JUST NU: USA på jakt efter ufo

2022 06 10

Nasa bekräftar officiellt att man aktivt letar efter oidentifierade flygande objekt i skyn.

För första gången i historien kommer USA:s rymdorganisation Nasa att inleda en första studie av så kallade oidentifierade flygande objekt, mer kända som “ufo”, rapporterar Daily Mail.

Studien avser händelser på himlen som inte identifieras som flygplan eller andra mänskligt tillverkade farkoster samt kända naturfenomen.

Nationell säkerhet

Under nio månader kommer forskare från Nasa att leta efter flygande tefat på himlen. Organisationen motiverar beslutet med att det är en fråga för nationell säkerhet, inte minst i luften, erfar tidningen.

De resultat som den världsberömda rymdorganisationen finner ska också delas med allmänheten.

Stigma i militären

I myndighetskretsar kallas det dock inte för ufo, utan för UAP (Unidentified Aerial Phenomena). Ett mål med den nya studien är att öka trovärdigheten i uppgifterna om vad som observeras på himlen.

– Det finns en hel del stigma förknippat med UAP bland våra marinflygare och i flyggemenskapen, säger Daniel Evans, en tjänsteman inom Nasa, till Daily Mail.

Vill få fler att träda fram

Daniel Evans menar att Nasas besked nu ska få fler, till exempel inom militären, att våga öppna upp sig om sina upplevelser och även förse organisationen med fler uppgifter.

– Det kommer givetvis att ge ökad tillgång till data, mer rapporter, fler iakttagelser, säger han.

Samlar information

I det material som Nasa ska ta sig an ingår data från allt från civila till regeringar. 

Man kommer även att samla in information och vittnesmål från ideella organisationer, företag och astronauter som eventuellt kommit i kontakt med oidentifierade föremål i rymden, skriver Daily Mail.

Inga bevis på aliens

Nasa hävdar samtidigt att man inte har några bevis på att UAP handlar om utomjordiska fenomen, eller att man har någon indikation på främmande liv i rymden, men att man behöver mer data för att kunna dra vetenskapliga slutsatser.

400 incidenter

Så sent som förra månaden berättade topptjänstemän i Pentagon att den amerikanska militären har rapporterat nästan 400 incidenter med misstänkta möten med ufon.

– Vi har sett ett ökande antal obehöriga och oidentifierade flygplan eller föremål, säger Scott Bray, biträdande chef för Naval Intelligence, till ABC News.

Pentagon släppte ufo-dokument

Förra året släpptes en rad uppmärksammade dokument från Pentagon som innehöll rapporter om 143 möten med oidentifierade flygande föremål. Farkoster som inte kunde förklaras av den amerikanska militären.

– Vi har inga tydliga indikationer på att det finns någon icke-jordbunden förklaring till dem – men datan kommer att ta oss vidare, kommenterade en talesperson för regeringen släppet av dokumentationen till allmänheten, enligt ABC News.

Foto: A. Antony

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 17

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen