31 jul 2026

USA har genomfört flyganfall

2024 10 30

Amerikanska stridsflyg har skjutit mot måltavlor i Syrien.

Tidigt under onsdagskvällen kommer besked om att USA på nytt har genomfört flyganfall.

Amerikanska stridsflyg har genomfört insatser på flera håll i Syrien.

Totalt 35 IS-kopplade personer har dött i samband med luftattackerna.

Det förklarar USA:s centralkommando i regionen.

På flera håll

Det är på flera håll i Syrien som amerikanerna har riktat attacker mot IS-baser.

– USA:s centralkommando genomförde en serie attacker mot flera kända IS-läger i Syrien vilket resulterade i att upp till 35 IS-medlemmar dödades, förklarar USA:s centralkommando.

– Anfallen riktade sig mot flera IS-platser i den syriska öknen och mot flera av IS högre ledare.  

Inga civila dödsfall

Centralkommandot uppger att det i nuläget inte finns några uppgifter om civila dödsfall.

Attackerna är de senaste i en rad amerikanska insatser mot IS-läger i Syrien.

– Luftangreppen kommer att störa ISIS förmåga att planera, organisera och genomföra attacker mot civila, liksom mot USA, allierade och partners i hela regionen och bortom den, fortsätter Centralkommandot.

– CENTCOM, tillsammans med allierade och partners i regionen, kommer att fortsätta att aggressivt försämra ISIS operativa förmåga för att säkerställa dess bestående nederlag.

Även irakiska styrkor

Samtidigt ger Centralkommandot besked om att irakiska styrkor har genomfört attacker mot IS-baser.

Tidigt på morgonen den 22 oktober genomförde irakiska säkerhetsstyrkor, med stöd av Combined Joint Task Force-Operation Inherent Resolve, attacker och uppföljande räder mot flera IS-platser i centrala Irak, med flera högt uppsatta IS-ledare som måltavlor och minst sju IS-medlemmar dödade.

Två amerikaner skadade

Under den insatsen skadades två amerikaner.

– CJTF-OIR tillhandahöll också tekniskt stöd och underrättelser som möjliggjorde uppdragen, som kommer att störa och försämra ISIS attacknätverk i Irak.

– Under den irakiskt ledda operationen skadades två amerikanska militärer när de hjälpte irakiska styrkor med att exploatera området. Deras tillstånd är stabilt. 

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 11

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen