3 mars 2026

USA och Storbritannien evakuerar ambassader

2026 02 28

Storbritannien och USA börjar flytta på ambassadpersonal.

USA och Iran fortsätter att förhandla för att försöka nå fram till ett avtal.

Men oron är stor över att USA kan komma att attackera inom kort.

Nu evakuerar såväl USA som Storbritannien ambassadpersonal från regionen, rapporterar Newsweek.

USA från Israel

USA:s ambassad i Jerusalem har meddelat sina anställda att de får lämna Israel omedelbart, en sällsynt åtgärd som understryker den växande oron för möjligheten av ett amerikanskt angrepp mot Iran. 

I ett e-postmeddelande skriver ambassadör Mike Huckabee att beskickningen har ändrat status till “auktoriserad avresa” och uppmanar alla som vill lämna landet att boka ett flyg “IDAG”, med varningen att platserna snabbt kan ta slut.

Storbritannien från Iran

Storbritannien har tillfälligt dragit tillbaka personal från sin ambassad i Teheran, då hotet om amerikanska angrepp mot Iran har lett till varningar från ett antal länder till sina medborgare i Mellanöstern. 

Det brittiska utrikesdepartementet uppger att det rör sig om en “försiktighetsåtgärd” och att dess ambassad i Irans huvudstad fortsätter att verka på distans. 

De har även uppdaterat sina reserekommendationer till att avråda från “alla icke-nödvändiga resor” till Israel, rapporterar BBC.

Läs mer: ”Pinsamt” – chockbesked för Starmer

“Har inte sagt orden”

För några dagar sedan höll Trump det årliga State of the Union-talet – och nämnde Iran kort.

– Vi befinner oss i förhandlingar med dem. De vill få till en uppgörelse, men vi har ännu inte hört de där hemliga orden: “Vi kommer aldrig att ha ett kärnvapen”, sade han då enligt CNBC.

“Aldrig”

Presidenten underströk även att han “aldrig” kommer tillåta Iran att ha kärnvapen.

– Min preferens är att lösa detta problem genom diplomati. Men en sak är säker: jag kommer aldrig att tillåta världens främsta sponsor av terrorism, vilket de är med god marginal, att skaffa ett kärnvapen.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump ljuger om missilattacker

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


12 mars 26

Rött larm utfärdat till alla med Android-telefon

2026 03 13

En högsta varning har utfärdats för alla Android-användare.

Android-användare varnas för en ny attack.

Hotet bedöms som allvarligt och kan infektera telefoner med skadlig programvara samt stjäla känslig information, rapporterar Mirror.

Hotar användare

Alla som använder Android bör vara extra försiktiga när de installerar appar.

Ett nytt angrepp har upptäckts som kan infektera telefoner med den farliga programvaran som kallas BeatBanker.

När det väl är installerat kan viruset stjäla användarnas bankuppgifter, spela in skärmen och få åtkomst till kameran på distans.

– Vår senaste upptäckt visar ett virus som använder en falsk StarLink-app, som vi bedömer är en ny variant av BeatBanker, förklarar säkerhetsteamet på Kaspersky, till Mirror.

LÄS MER: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Så fungerar attacken

Hotet använder en listig metod för att lura användare.

De som drabbas omdirigeras till en falsk version av Elon Musks Starlink-app.

Ännu mer oroande är att appen ser ut att finnas på Google Play Store, med rätt logotyper och typsnitt – men den är helt falsk.

– BeatBanker är ett utmärkt exempel på hur mobilhot blir allt mer sofistikerade och mångfacetterade. Det sprids via falska webbplatser som imiterar Google Play och förkläs till att se ut som pålitliga appar, säger Kaspersky.

Just nu har hotet främst dykt upp i länder som Brasilien, och det har ännu inte rapporterats om några fall i Europa.

Men det är ett tydligt tecken på att alla användare bör vara vaksamma och inte installera appar från okända webbplatser.

Så skyddar du din telefon

För att hålla Android-användare säkra har Kaspersky utfärdat flera råd.

Användare uppmanas endast ladda ner appar från officiella källor som Google Play Store eller tillverkarens officiella appbutik.

Kontrollera därför att du använder rätt app‑butiksapp och verifiera utvecklaren.

Användare bör även vara uppmärksamma på de rättigheter som appar begär, särskilt de som rör tillgänglighet och installation av tredjepartspaket.

LÄS MER: Diktator spårlöst försvunnen

Foto: V Khodzinskyi

Text: Redaktionen


13 mars 2026

Skattefri ersättning till hushållen – på ett villkor

2026 03 14

Hushåll nära vindkraftverk kan komma att få ersättning.

Svensk vindkraft befinner sig som bekant i en svår situation.

Omkring 90 procent av nya vindkraftsprojekt fick nej av kommunerna under förra året.

Men regeringen har framfört ett förslag som kan innebära att hushåll som bor nära ett vindkraftverk kan få skattefri ersättning.

Kan få ersättning

Beräkningar pekar på att det kan röra sig om tiotusentals kronor om året – men det exakta beloppet är ännu oklart.

Förslaget innebär att närboende till vindkraftsanläggningar ges rätt till ett belopp motsvarande en andel av de årliga intäkterna från en vindkraftsanläggning. 

Storleken på vindkraftsersättningen föreslås bero på avståndet till anläggningen.

Skattefritt

Det föreslås också en ändring i inkomstskattelagen som innebär att vindkraftsersättningen ska vara skattefri till den del ersättningen avser en privatbostad.

Det framgår av en lagrådsremiss.

Den nya lagen och lagändringen föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Vindkraftsersättning ska betalas av verksamhetsutövaren för en vindkraftsanläggning till ägare av bostadsbyggnader som ligger inom nio vindkraftsverkshöjder från ett vindkraftverk i en vindkraftsanläggning, menas det.

Läs mer: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Stora utmaningar

Omkring 90 procent av nya vindkraftsprojekt fick nej av kommunerna under förra året.

– Det är ett väldigt besvärligt läge med detta att det är väldigt få som får tillstånd, säger branschjuristen Ina Müller Engelbrektson till SR.

Kan bli dyrare el

På bara ett par år har kommunernas motstånd gått från 70 till 90 procent.

I praktiken innebär det utmaningar med att få fram ny elproduktion i Sverige de kommande åren.

Malin Strand vid Energiforsk kommenterar.

– Konsekvensen är att om det blir mindre el så blir ju elen dyr, säger hon.

Läs mer: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen