USA redo att dra igång flyganfall

2025 07 22

USA står redo att gå till militär attack.

Det budskapet är solklart från Donald Trump.

I ett nytt utspel hotar den amerikanska presidenten att gå till ny attack mot Iran efter det flyganfall som genomfördes mot kärnkraftsanläggningar i landet för en månad sedan.

Beskedet kommer efter att Irans utrikesminister Abbas Araghchi kommenterat bombningarna med att “skadorna är mycket allvarliga”.

– Självklart är de det, framhäver Trump på Truth Social, och hotar i samma andetag med att USA är redo för en ny omgång.

– Och precis som jag sade, vi kommer göra det igen om det behövs.

"Utplånats"

Efter förra månadens attack lät Trump meddela att de tre kärnkraftsanläggningarna “utplånats fullkomligt”.

Han krävde samtidigt att Iran skulle lägga ned sina vapen.

– Om de inte gör det kommer framtida attacker att bli mycket större och mycket enklare att genomföra, sade Trump i ett tal vid tillfället.

LÄS MER: Trumps finansminister rasande – “vad håller ni på med?”

Förolämpad: kräver ursäkt

Exakt hur skadade anläggningarna blev i attacken har dock varit omtvistat. Iran har svängt från att säga att skadorna enbart var lindriga till att påstå att de är “betydande och allvarliga”.

Källor från Pentagons underrättelseavdelning har även hävdat att anläggningarna inte förstördes utan bara sköt fram det iranska kärnprogrammet med ett antal månader, vilket bland annat CNN rapporterade.

Nu, en månad efter attacken, kräver Trump en ursäkt från tv-kanalen.

– Fake News CNN borde omedelbart sparka sin bluffreporter och be om ursäkt till mig och de storartade piloter som “UTPLÅNADE” Irans kärnkraftsplatser. CNN är ett enormt tittarfiasko, precis som MSNDC, hävdar presidenten.

Läs mer om konflikten mellan USA och Iran här:

Nya bilder avslöjar Iran

Trump bedöms ha misslyckats – Vita huset rasar

USA har bombat Iran – Kritiker: “Grund för riksrätt”

Foto: Sgt. Michael Ammons, USAF - U.S. Department of Defense

Text: Redaktionen


28 sep 26

”Ovärdigt” – Morgan Johansson (S) rasar mot tre ministrar

2026 09 29

Tre moderata ministrar riktar kritik mot Magdalena Anderssons (S) uttalande i en intervju med Politico.

I intervjun kritiserar Andersson regeringen Kristersson för att ha fokuserat för mycket på Östersjöområdet och ägnat för lite uppmärksamhet åt det ”globala syd”, där S-ledaren anser att Europa behöver fler allierade.

– Jag tycker att de har haft en ganska låg profil i internationella frågor. De har också varit tydliga med att deras utrikespolitiska strategi är att arbeta mer i Baltikum och inte lägga så mycket tid och kraft på resten av världen. Jag tycker att det är ett misstag, säger Andersson till tidningen.

”Skapar otydlighet”

Uttalandet kritiseras av utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), försvarsminister Pål Jonson (M) och justitieminister Gunnar Strömmer (M). I en debattartikel anklagar de Andersson för att skapa otydlighet om inriktningen för Sveriges utrikespolitik.

– Magdalena Andersson skapar nu otydlighet om vad Sveriges säkerhetspolitiska inriktning är. Det är tyvärr inte första gången, skriver ministrarna i Aftonbladet.

Vidare varnar M-politikerna för Socialdemokraternas utrikespolitik.

– I oroliga tider är det inte läge för ett oprövat vänsterexperiment. Sverige behöver en regering som kan hålla kursen i utrikes- och säkerhetspolitiken och fortsätta prioritera Sverige och svenska folkets säkerhet.

Läs mer: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen 

Svaret: ”Ovärdigt”

Kritiken från M får Morgan Johansson (S) att reagera kraftfullt.

– Det är ovärdigt, skriver Johansson på X.

Johansson, som är Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson, kritiserar Moderaterna för att ägna sig åt politiskt spel efter valet.

– Valet är över, statsministern har avgått och Sverige har en övergångsregering. Då försöker utrikes-, justitie- och försvarsministern sprida osäkerhet om Sveriges framtida säkerhetspolitik genom osakliga påhopp på Socialdemokraterna.

Läs också: Lavrov ger Turkiet grönt ljus 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen