23 maj 2026

USA lovar: “Vi kommer att attackera”

2025 09 04

USA kommer att genomföra fler attacker.

För ganska exakt 24 timmar sedan meddelade USA:s utrikesminister Marco Rubio att landets styrkor attackerat ett knarkfartyg utanför Venezuelas kust.

Att förbjuda sådana båtar har inte fungerat, men att spränga dem gör det, säger Rubio.

Dessutom förklarar han att USA kommer att genomföra fler attacker mot fartyg, rapporterar Reuters och AP.

“Kommer attackera”

USA:s utrikesminister Marco Rubio lovar på onsdagen att fortsätta attackerna mot drogkartellerna efter att Washington uppgett att man förstörde en båt i Karibien som påstås tillhöra ett venezuelanskt gäng. 

President Donald Trump "sprängde den och det kommer att hända igen. Kanske händer det just nu", säger Rubio till reportrar under ett besök i Mexico City.

– Att förbjuda knarkfartyg har inte fungerat, men att spränga dem kommer att sätta stopp för dem, säger han.

11 dödades

Enligt USA:s president dödades 11 personer i attacken som skedde på "internationellt vatten".

Utrikesminister Marco Rubio förklarade att den "dödliga attacken" ägde rum i "södra Karibien" mot "ett drogfartyg som hade avseglat från Venezuela." 

Användningen av militärt våld mot latinamerikanska drogkarteller representerar en betydande upptrappning från Trump-administrationens sida och kan få allvarliga konsekvenser för regionen, uppger CNN.

Läs mer: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring

Trumps meddelande

Så här lät det från Trump efter attacken.

– Tidigare i morse, på mina order, utförde USA:s militära styrkor en attack mot säkerställt identifierade Tren de Aragua-narkoterrorister inom SOUTHCOM:s ansvarsområde, menade han.

– TDA är en utsedd utländsk terroristorganisation, som verkar under kontroll av Nicolás Maduro och är ansvariga för massmord, droghandel, sexhandel samt vålds- och terrordåd över hela USA och västra halvklotet.

Uppgifter om 4 000

Tidigare rapporter har gjort gällande att den amerikanska militären sätter in fler än 4 000 marinsoldater och sjömän i vattnen runt Latinamerika och Karibien som en del av en upptrappad insats för att bekämpa drogkarteller.

Uppgifterna har kommit från två amerikanska försvarstjänstemän.

Läs mer: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen