittnen ska ha sett händelsen.

Taket på parkeringshuset ska vara omgivet av ett räcke.

Sorg och chock

Yles reporter som var på plats efter tragedin vittnar om sorg och chock i området.

Blommor och ljus har placerats ut.

Den lokala församlingen anordnar för närvarande en minnesstund och erbjuder samtalsstöd.

– Det är så sorgligt, säger en person som bor i området till Hufvudstadsbladet.

Dödsfall i Sverige

På söndagseftermiddagen kommer även uppgifter om ett dödsfall i Sverige från polisen.

En kvinna i 80-årsåldern har varit försvunnen under en tid i fjällmiljön i Jokkmokk.

– Under natten till söndagen anträffades den saknade kvinnan avliden, meddelar polisen nu.

– Det var polisens helikopter som anträffade henne sydöst om Sitojaure. Anhöriga är underrättade. Det finns ingen misstanke om brott. 

Död efter brand

Samtidigt har en man i 70-årsåldern avlidit efter en villabrand utanför Löddeköpinge.

Mannen fördes till sjukhus med ambulans, men hans liv gick inte att rädda.

– Personen som fördes till sjukhus har avlidit. Det rör sig om en man i 70-årsåldern. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Platsen är fortsatt avspärrad i väntan på teknisk undersökning. Det är för närvarande oklart vad som orsakat branden. Händelsen rubriceras som mordbrand.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person ska ha kommit till skada i samband med branden.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Rejäl kalldusch för rysk energijätte – Zelenskyj bekräftar

2025 07 20

Volodymyr Zelenskyj menar att Ukraina har säkrat en rättslig vinst mot en rysk energijätte.

Det rör sig om giganten Gazprom.

Ukraina avser att säkra 6,9 miljarder dollar i internationella skiljedomar mot det ryska företaget, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar drygt 66 miljarder svenska kronor.

Rättslig tvist

År 2023 fann Permanenta skiljedomstolen i Haag att Ryssland var ansvarigt för den olagliga konfiskeringen av ukrainska Naftogaz tillgångar efter Rysslands ockupation av Krym 2014. 

En fransk domstol godkände i april verkställigheten av en skiljedom på 5 miljarder dollar mot Ryssland för skador som orsakats Ukrainas statligt ägda energibolag Naftogaz under ockupationen av Krym.

Naftogaz, Ukrainas största energiföretag, förlorade kritisk infrastruktur, naturgasreserver och servicenät i regionen. 

Bolagets mål mot Ryssland blev ett av de mest uppmärksammade skiljeförfarandena mot Ryssland sedan 2014.

66 miljarder kronor

I juni vann Naftogaz ytterligare en juridisk seger mot Gazprom. 

En internationell skiljedomstol i Schweiz har beordrat den ryska energijätten att betala 1,37 miljarder dollar i skadestånd till Naftogaz.

President Volodymyr Zelenskyj menar nu att Ukraina avser att säkra totalt 6,9 miljarder dollar i internationella skiljedomar mot den ryska energijätten Gazprom.

Läs mer: TYSKLAND: Ryssland förbereder massiva attacker – på väg att eskalera

“Rättvist”

Zelenskyj menar att det hela visar på styrkan i den internationella rätten.

– Hittills har vi redan säkrat flera positiva beslut från internationella skiljeförfaranden, på totalt 6,9 miljarder dollar, skriver han på X.

– Detta är helt rättvisa beslut som visar på Rysslands och Gazproms ansvarstagande och bekräftar styrkan i internationell rätt.

“Förbereder åtgärder”

Zelenskyj fortsätter.

– Vi förbereder konkreta åtgärder för att samla in dessa medel, och i morgon kommer de ukrainska ambassadörerna att få relevanta instruktioner.

Foto: M. Baranova

Text: Redaktionen