USA ger Europa mardrömsbesked

2025 02 16

Europa har fått ett mardrömsbesked av USA.

Kriget i Ukraina och Rysslands roll i världen spelar en avgörande roll även för EU-ländernas säkerhet.

Därför är många EU-ledare mycket oroliga över hur samtalen mellan USA och Ryssland om Ukraina kommer att gå.

Och nu får de europeiska länderna ett mardrömsbesked.

”Kommer inte att hända”

Europa portas från de planerade fredsförhandlingarna mellan Ryssland, USA och Ukraina.

De europeiska länderna kommer inte att få sitta med vid förhandlingsbordet.

Det beskedet ger USA:s Ukrainasändebud Keith Kellogg idag, rapporterar The Guardian.

– Jag är realistisk, och det kommer inte att hända, säger Kellogg om möjligheten för EU-länder att delta i förhandlingarna.

Kellogg understryker att han vill vara ärlig men att han förstår att det ”skaver lite” för de europeiska länderna. Samtidigt uppmuntrar han EU-länderna att försöka påverka förhandlingarna utifrån.

– Till mina europeiska vänner skulle jag säga: gå in i debatten, inte genom att klaga på om ni sitter vid bordet eller inte, utan genom att komma med konkreta förslag och idéer, och genom att öka försvarsutgifterna, säger Kellogg, enligt tidningen.

Kellogg menar att tidigare förhandlingar har misslyckats bland annat för att det har suttit för många parter vid förhandlingsbordet.

Väcker bestörtning i Europa

Beskedet går emot vad den amerikanska vicepresidenten JD Vance sade så sent som igår, då han menade att Europa ”självklart” kommer att delta i förhandlingarna.

Det är ett mardrömsbesked för EU, och många EU-ledare lär ta emot det med bestörtning, enligt tidningen.

Ukraina- och Rysslandfrågan är i allra högsta grad avgörande för hela Europas säkerhet, och många europeiska ledare litar inte på Trump.

Enligt polska uppgifter har Frankrikes president Emmanuel Macron bjudit in europeiska ledare till Paris på söndag för att diskutera hur man ska förhålla sig till situationen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare varnat för att Europa kommer att uteslutas från förhandlingarna, och har också uppmanat Europa att bilda en egen armé.

Foto: USGC

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen