JUST NU: USA på jakt efter ufo

2022 06 10

Nasa bekräftar officiellt att man aktivt letar efter oidentifierade flygande objekt i skyn.

För första gången i historien kommer USA:s rymdorganisation Nasa att inleda en första studie av så kallade oidentifierade flygande objekt, mer kända som “ufo”, rapporterar Daily Mail.

Studien avser händelser på himlen som inte identifieras som flygplan eller andra mänskligt tillverkade farkoster samt kända naturfenomen.

Nationell säkerhet

Under nio månader kommer forskare från Nasa att leta efter flygande tefat på himlen. Organisationen motiverar beslutet med att det är en fråga för nationell säkerhet, inte minst i luften, erfar tidningen.

De resultat som den världsberömda rymdorganisationen finner ska också delas med allmänheten.

Stigma i militären

I myndighetskretsar kallas det dock inte för ufo, utan för UAP (Unidentified Aerial Phenomena). Ett mål med den nya studien är att öka trovärdigheten i uppgifterna om vad som observeras på himlen.

– Det finns en hel del stigma förknippat med UAP bland våra marinflygare och i flyggemenskapen, säger Daniel Evans, en tjänsteman inom Nasa, till Daily Mail.

Vill få fler att träda fram

Daniel Evans menar att Nasas besked nu ska få fler, till exempel inom militären, att våga öppna upp sig om sina upplevelser och även förse organisationen med fler uppgifter.

– Det kommer givetvis att ge ökad tillgång till data, mer rapporter, fler iakttagelser, säger han.

Samlar information

I det material som Nasa ska ta sig an ingår data från allt från civila till regeringar. 

Man kommer även att samla in information och vittnesmål från ideella organisationer, företag och astronauter som eventuellt kommit i kontakt med oidentifierade föremål i rymden, skriver Daily Mail.

Inga bevis på aliens

Nasa hävdar samtidigt att man inte har några bevis på att UAP handlar om utomjordiska fenomen, eller att man har någon indikation på främmande liv i rymden, men att man behöver mer data för att kunna dra vetenskapliga slutsatser.

400 incidenter

Så sent som förra månaden berättade topptjänstemän i Pentagon att den amerikanska militären har rapporterat nästan 400 incidenter med misstänkta möten med ufon.

– Vi har sett ett ökande antal obehöriga och oidentifierade flygplan eller föremål, säger Scott Bray, biträdande chef för Naval Intelligence, till ABC News.

Pentagon släppte ufo-dokument

Förra året släpptes en rad uppmärksammade dokument från Pentagon som innehöll rapporter om 143 möten med oidentifierade flygande föremål. Farkoster som inte kunde förklaras av den amerikanska militären.

– Vi har inga tydliga indikationer på att det finns någon icke-jordbunden förklaring till dem – men datan kommer att ta oss vidare, kommenterade en talesperson för regeringen släppet av dokumentationen till allmänheten, enligt ABC News.

Foto: A. Antony

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen