USA redo att dra igång flyganfall

2025 07 22

USA står redo att gå till militär attack.

Det budskapet är solklart från Donald Trump.

I ett nytt utspel hotar den amerikanska presidenten att gå till ny attack mot Iran efter det flyganfall som genomfördes mot kärnkraftsanläggningar i landet för en månad sedan.

Beskedet kommer efter att Irans utrikesminister Abbas Araghchi kommenterat bombningarna med att “skadorna är mycket allvarliga”.

– Självklart är de det, framhäver Trump på Truth Social, och hotar i samma andetag med att USA är redo för en ny omgång.

– Och precis som jag sade, vi kommer göra det igen om det behövs.

"Utplånats"

Efter förra månadens attack lät Trump meddela att de tre kärnkraftsanläggningarna “utplånats fullkomligt”.

Han krävde samtidigt att Iran skulle lägga ned sina vapen.

– Om de inte gör det kommer framtida attacker att bli mycket större och mycket enklare att genomföra, sade Trump i ett tal vid tillfället.

LÄS MER: Trumps finansminister rasande – “vad håller ni på med?”

Förolämpad: kräver ursäkt

Exakt hur skadade anläggningarna blev i attacken har dock varit omtvistat. Iran har svängt från att säga att skadorna enbart var lindriga till att påstå att de är “betydande och allvarliga”.

Källor från Pentagons underrättelseavdelning har även hävdat att anläggningarna inte förstördes utan bara sköt fram det iranska kärnprogrammet med ett antal månader, vilket bland annat CNN rapporterade.

Nu, en månad efter attacken, kräver Trump en ursäkt från tv-kanalen.

– Fake News CNN borde omedelbart sparka sin bluffreporter och be om ursäkt till mig och de storartade piloter som “UTPLÅNADE” Irans kärnkraftsplatser. CNN är ett enormt tittarfiasko, precis som MSNDC, hävdar presidenten.

Läs mer om konflikten mellan USA och Iran här:

Nya bilder avslöjar Iran

Trump bedöms ha misslyckats – Vita huset rasar

USA har bombat Iran – Kritiker: “Grund för riksrätt”

Foto: Sgt. Michael Ammons, USAF - U.S. Department of Defense

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kivra överväger stor förändring för användare

2025 07 22

Kivra kan komma att bli en betaltjänst.

Kivra har blivit allt mer populärt bland svenskarna under de senaste åren.

I dagsläget finansieras tjänsten av myndigheter och företag – medan det är avgiftsfritt för användarna.

Det kan snart vara på väg att ändras, rapporterar sajten Mobil.

Kan börja ta avgift

Den populära digitala brevlådan testar just nu en modell där användare kan betala för att ta emot kvitton och betala fakturor.

I och med att få användare berörs så bedöms det handla om ett begränsat test.

– Att hantera fakturor och kvitton kan komma att få en prislapp om du använder Kivra, understryker dock Mobil.

Bekräftar test

Även sajten Tekniksmart uppmärksammar Kivras test.

De uppger att det handlar om ett så kallat A/B-test.

– Målet med A/B-test är att se effekten av en förändring innan den slår igenom på bred skala, menas det.

Testet tycks undersöka hur många som är beredda att betala 200 kronor per år för att ta emot kvitton och betala fakturor.

Kivra bekräftar testet, och uppger att det genomförs för att samla feedback.

Det är Kivra

Kivra är en digital brevlåda som samlar räkningar och annat som ska betalas.

Tjänsten har drygt 6 miljoner användare i Sverige.

Över 47 000 företag och myndigheter skickar via Kivra

Via tjänsten får användare saker som myndighetsbrev, brev från företag, lönebesked, kreditupplysningar och vårdkallelser.

– Kivra är säkrare än vanlig papperspost. Du slipper fördröjningar och inget kommer bort. Din data är krypterad och bara du kan se ditt innehåll, förklarar Kivra.

Kritiker till Bank-ID har menat att ökad konkurrens behövs med tanke på tjänstens dominans på den svenska marknaden.

Återstår att se

Det återstår att se om Kivra tar steget till att bli en betaltjänst eller inte.

Uppgifterna har väckt stort missnöje på sociala medier – och många användare rasar över att de kan behöva betala för tjänsten i framtiden.

Läs mer: Jätten skapar eget Bank-ID – har 6 miljoner användare

Läs mer: Kjell & Company tvingas agera – kunderna sviker kedjan

Foto: Kivra

Text: Redaktionen


Européer rasar mot ny lag – tillåtet i Sverige

2025 07 22

Över en miljon fransmän har skrivit under en protest mot en ny lag.

Det franska parlamentet har röstat igenom en ny lag.

Den nya lagen ger lantbrukare rätt att använda det omstridda bekämpningsmedlet acetamiprid.

Medlet har tidigare varit förbjudet att använda i Frankrike då det kan leda till svåra skador på insekter som bin och humlor.

Lagens förespråkare hävdar att jordbrukare regleras för mycket i Frankrike och att tillåta dem att använda acetamiprid igen skulle minska de begränsningar de står inför, rapporterar franska Le Monde.

Protester

Den nya lagen har mött motstånd och protester.

Den 10 juli startade Eléonore Pattery, en 23-årig student, en namninsamling mot lagen.

– Den här lagen är en farlig handling. För arbetare, människor, ekosystem, ekosystemtjänster och för hela mänskligheten, skriver hon i uppropet.

– Det försvagar näringsvävar och äventyrar stabiliteten i vår miljö – som vi är helt beroende av.

Namnunderskrifterna har strömmat in och under de första 24 timmarna hade över 500 000 personer skrivit under.

Nu är siffran uppe i över 1,5 miljoner underskrifter.

”Angrepp på folkhälsan”

Lagen antogs den 8 juli men har ännu inte trätt i kraft.

– Det är ett frontalangrepp på folkhälsan, den biologiska mångfalden, samstämmigheten i klimatpolitiken, livsmedelstryggheten och det sunda förnuftet, skriver Eléonore Pattery.

Acetamiprid har varit förbjudet i Frankrike sedan 2018, men är fortfarande lagligt inom EU.

Många franska jordbrukare säger att de inte har något alternativ mot skadedjur och att medlet behövs för att kunna möta konkurrensen i Europa, uppger Le Monde.

Laglig i Sverige

I Sverige får acetamiprid användas mot insektsangrepp.

Det är vanligt i odlingar av bland annat äpple, raps och potatis, enligt Jordbruksverket.

Osäkerheten är stor gällande hur acetamiprid påverkar utvecklingen av den mänskliga hjärnan. Detta sedan en studie visat att spår av ämnet påträffats i hjärnan hos mänskliga foster, skriver Le Monde.

Foto: USGC

Text: Redaktionen