18 februari 2026

USA har genomfört attack – 15 döda

2024 08 31

USA och allierade har genomfört en attack i Irak.

Tidigt på lördagsmorgonen kommer besked om att USA har varit involverade i en militär operation i Irak.

Det är i de västra delarna av landet som USA tillsammans med allierade har genomfört en attack.

15 IS-medlemmar dog i attacken, och flera amerikanska soldater skadades.

Det rapporterar Reuters.

Kommandot förklarar

Det amerikanska centralkommandot förklarar attacken.

– Styrkor från US Central Command, CENTCOM, och irakiska säkerhetsstyrkor genomförde en gemensam räd i västra Irak, vilket resulterade i att 15 IS-medlemmar dödades, framhåller de via X.

– IS-elementen var beväpnade med ett stort antal vapen, granater och explosiva ”självmordsbälten”. Det finns inga indikationer på civila offer.

Det var planen

CENTCOM fortsätter.

– Operationen riktade in sig på IS-ledare för att störa och försämra IS förmåga att planera, organisera och genomföra attacker mot civila irakier, liksom mot amerikanska medborgare, allierade och partners i hela regionen och utanför.

– Irakiska säkerhetsstyrkor fortsätter att utnyttja de platser som utsatts för räder. IS är fortfarande ett hot mot regionen, våra allierade och vårt hemland. U.S. CENTCOM tillsammans med våra koalitions- och irakiska partners kommer att fortsätta att aggressivt förfölja dessa terrorister.

USA-soldater skadade

Enligt uppgifter till Reuters så skadades sju amerikanska soldater i samband med händelsen.

Samtliga ska vara i “stabilt tillstånd”.

Totalt befinner sig ungefär 2 500 amerikanska soldater i Irak.

Även mot Huthirebeller

Centralkommandot har även slagit till mot Huthirebellernas luftkapacitet.

– Under de senaste 24 timmarna har styrkor från US Central Command framgångsrikt förstört två obemannade flygfarkoster från iranskstödda huthier i ett huthikontrollerat område i Jemen. 

– Det fastställdes att dessa UAV:er utgjorde ett tydligt och överhängande hot mot USA:s och koalitionens styrkor samt handelsfartyg i regionen. Dessa åtgärder vidtogs för att skydda den fria sjöfarten och göra internationella vatten säkrare och tryggare.

Foto: J. Owens

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen