USA på väg mot dramatiskt besked – redan ikväll

2024 12 20

Redan ikväll kan USA stängas ned.

Beskedet är en kalldusch precis innan jul.

I princip alla betalningar stoppas när myndigheterna och den federala staten stängs ned, vilket nu är nära förestående.

Detta på grund av ett nytt förslag som skulle stoppa nedstängningen nu faller i USA:s representanthus, rapporterar flera medier.

Återstår bara timmar

Bakgrunden är följande.

I onsdags brakade budgetuppgörelsen samman mellan demokrater och republikaner i representanthuset efter att ha skjutits ned av tillträdande presidenten Donald Trump och Elon Musk.

Det fick talmannen Mike Johnson att inleda förhandlingar enbart med republikanerna – men det förslaget gick inte heller igenom.

Därmed återstår bara timmar för kongressen att komma överens – annars är nedstängning vid midnatt ikväll ett faktum.

"Skrattretande"

Nej-sidan vann i nattens omröstning med 235 röster mot 174. Donald Trump hade uppmanat båda partier att rösta ja.

Hakeem Jeffries, Demokraternas ledare i representanthuset, har kallat förslaget för “oseriöst” och “skrattretande” och anklagat “Maga-republikaner” att driva landet på nedstängning, rapporterar Financial Times.

Intensiva timmar väntar nu för att undvika mardrömsscenariot ikväll.

– Vi jobbar fortfarande hårt, och vi gör fortfarande framsteg, säger republikanen Lisa McClain till AP utan att ge några detaljer.

Även Mike Johnson är fåordig.

– Vi får se, säger han till nyhetsbyrån.

Musk skyller på Demokraterna

Donald Trump har ännu inte uttalat sig efter beskedet.

Inför omröstningen kallade han förslaget för en “succé i Washington”.

– Talmannen Mike Johnson och representanthuset har kommit fram till en väldigt bra lösning för det amerikanska folket, framhöll Trump på Truth Social.

Elon Musk har lagt skulden för nederlaget på Demokraterna. Enbart två demokrater i kammaren röstade för förslaget.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Oväntad upptäckt om kaffedrickare – det händer med hjärnan under natten

2025 07 18

Forskare har undersökt vad som händer med kaffedrickares hjärna under natten.

Kaffe är den dryck de flesta av oss väljer när vi vill stimulera hjärnan och bli piggare.

Men vad händer med hjärnan när vi sover efter att ha druckit kaffe, förutom att det blir svårare att sova?

Den frågan har forskare undersökt – och upptäckt något fascinerande.

Hjärnan påverkas under natten

I en ny studie som har publicerats i Communications Biology har forskare kunnat se hur koffein påverkar och förändrar hjärnans aktivitet under sömn, rapporterar Psypost.

I studien analyserade forskarna hjärnaktiviteten hos 40 friska vuxna mellan 20 och 58 år. Deltagarna tillbringade två olika nätter i ett sömnlaboratorium.

Den ena natten hade de intagit 200 mg koffein, vilket ungefär motsvarar två koppar kaffe. Den andra natten hade de intagit placebo. Deras sömn övervakades med hjälp av EEG, som registrerar elektriska signaler från hjärnan. Det man tittade på var non-REM sömn och REM-sömn.

Resultaten visade att koffein ökar hjärnans komplexitet under sömn och omformar dess elektriska aktivitet.

Som att vara vaken

Det intressanta var att dessa förändringar var betydligt mer uttalade under djupsömnen, alltså non-REM-sömnen. I REM-sömnen var effekterna av koffein mindre påtagliga.

Forskarna menar till och med att hjärnan påverkades så mycket att hjärnans aktivitet mer påminde om ett vaket tillstånd, trots att deltagarna sov.

– Tillsammans tyder dessa fynd på att koffein förskjuter den sovande hjärnan mot en mer upphetsad och dynamisk regim, en som liknar det kritiska tillstånd som är förknippat med vakenhet och kognitivt engagemang, rapporterar tidningen.

Skillnader mellan åldersgrupper

Koffeinet har alltså en stor påverkan på hjärnans aktivitet när vi sover, till den grad att det påminner om ett vaket tillstånd. 

– Koffein fördröjer men förhindrar inte sömn, så även om vi kan sova under påverkan av koffein påverkas hjärnan och därmed även sömnen av drogen, säger Philipp Thölke vid University of Montreal till tidningen.

– Det leder till ytligare sömn med ökad informationsbearbetning under de sömnstadier där hjärnan normalt går in i djup återställande vila, tillägger han.

Hur koffeinet påverkar sömnen beror också delvis på ålder.

Under REM-sömn påverkas yngre vuxna (20-27 år) mer av koffeinet jämfört med de äldre (41-58 år).

Under non-REM-sömn var effekterna dock desamma hos båda åldersgrupperna.

LÄS OCKSÅ: Läkare varnar för populär sommardryck - "Kan svimma"

Foto: PublicDomainPictures

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Megaprojekt för 2 miljarder dollar – ”Trump tycker det är tufft”

2025 07 18

Trump vill förverkliga ett megaprojekt som uppges kosta 2 miljarder dollar.

President Donald Trump satsar gärna på projekt med stort symbolvärde.

Nu har Trump planer på att genomföra ett megaprojekt som har hånats av demokrater.

Projektet kan kosta hela 2 miljarder dollar, enligt källor.

”Gillar det för att det är tufft”

Donald Trumps planer på att återöppna det ökända fängelset Alcatraz, som stängdes 1963, har av kritiker beskrivits som orealistisk – och ren symbolpolitik.

Men Trump menar allvar med sina planer på att återigen göra Alcatraz till ett högsäkerhetsfängelse, rapporterar Axios.

Källor inom administrationen säger dock att kostnaden beräknas till hela 2 miljarder dollar.

Representanter för administrationen har gjort flera besök på den ökända fängelseön i San Francisco.

Justitieminister Pam Bondi och inrikesminister Doug Burgum deltog vid en guidad tur på ön i San Francisco Bay på torsdagen.

Trumps intresse för Alcatraz motiveras mer av symbolik än av nödvändighet, uppger tidningen. Alcatraz förekommer i många filmer och har förr haft farliga fängelseinterner som Al Capone.

– Han gillar det för att det är tufft, säger en av Trumps rådgivare, enligt tidningen.

Tre alternativ

Administrationen tycks ändå mena allvar med projektet, som man alltså uppskattar kommer att kosta 2 miljarder dollar.

Exakt vad som ska ske är dock inte bestämt. Det tycks finnas tre alternativ som övervägs, enligt tidningen.

Antingen skapar man ett högsäkerhetsfängelse som skulle kosta mer än 2 miljarder dollar. Det skulle kräva att alla nuvarande byggnader rivs och att man bygger nytt från grunden.

Andra alternativet är ett mindre fängelse för 1 miljard dollar som inte skulle uppta hela ön.

Ett tredje alternativ är att låta någon privat fängelseentreprenör bygga och driva fängelset.

– Vi är fortfarande i ett tidigt skede. Vi behöver mycket mer studier, mycket mer specificitet, innan presidenten bestämmer sig. Men 2 miljarder dollar kan helt enkelt vara för mycket pengar för honom, säger en tjänsteman inom administrationen.

Det återstår alltså att se om Trump väljer att ge nytt liv åt det ökända fängelset.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Avinash Kumar

Text: Redaktionen