USA kallar till krismöte

2022 11 18

USA har kallat till ett extrainsatt krismöte efter ännu en robotuppskjutning av Nordkorea.

Det meddelar Vita huset i ett pressmeddelande.

Vice president Kamala Harris kommer att delta i mötet tillsammans med ledarna för Japan, Sydkorea, Kanada, Australien och Nya Zeeland, rapporterar AFP.

Avfyrades mot Japan

Under natten mellan torsdag och fredag avfyrade Nordkorea för andra natten i rad en ballistik robot mot japanskt territorium. Roboten flög cirka 100 mil innan den landade utanför Japans kust.

– USA fördömer starkt Demokratiska folkrepubliken Korea (DPRK) för testuppskjutningen av en ballistisk långdistansrobot.  Presidenten har informerats om situationen och han och hans nationella säkerhetsteam kommer att fortsätta föra nära samtal med allierade och partners – med utgångspunkt i presidentens trilaterala möte på söndagen med Japans premiärminister Kishida Fumio och Republiken Koreas president Yoon Suk Yeol, uppger Vita huset.

”Brott mot flera resolutioner”

Vidare kallar den amerikanska regeringen Nordkoreas senaste uppskjutning för ett ”fräckt brott mot flera resolutioner”.

– Det ökar spänningar i onödan och riskerar att destabilisera säkerhetssituationen i regionen. Åtgärden visar att Nordkorea fortsätter att prioritera sina olagliga massförstörelsevapen och ballistiska robotar framför folkets välbefinnande, framhåller Vita huset.

USA uppmanar Nordkorea att överge provokationerna och i stället slå sig ner vid förhandlingsbordet.

– Dörren har inte stängts för diplomati, men Pyongyang måste omedelbart upphöra med sina destabiliserande handlingar och istället välja ett diplomatiskt engagemang. USA kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att säkerställa säkerheten för det amerikanska hemlandet, Republiken Korea och japanska allierade.

Upprepade gånger

Nordkorea har under de senaste veckorna eskalerat sin aggression gentemot grannlandet Sydkorea och närliggande Japan.

I början av oktober avfyrade diktaturen en ballistik robot som flög  över japanskt territorium och inte som tidigare i riktning direkt mot det Japanska havet. 

Företrädare för Japans premiärminister, Fumio Kishida, uppmanade i ett Twitterinlägg invånarna på den nordligaste större ö, Hokkaido, att söka skydd. 

Nordkorea har aldrig varit så intensiva och frekventa i sina robotskjutningar som man varit under 2022.  

Foto: S. Davis

Text: Redaktionen


22 februari 2026

TRUMP: Varför har de inte kapitulerat?

2026 02 22

Donald Trump är förundrad.

Den amerikanske presidenten går hårt fram i utrikespolitiken.

Men nu är han förvånad över att det ändå inte blir som han vill, berättar USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff.

”Presidenten frågade i morse”

USA sätter hård press på Iran, men hittills har det inte gett önskade resultat, medger Steve Witkoff i en intervju med Fox News.

Han uppger att Donald Trump är förvånad över att Iran inte ger med sig, trots USA:s kraftigt ökade militära närvaro i Mellanöstern, och trots hårda hot om amerikanska attacker mot landet.

Trump är inte direkt frustrerad, utan snarare förundrad över detta, berättar Witkoff.

– Presidenten frågade mig om det i morse, säger Trumps särskilda sändebud i intervjun.

– Han undrar varför de inte har, jag vill egentligen inte använda ordet "kapitulerat", men… varför de inte har kapitulerat, säger Steve Witkoff.

 Han understryker att USA har satt den iranska regimen under mycket stor press.

– Varför har de under den här typen av press, med den mängd marin styrka vi har där, inte har kommit till oss och sagt: Vi vill inte ha ett kärnvapen, så här är vad vi är redo att göra, säger Witkoff i intervjun.

LÄS OCKSÅ: USA utlyser nödläge – tusentals flyg inställda

”Det är verkligen farligt”

Trumps särskilda sändebud säger samtidigt att situationen är väldigt allvarlig.

Han hävdar att Iran kan ha kapacitet att producera en atombomb – om bara en vecka.

– Det är verkligen farligt, säger Steve Witkoff till kanalen.

Försök till förhandlingar mellan USA och Iran pågår, samtidigt som Trump-administrationen uppges överväga en storskalig attack mot landet. Enligt uppgifter skulle en militär operation mot Iran kunna pågå i flera veckor.

Det finns också uppgifter om att Trump har en mordplan på sitt skrivbord, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Planen har enligt källor tagits fram av Pentagon, och går ut på att Irans högste ledare ayatollah Ali Khamenei ska dödas.

Även ledarens son Mojtaba, som ses som sin fars potentiella efterträdare, samt andra personer runt diktatorn ska elimineras om planen sätts i verket.

Överväger olika alternativ

Samtidigt försöker USA dock förhandla med Iran, och uppges vilja erbjuda ett avtal som skulle innebära att landet tillåts göra en symbolisk, mycket begränsad kärnanrikning, uppger källor för Axios.

Donald Trump överväger fortfarande olika alternativ, och har enligt vissa källor ännu inte bestämt sig för hur han ska agera mot Iran.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


22 februari 2026

Brittiskt förslag: Skicka trupper omedelbart

2026 02 22

Storbritannien föreslås skicka soldater.

Storbritanniens tidigare premiärminister Boris Johnson anser att landet bör skicka trupper till Ukraina.

Han tycker inte att man ska invänta ett eldupphör.

”Varför inte göra det nu?”

Boris Johnson var Storbritanniens premiärminister när Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Nu menar han att Storbritannien och andra europeiska länder borde göra mer för att stödja det krigsdrabbade landet.

Johnson föreslår att Ukrainas allierade bör ”slå om en strömbrytare” i Vladimir Putins huvud – genom att omedelbart skicka trupper.

Dessa bör skickas till säkra områden i Ukraina, menar han, utan att man inväntar krigets slut.

– Ja, jag tror, du vet, om vi är villiga att göra det i samband med ett eldupphör, vilket naturligtvis lägger hela initiativet, all makt i Putins händer, varför inte göra det nu? säger Boris Johnson till BBC.

Soldaterna bör alltså sättas in i icke-stridande roller, menar han.

– Det finns ingen logisk anledning som jag kan se till varför vi inte skulle skicka fredliga markstyrkor dit för att visa vårt stöd, vårt konstitutionella stöd för ett fritt, självständigt Ukraina, säger Boris Johnson.

LÄS OCKSÅ: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

”Upp till Putin att bestämma?”

Det handlar om en politisk och principiell markering, menar den brittiske tidigare premiärministern.

– Det handlar om huruvida Ukraina är ett fritt land eller inte. Om det är en vasallstat till Ryssland, vilket är vad Putin vill, så är det uppenbarligen upp till Putin att bestämma vem som kommer till hans land. Om det inte är det, är det upp till ukrainarna, säger Boris Johnson till kanalen.

Det brittiska försvarsministeriet har kommenterat Johnsons förslag, men utan att svara på om det skulle kunna vara aktuellt att skicka trupper redan idag.

– Vi är stolta över det brittiska ledarskapet i Ukraina – att stödja kampen idag och arbeta för att säkra freden imorgon, säger en talesperson för ministeriet.

– Det är därför denna regering ger det högsta militära stödet någonsin, inklusive ett nyligen genomfört luftförsvarspaket på en halv miljard pund så sent som förra veckan, vilket påskyndar 200 miljoner pund för den brittiska militären att förbereda sig för eventuell utplacering i Ukraina, och samarbetar med över 30 nationer genom den Storbritannien-ledda Coalition of the Willing, säger talespersonen.

LÄS OCKSÅ: Enorma summan USA kan tvingas betala tillbaka

Foto: Caitlin Qvist Försvarsmakten

Text: Redaktionen