USA rear ut jättebåt – beslagtogs från Ryssland

2025 09 10

Den amerikanska regeringen annonserar ut en lyxyacht.

Det är ett över 100 meter långt fartyg som nu annonseras ut av det amerikanska justitiedepartementet.

Fartyget har värderats till 350 miljoner dollar men kommer nu sannolikt att säljas med en stor rabatt efter en flerårig juridisk strid om fartygets rättmätiga ägare.

– Amadea beslagtogs för tre år sedan på Fijis stränder i en operation som drevs av det amerikanska justitiedepartementet. Den riktade in sig på ryssar på USA:s sanktionslista för att sätta press på Vladimir Putin efter hans invasion av Ukraina, uppger CNN.

Tilldömts USA:s regering

Tidigare i år tilldelade en domare båten till den amerikanska regeringen.

Nu läggs den ut till försäljning till högstbjudande i en auktion.

– Forskare säger att det bara finns cirka 50 till 100 ultrarika människor i världen som har råd att köpa en så här stor båt. De uppskattar att det nuvarande värdet av Amadea är mellan 80 och 120 miljoner dollar, framhåller nyhetskanalen.

Rättstvist

En faktor som kan sänka priset är den pågående rättstvisten om fartyget, då en rysk medborgare försöker göra anspråk på det.

– Amerikanska åklagare beslagtog yachten och hävdade att den ägdes av Suleiman Kerimov, en rysk miljardär, uppger kanalen.

– Han tjänade sin förmögenhet i guld och bröt mot USA:s sanktioner genom att använda det amerikanska banksystemet för att täcka kostnaderna för fartyget.

Auktionen av Amadea

Amadea byggdes 2017 och har sex däck, en stor salong med en öppen spis i marmor.

På fartyget finns också ett piano, gym, privat biograf och en hummertank.

Den stängda auktionen avslutas i veckan och för att delta i auktionen måste en budgivare göra en insättning på tio miljoner dollar.

En av flera

Utöver den exklusiva lyxyachten har USA beslagtagit ytterligare tillhörigheter från ryska medborgare.                                                                        

– Amadea är en av flera megayachter, flygplan och lyxfastigheter som beslagtagits av departementet sedan 2022. Många av dem befinner sig fortfarande i en rättslig limbo, uppger CNN.

Foto: V. Ritsvall

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen