USA flyttar kärnvapen – svarar på Rysslands hot

2025 07 29

USA uppges flytta kärnvapen till Storbritannien.

Åtgärden är av mycket ovanlig karaktär.

Det är första gången på 15 år som USA sannolikt flyttat kärnvapen till det Natoallierade landet, uppger bland annat Kyiv Independent och Bloomberg.

Leveransen ska ha skett den 16 juli, enligt försvarsanalytiker som nyhetsbyrån talat med. Vapnen ska ha transporterats från Kirtland Air Force Base i Albuquerque, New Mexico, till en flygbas i Lakenheath i sydöstra England.

– Vapenleveranserna består sannolikt av termonukleära bomber av typen B61-12, en nyare version av ett taktiskt kärnvapen som först utvecklades under kalla kriget, skriver Kyiv Independent och Bloomberg.

Svar till Ryssland

Draget beskrivs som ett amerikanskt svar på det ryska hotet mot Europa.

Just Storbritannien har återkommande pekats ut av Moskva som ett tänkbart mål på grund av landets djupa relation till Ukraina och dess engagemang i kriget.

Bland annat har Dmitrij Medvedev, den tidigare ryska presidenten och numera vice ordförande för Rysslands säkerhetsråd, hävdat att Ryssland har “rätt” att döda brittiska politiker.

Säkerhetskällor i Storbritannien har även varnat för att Ryssland kan “släcka” Natojätten.

– Omfattningen av skador de kan åstadkomma är enorma, sade Tobias Ellwood, tidigare minister i brittiska försvarsdepartementet, i våras enligt The Guardian.

Hotar med krig mot Trump

Uppgifterna om att USA flyttar kärnvapen till Storbritannien kommer i samband med att president Donald Trump igår träffade ben brittiska premiärministern Keir Starmer.

Under de senaste månaderna har USA försökt försäkra europeiska allierade om sitt engagemang för europeisk säkerhet, mitt i Rysslands pågående hot om att använda kärvnapen mot europeiska länder, framhäver Kyiv Indepedent.

I veckan meddelade Trump att han förkortar Rysslands deadline på 50 dagar för vapenvila till “tio eller tolv dagar” innan massiva sanktioner införs.

Ryssland svarade via Dmitirj Medevedev att varje amerikanskt ultimatum är ett “steg” mot krig.

Foto: President of Russia Office

Text. Redaktionen


JUST NU: Zelensky godkänner ny krigslag

2025 07 29

Ukraina öppnar upp för äldre frivilliga i kriget.

President Volodymyr Zelensky har undertecknat en ny lag som tillåter medborgare över 60 år att frivilligt ansluta sig till militären under krigstillstånd.

Lagändringen publicerades idag på det ukrainska parlamentets webbplats, och är ett svar på landets fortsatta personalbrist i försvaret, rapporterar Kyiv Independent.

Den nya lagen gör det möjligt för personer över 60 att skriva ett ettårigt kontrakt – förutsatt att de klarar en medicinsk undersökning och godkänns av en befälhavare.

Roller utanför frontlinjen

De äldre frivilliga kommer främst att placeras i icke-stridande och specialiserade roller inom till exempel logistik, teknik och medicinsk support – områden där erfarenhet ofta väger tyngre än fysisk kapacitet.

– Ukraina kämpar inte bara vid frontlinjen, det är ett enormt maskineri där varje kugghjul räknas, kommenterar en militärstrateg till Ukrainska tidningen Pravda.

Alla nya rekryter får genomgå en två månader lång provanställning, och kontraktet kan brytas om individen inte anses lämplig. Kontraktet upphör automatiskt när krigslagarna upphävs.

Större reform

Sedan början av 2024 har Ukraina vidtagit flera åtgärder för att stärka sin mobiliseringskapacitet. I april sänktes värnpliktsåldern från 27 till 25 år.

I februari 2025 infördes dessutom nya incitament och ettåriga kontrakt för unga frivilliga mellan 18 och 24 år.

Med det senaste beslutet hoppas ledningen kunna täppa till bemanningsluckor i viktiga stöd- och försörjningsled.

Press från USA

USA:s president Donald Trump har uttryckt besvikelse över Rysslands ledare Vladimir Putin och förkortar sin tidigare tidsfrist på 50 dagar till 10–12 dagar för att se framsteg i fredsförhandlingarna med Ukraina.

Ukrainas president Zelensky välkomnar Trumps hårdare ton och kallar den "tydlig och beslutsam" på plattformen X.

– Jag tackar president Trump för hans fokus på att rädda liv och stoppa detta fruktansvärda krig, meddelar han.

– Ukraina är fortsatt engagerat i att skapa fred och kommer att arbeta outtröttligt med USA för att göra båda våra länder säkrare, starkare och mer välmående.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland inleder samarbete med militärstyre

2025 07 29

Ryssland utökar sina kärnkraftsambitioner.

Rysslands ledare Vladimir Putin har tecknat ett nytt kärnkraftsavtal med Nigers militärstyre.

Det är ett omfattande samarbetsavtal om civil kärnkraft. Avtalet innefattar bland annat byggandet av kärnkraftverk, elnätsinfrastruktur och utbildningsprogram för lokal arbetskraft, rapporterar The Moscow Times.

– Vår uppgift är inte bara att delta i uranutvinning. Vi måste skapa ett helt system för utveckling av kärnenergi i Niger, säger Rysslands energiminister Sergej Tsivilev, enligt samma tidning.

Avtalet ses som en del av en bredare strategi från Moskva att fördjupa sitt fotfäste i Sahelregionen, där flera västländer dragit sig tillbaka efter politisk instabilitet.

Energi i fokus

Niger är ett av världens mest uranrika länder, men majoriteten av befolkningen saknar fortfarande tillgång till stabil elförsörjning.

– Projektet är en omfattande infrastruktursatsning för att förse landet med elektricitet, säger Tsivilev.

Utöver energidelen inkluderar överenskommelsen även satsningar på medicin och teknisk utbildning – något som enligt båda parter ska skapa långsiktig utveckling.

Rysslands stöd

Niger har varit under militärstyre sedan juli 2023, då general Abdourahamane Tiani genomförde en statskupp.

USA och EU fördömde händelsen, och Washington drog då tillbaka sin militära närvaro från landet 2024, vilket avslutade nästan ett decennium av antiterrorism-samarbete.

Ryssland har valt att agera i motsatt riktning.

Kort efter kuppen uttryckte Moskva stöd för det nya styret och varnade för militära ingripanden från den västafrikanska samarbetsorganisationen ECOWAS.

I januari 2024 undertecknade Niger och Ryssland en försvarspakt, och bara några månader senare anlände 100 ryska militära instruktörer med utrustning för att stärka Nigers väpnade styrkor.

Bredare samarbete

Utöver kärnkraftsavtalet diskuterade Tsivilev och general Tiani också inrättandet av en gemensam rysk-nigerisk kommission för handel och ekonomiskt samarbete.

Planer finns på att bredda samarbetet till andra sektorer som transport, jordbruk och gruvdrift.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen