USA ger besked gällande amerikanska trupper till Israel

2023 10 13

Vita huset kommer med nya uppgifter om stödet till Israel.

Den amerikanske presidenten Joe Biden har uttalat sitt fulla stöd till Israel i den pågående konflikten i Mellanöstern.

Amerikanska krigsfartyg har flyttats närmare regionen och USA:s försvarsminister Lloyd Austin har bekräftat att ammunition skickas till Israel.

Nu ger USA ett tydligt besked om huruvida man kommer att skicka amerikanska styrkor till landet eller inte.

Det rapporterar CNN.

Inga planer

Det är tjänstemannen John Kirby vid Vita huset som under torsdagskvällen säger att det inte finns några planer på att skicka trupper till Israel.

Han lyfter istället fram att man delar underrättelseinformation samt skickar vapen och ammunition.

– Det finns ingen avsikt eller plan att sätta amerikanska trupper på marken i Israel, det finns ingen önskan från israelerna om någonting sådant, säger han.

Gjort tydligt

Kirby, som är talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, menar att Israelerna inte har något intresse av något sådant stöd från USA.

– Israelerna har gjort det mycket klart att de inte vill ha utländska trupper på sin mark, att de vill genomföra dessa operationer på egen hand, och de har all rätt att vilja göra det, fortsätter han.

“Vi står med Israel”

Joe Biden har sagt att man från amerikanskt håll kommer att stötta Israel på alla sätt som krävs.

– I denna stund måste vi vara kristallklara: Vi står med Israel.  Vi står med Israel. Och vi kommer att se till att Israel har vad de behöver för att ta hand om sina medborgare, försvara sig och svara på denna attack, sade Biden efter att Hamas attackerat, enligt Vita husets webbsida

Nära kontakt

Biden och Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har talats vid flera gånger i samband med oroligheterna.

– Men vi kommer att fortsätta att stå enade och stödja Israels folk som lider obeskrivliga förluster, och motsätta oss hatet och våldet från terrorismen.

Foto: J. Smith

Text: Redaktionen


18mars26

Nya regler för kontanter i Sverige

2026 03 19

Regeringen går nu vidare med förslagen om att stärka kontanternas ställning.

Kontanter används allt mindre i samhället.

Men samtidigt vill många se att kontanternas roll stärks för att säkra ett starkt svenskt betalningssystem – inte minst i fall av kris eller krig.

Nu meddelar regeringen att de går vidare med nya regler för kontanter i Sverige.

Nya regler

Regeringen har nu lämnat en proposition till riksdagen som innehåller förslag om att livsmedelsbutiker och apotek ska vara skyldiga att ta emot kontanter.

Dessutom ska bankerna se till att konsumenter kan sätta in kontanter och att företag har tillgång till tjänster för växelkassa och insättning av dagskassa.

Tre punkter

Här är de tre centrala punkterna i regeringens förslag:

- Livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel ska vara skyldiga att ta emot kontanta betalningar för försäljning av varor och tjänster på försäljningsställen som har bemannad kassa.

- Bankerna ska se till att det finns platser för kontantinsättning för konsumenter.

- Bankerna ska erbjuda lämpliga och behovsanpassade tjänster för växelhantering och dagskasseinsättning till företag.

Läs mer: Hyresvärd i konkurs – är en av Sveriges värsta

“Ska känna trygghet”

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Man ska känna trygghet inför att kunna göra viktiga köp med kontanter i Sverige. I grunden handlar det om att ha ett robust och inkluderande betalningssystem, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M).

“Framtidssäkrar”

Dennis Dioukarev, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, kommenterar.

– Med denna lag framtidssäkrar vi svenskarnas möjligheter att fortsättningsvis kunna betala med kontanter för livsmedel och medicin, säger han.

– Det stärker kontanternas ställning som ett lagligt betalningsmedel, vilket är bra för både svensk beredskap och en mer inkluderande ekonomi.

Läs mer: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Riksbanken

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen