JUST NU: USA på plats i Ukraina – lämnar nya besked till Zelensky

2022 04 25

USA:s utrikes- respektive försvarsminister har gjort ett oanmält besök i den ukrainska huvudstaden och lämnar ytterligare goda nyheter till det krigsdrabbade landet.

På söndagen åkte till USA:s utrikesminister Antony Blinken samt landets försvarsminister Lloyd Austin till den ukrainska huvudstaden Kyiv, rapporterar CNN.

De två ministrarna är de högsta amerikanska tjänstemännen som har besökt landet sedan den ryska invasionen.

Två positiva nyheter

På plats träffade de amerikanska regeringsrepresentanter Ukrainas president Volodymyr Zelensky samt Ukrainas utrikesminister, försvarsminister och inrikesminister.

Samtliga deltog i ett 90 minuter långt möte, och USA hade två positiva nyheter att lämna till Zelenskys administration.

“Nato-kapabla system”

Dels lämnade USA besked om att tillhandahålla ytterligare 713 miljoner dollar i militär finansiering. Landet vill hjälpa Ukraina att övergå till Nato-kapabla system, uppger det amerikanska utrikes- och försvarsdepartementet enligt CNN.

BBC uppger dock att det enbart är drygt hälften av pengarna som går direkt till Ukraina, resten går till Natomedlemmar och allierade i området.

Öppnar ambassaden

USA meddelade också att man åter kommer att öppna den amerikanska ambassaden i Kyiv så snart situationen tillåter det. Just nu har den temporärt flyttats till Polen.

BBC beskriver beskedet som ytterligare en diplomatisk påtryckning i Ukraina sedan den ryska invasionen.

Inga amerikanska trupper

De amerikanska tjänstemännen gjorde dock klart att det inte är aktuellt att direkt involvera den amerikanska militären i kriget.

– Presidenten har varit mycket tydlig med att det inte kommer att finnas några amerikanska trupper som krigar i Ukraina och det inkluderar även luftrummet i Ukraina, säger försvarsminister Lloyd Austin på en presskonferens.

“Ingen inblandning”

Försvarsministern tillade:

– Besöker innebär inte faktisk inblandning av amerikanska styrkor.

Tyskland ångrar sig

Samtidigt som USA:s regering är på besök i Kyiv meddelar Tyskland att man ångrar att man inte stöttat Ukraina mer – och framför allt tidigare.

– Vi borde verkligen ha stött Ukraina militärt mycket tidigare, och jag pratar inte bara om dagar eller veckor, utan år, säger Tysklands vicekansler Robert Habeck enligt BBC.

Foto: A. Burden resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 30

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen