USA har genomfört drönarattack

2024 08 24

USA har slagit ut ett mål i ett nytt anfall.

USA:s militär bekräftar att man har genomfört en drönarattack.

Det är i de nordvästra delarna av Syrien som drönaranfallet dödade en saudisk militant från en al-Qaida-anknuten grupp när han färdades på en motorcykel.

Det rapporterar Reuters och AP.

Inte första gången

Det är inte första gången som amerikanska styrkor attackerar mål på syrisk mark.

– Anfallet i Jabal al-Zawiya-området i den oppositionskontrollerade Idlib-provinsen utfördes av en USA-ledd koalition som etablerades för flera år sedan för att bekämpa den militanta gruppen Islamiska staten, rapporterar AP.

– Den amerikanska militären har under de senaste åren genomfört en rad attacker riktade mot al-Qaida-anknutna militanta grupper i nordvästra Syrien.

USA bekräftar

USA bekräftar att attacken har ägt rum.

Hurras al-Din har enligt uppgifter haft planer på att attackera mål i USA.

– Tidigare idag dödade USA:s centralkommandostyrkor Hurras al-Dins högste ledare Abu-'Abd al-Rahman al-Makki i en riktad kinetisk attack i Syrien, förklarar US Central Command på X.

– Abu-'Abd al-Rahman al-Makki var medlem i Hurras al-Dins shuraråd och hög ledare med ansvar för att övervaka terroristoperationer från Syrien.

– CENTCOM är fortsatt engagerade i att besegra de terrorister i CENTCOM:s ansvarsområde som hotar USA, dess allierade och partners samt den regionala stabiliteten, säger general Michael Erik Kurilla, befälhavare för U.S. Central Command. 

Missilsystem i Jemen

USA har även genomfört anfall mot Huthirebellernas missilsystem i Jemen.

– Under de senaste 24 timmarna har styrkor från US Central Command framgångsrikt förstört ett av de iranskstödda houthiernas missilsystem i ett huthikontrollerat område i Jemen.

“Hot mot koalitionen”

US Central Command fortsätter.

– Det fastställdes att detta system utgjorde ett klart och överhängande hot mot USA:s och koalitionens styrkor och handelsfartyg i regionen. 

– Denna åtgärd vidtogs för att skydda den fria sjöfarten och göra internationella vatten säkrare och tryggare för amerikanska fartyg, koalitionsfartyg och handelsfartyg.

Foto: J. Owens

Text: Redaktionen


JUST NU: Man spårlöst försvunnen – Försvarsmakten kopplas in

2025 07 02

En äldre man har varit saknad sedan i förmiddags.

Det är i Kungsbacka som en stor insats just nu pågår.

Detta efter att en man i 80-årsåldern försvunnit från sitt hem och inte kommit tillbaka.

Polisen vädjar till allmänheten om hjälp och har kopplat in Försvarsmakten.

Man försvunnen

Polisen söker just nu med en större resurs efter en försvunnen man i 80-årsåldern.

Mannen sågs senast under tisdag förmiddag, omkring klockan 10, i sitt hem i Åsa. 

Han anmäldes försvunnen strax efter klockan 15:30 samma dag.

– Polisen sökte initialt i närområdet kring bostaden, bland annat med hundpatrull, men utan att mannen påträffades, meddelar polisen.

Försvarsmakten inkopplad

Strax efter klockan 10 i dag onsdag fattade polisen beslut om att inleda en särskild händelse. 

Det innebär att sökinsatsen hanteras utanför den ordinarie polisverksamheten, med en anpassad organisation och ledning.

Senare på kvällen beslutade polisen att intensifiera sökarbetet.

– Sökinsatsen efter den försvunne mannen trappas upp under kvällen. Utöver en stor polisiär resurs är även Försvarsmakten och Missing people involverade i insatsen, meddelar nu polisen.

– Polis arbetar intensivt med att värdera och undersöka uppgifter från allmänheten och vi är fortsatt intresserade av ytterligare tips och möjliga observationer.

Söder om Åsa

Sökinsatsen är för närvarande koncentrerad till området kring mannens hemadress i Vassbäck, strax söder om Åsa samhälle. 

Polisen kontrollerar även sjukhus och platser där mannen, efter samtal med bland annat anhöriga, skulle kunna befinna sig. 

Ett stort antal resurser, bland annat hundpatruller, drönare och helikopter, deltar i insatsen.

Polisen vädjar

Polisen vädjar till allmänheten att ta kontakt direkt om man får syn på personen – och det finns en bild på mannen på polisens webbplats som man kan se för att identifiera personen.

– Den som tror sig ha sett den försvunne mannen, ombeds skyndsamt ta kontakt med polisen.

Foto: 

Text: Redaktionen


Brutalt område växer fram i Ukraina – större än hela Grekland

2025 07 02

Rysslands fullskaliga invasion kan ha förvandlat Ukraina till världens största minfält.

Nu sträcker sig den minerade landytan i Ukraina över uppskattningsvis 139 000 kvadratkilometer.

Det motsvarar 23 procent av landets territorium och är en större yta än hela Grekland.

Minorna utgör ett enormt hot mot civila liv och landets framtida återhämtning och utveckling, uppger Kyiv Independent.

Civila liv på spel

De stora områdena med minfält som är tänkta att bromsa framryckande trupper riskerar också att i hög grad drabba civila offer.

Årligen dödas eller skadas över 7 000 människor globalt av minor.

– Majoriteten av de som dödas eller skadas av minor är civila, uppger svenska FN-förbundet.

– Många minor placeras på åkrar, fält, längs vägar och vid skolor vilket drabbar mest civila då minor som ligger gömda i marken skadar och dödar även när kriget lämnat.

– Hälften av alla civila som drabbas av minor är barn. Barn rör sig och leker överallt - utanför bostadsområden och vägar.

Hindrar återuppbyggnad

Minor utgör också ett hinder för krigsdrabbade samhällen att återuppbyggas.

Stora områden måste spärras av och minröjas innan de kan brukas för livsmedelsförsörjning och infrastruktur.

Även biståndspersonal hindras och begränsas i sitt arbete.

Skalar upp

Minröjning i Ukraina utförs i första hand av den statliga räddningstjänsten och Försvarsmakten, men både internationella och inhemska ickestatliga organisationer bidrar till insatsen.

Världens största ickestatliga organisation för minröjning, HALO Trust, har varit verksam i Ukraina sedan 2015.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion har man utökat sin verksamhet och är idag en arbetsstyrka på 1 500 personer som jobbar i åtta olika regioner i Ukraina.

– Detta är den största utmaningen med landminor sedan andra världskriget, säger organisationens vd James Cowan till Kyiv Independent.

– När det gäller territorium under ukrainsk kontroll är det fortfarande oklart om alla landminor kan röjas på 10 år – men jag tror att det är möjligt.

Foto: J. Gios

Text: Redaktionen