31 jul 2026

USA har genomfört flyganfall

2024 09 29

USA har genomfört ett flyganfall som resulterat i 37 döda.

På söndagseftermiddagen kommer uppgifter om att amerikansk militär har varit involverade i en operation i Syrien.

I de nordvästra och centrala delarna av landet har totalt 37 personer som ska ha kopplingar till terrorgruppen IS och al-Qaida dödats i ett amerikanskt flyganfall.

Flera av personerna ska vara högt uppsatta i grupperna.

Det rapporterar AP.

Bekräftar saken

USA:s centralkommando i Mellanöstern bekräftar attacken.

– Styrkor från US Central Command genomförde två riktade attacker i Syrien och dödade 37 terrorister, inklusive flera höga ledare för terroristorganisationerna ISIS och Hurras al-Din, en al-Qaida-kopplad grupp.

Två olika attacker

Centralkommandot förklarar att det rör sig om två separata attacker som har genomförts.

Dels har man genomfört en riktad attack i nordvästra Syrien och dödat nio terroristoperatörer, inklusive Marwan Bassam 'Abd-al-Ra'uf, en högt uppsatt Hurras al-Din-ledare med ansvar för att övervaka militära operationer från Syrien.

Samtidigt har man i en annan attack genomfört ett storskaligt flyganfall mot ett avlägset träningsläger för IS i centrala Syrien, vilket dödade minst 28 IS-medlemmar, inklusive minst fyra höga ledare.

– Luftangreppet kommer att störa IS förmåga att genomföra operationer mot amerikanska intressen, liksom mot våra allierade och partners, förklarar Centralkommandot.

Uttalar sig

Michael Erik Kurilla, befälhavare för USA:s centralkommando, uttalar sig om attacken.

– Dessa attacker mot ledarskap och operatörer inom ISIS och al-Qaida-affilierade Hurras al-Din representerar CENTCOM:s åtagande att varaktigt besegra terroristorganisationer i CENTCOM:s ansvarsområde och vårt stöd till regional stabilitet, säger han.

Inga civila skadade

Det finns enligt CENTCOM ingenting som pekar på att civila har skadats i någon av attackerna.

För bara en månad sedan genomförde USA liknande attacker mot terrorgrupper som bedöms kunna ha planer på attacker i USA och andra västländer.

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen