4 maj 2026

USA går till anfall

2024 05 31

USA:s militär har gått till attack med en serie flyganfall under natten till fredagen.

Anfallet har genomförts tillsammans med Storbrtiannien.

Totalt ska de amerikanska och brittiska styrkorna ha träffat 13 mål i flera områden i Jemen som kontrolleras av den shiaislamistiska Huthirörelsen.

Det bekräftas av USA:s centralkommando i ett uttalande, rapporterar Reuters.

Avskräckande syfte

Syftet med anfallet är att avskräcka den militanta gruppen från att ytterligare störa sjöfarten i Röda havet.

Enligt den Huthibaserade tv-kanalen Al Masirah har minst två personer dött och tio skadats efter att en radiobyggnad i Hodeidahs Al-Hawk träffats i ett av anfallen.

– Som alltid har yttersta noggrannhet vidtagits vid planeringen av attackerna för att minimera alla risker för civila eller icke-militär infrastruktur, framhåller Storbritanniens försvarsdepartement.

– Att genomföra anfall under mörkrets timmar borde också ha mildrat alla sådana risker.

Uppgift: huvudstaden attackerad

Det brittiska departementet informerar vidare att den gemensamma operationen med USA har riktats mot tre platser i hamnstaden Hodeidah i Röda havet, som enligt försvaret huserar både drönare och luftvapen.

Ett brett utbud av underjordiska anläggningar, missiluppskjutare, kommando- och kontrollplatser, ett Huthi-fartyg och andra anläggningar ska också ha träffats, säger amerikanska tjänstemän till nyhetsbyrån AP.

Huthikontrollerade medier uppger även att huvudstaden Sanaa ska ha träffats av sex attacker.

Intensifierat attacker mot sjöfarten

Det är totalt femte gången som USA och Storbritannien gemensamt genomför en operation mot huthierna sedan den 12 januari.

Nattens anfall kommer dagen efter att en amerikansk drönare skjutits ned i Jemen. Tidigare i veckan attackerades även ett Marshallöarna-flaggat grekiskt fartyg i Röda havet utanför Jemens kust. Huthierna tog på sig ansvaret för attacken.

De senaste månaderna har huthirörelsen intensifierat attackerna mot sjötrafiken i Röda havet och Adenbukten. Deras krav är att Israel ska avsluta kriget i Gaza.

Totalt har rörelsen genomfört över 50 attacker mot sjöfarten, beslagtagit ett fartyg och sänkt ett annat sedan november, enligt US Maritime Administration.

Sjöfarten genom Röda havet och Adenbukten har minskat till följd av hotet.

Foto: G. Nifakos

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen