USA flyttar stort antal militärflyg – vilda spekulationer
2026 01 08
Ett stort antal militära flygplan har flyttats till Storbritannien.
USA har flyttat ett stort antal stora flygplan till flygbaser i Storbritannien.
Det handlar om såväl attackflygplan som transportflyg.
Förflyttningen har lett till vilda spekulationer – om alltifrån Grönland till Iran och Ukraina.
Tunga militära flyg
Livlig aktivitet råder på de brittiska militärbaserna Fairford och Lakenheath, rapporterar TV2.
Flygtrafikdata och andra rapporter visar att 14 stora amerikanska transportflygplan av typen Globemaster har förflyttats till de brittiska flygbaserna.
Även två attackflygplan av typen AC-130J Ghostrider sägs ha anlänt till Storbritannien.
Lokala medier uppges ha publicerat en serie foton på flygplanen, vars ankomst har väckt stort uppseende.
Planen sägs vara lämpade för specialoperationer, och kopplas bland annat till aktionen i Venezuela.
– Många amerikanska specialoperationsplan har passerat genom Storbritannien de senaste dagarna på väg till Europa, inklusive rapporter om flygplan från 160th Special Operations Air Regiment, även kända som ”Night Stalkers”, som stödde aktionen mot Maduro i Venezuela, skriver Ed McGuinness, tidigare brittisk officerare och politiker, på X.
LÄS OCKSÅ: Zelenskyj uppmanar USA - avsätt Putins vän
Helikoptrar ombord?
Flygdata visar att planen tycks komma från Campbell Army Airfield och Hunter Army Airfield i USA, där den ovan nämnda specialstyrkan är baserad.
Brittiska medier har också rapporterat att det finns helikoptrar ombord på transportplanen.
Utöver de redan nämnda planen ska även ett militärplan av typen CV-22B Osprey, som används för att landsätta specialstyrkor, ha fotograferats i Storbritannien.
Nu spekuleras det vilt om syftet med att flytta alla dessa amerikanska plan till de brittiska öarna, enligt kanalen.
Rysk oljetanker, Iran – eller Grönland
Enligt vissa spekulationer i brittiska medier kan förflyttningen av flygplanen kopplas till USA:s operation mot den ryska oljetankern Marinera i Atlanten.
Andra menar att USA kanske planerar en aktion mot Islamiska staten i Syrien – medan åter andra snarare tror att man tänker slå till mot Iran.
En annan möjlighet uppges vara att USA ska understödja Storbritannien om de skickar soldater till Ukraina inom ramen för ett fredsavtal med säkerhetsgarantier.
Vissa varnar också för att Trump förbereder en aktion mot Grönland, enligt kanalen.
– Trump har gjort flera hot om att annektera Grönland, konstaterar brittiska The Times.
LÄS OCKSÅ: Stor vändpunkt i kriget - Ukraina jublar
Foto: 122947vfw, Wikimedia
Text: Redaktionen


