USA har öppnat eld mot Natoland

2023 10 06

USA:s armé har öppnat eld mot en militär farkost från Turkiet.

Det uppger det amerikanska försvarshögkvarteret Pentagon.

Beklagar

Det rör sig om en turkisk drönare.

– Den beväpnade turkiska drönaren kom 460 meter från amerikanska trupper i Syrien.

– Det är en ovanlig användning av våld från ett Natoland mot ett annat Natoland, rapporterar AP.

Amerikanska arméchefer reagerar tydligt mot Turkiets agerande.

– En beklagansvärd händelse, säger US Air Force-generalen Patrick Ryder vid Pentagon.

Terrorsekten IS

USA:s försvarsminister har talat med Turkiets försvarsminister.

– [Han] underströk vikten av nära koordinering mellan de båda länderna för att undvika risker för amerikanska styrkor.

– Eller [risker för] den globala koalitionens uppgift att besegra Islamiska Staten i regionen, säger general Ryder.

Mer än 12 samtal

USA-generalen betonar att beslutet att öppna eld mot Turkiets farkost baseras på rätten till självförsvar för att försvara amerikanska trupper.

Man bedömer dock inte att Turkiet avsiktligt ville attackera soldaterna.

Enligt uppgifter föregicks emellertid nedskjutningen av omfattande varningar till turkarna.

– Nedskjutningen beordrades efter mer än 12 samtal till turkiska militär om att amerikanska styrkor fanns i området.

Det uppger amerikanska myndighetskällor.

Känsligt ärende

Trots alla varningar så styrde inte turkarna bort drönaren.

– Amerikansk militär framhöll att man skulle agera om inte drönaren lämnade.

Källorna har bett om att få vara anonyma på grund av ärendets höga känslighet kopplat till de båda Natoländerna USA och Turkiets relation.

F16-plan

Drönaren sköts ned av ett amerikansk F16-plan klockan 11.40 på förmiddagen.

USA samarbetar med Turkiet i området – men även med kurdiska styrkor.

Och Turkiet har attackerat Kurdiska Arbetarpartiet PKK i regionen.

USA har omkring 900 trupper i Syrien vars uppgift är att motverka terrorsekten IS aktiviteter.

USA har terrorklassat PKK men inte kurdiska YPG – Folkets Försvars Enheter dom har varit USA:s nyckelpartner i kampen mot IS.

YPG utgör inte hot mot Turkiet framhåller USA enligt AP.

Sverige

Nyhetsbyrån betonar också att Turkiet pressar USA att sälja F16-plan till turkarna samt att USA är irriterat på att Turkiet drar ut på tiden med att godkänna Sveriges Natoansökan.

Foto: L. Gnos

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen