Expert slår larm: “USA farligt nära krig”

2023 10 22

– USA är farligt nära att dras in i krig.

Det varnar CNN:s expert Ben Wedeman för i en ny analys.

Nära direkt inblandning

Striderna fortsätter mellan Hamas och Israel och oron växer för den kraftigt försämrade humanitära situationen.

USA har engagerat sig genom att bland annat flytta krigsskepp närmare regionen.

Man har även skickat ammunition till Israel, och bereder stöd på olika sätt.

Nu bedöms USA vara “farligt nära” att dras in i kriget, rapporterar CNN.

Har attackerats

Under den senaste tiden har amerikanska styrkor på plats i såväl Syrien som Irak attackerats av bland annat drönare.

Två tusen amerikanska marinsoldater står redo att ansluta sig till regionen.

– USA är farligt nära att dras in i ett krig i Mellanöstern, framhåller experten Ben Wedeman.

– Det hela går ut på följande: USA närmar sig den mycket reella möjligheten av direkt inblandning i ett regionalt krig i Mellanöstern.

Har styrkor nära

Wedeman understryker att konflikten mycket väl kan sprida sig, och Israel har varnat Libanon som ligger i riskzonen för att involveras direkt.

USA har styrkor i bland annat nordöstra och sydöstra Syrien och Irak.

– Alla bitar är nu på plats för att Israels decennier gamla gräl med palestinierna ska explodera i en regional katastrof. Och USA kan vara mitt uppe i det.

Starkt stöd

Den amerikanske presidenten Joe Biden har uttryckt sitt starka stöd för Israel, och USA har skickat ammunition och utrustning till landet.

– Det amerikanska ledarskapet är det som håller ihop världen. Amerikanska allianser är det som håller oss, USA, säkra.  Amerikanska värderingar är det som gör oss till en partner som andra nationer vill arbeta med, säger Biden.

Enormt stödpaket

Biden har bett den amerikanska kongressen om ett enormt stödpaket ämnat för Ukraina och Israel.

– Det säkerhetspaket som jag skickar till kongressen och ber kongressen att göra är ett aldrig tidigare skådat åtagande för Israels säkerhet som kommer att vässa Israels kvalitativa militära övertag, som vi har förbundit oss till, och det kvantitativa militära övertaget.

Foto: J. Smith

Text: Redaktionen


JUST NU: Amerikansk attack i Stilla havet – flera döda

2025 10 22

Den amerikanska militären har genomfört ännu en dödlig attack mot ett fartyg utanför Sydamerika.

Denna gång har attacken utförts i Stilla havet, väster om Sydamerika.

Flera av besättningsmedlemmarna har dödats.

– Attacken är det åttonde kända amerikanska angreppet mot fartyg sedan den 2 september. Två till tre personer ombord har dödats, rapporterar CBS News med hänvisning till källor inom Vita huset.

Det är första gången som USA attackerar ett fartyg i Stilla havet under Trumpadministrationens militära kampanj mot knarksmugglare. Tidigare har attackerna riktat sig mot fartyg i Karibiska havet som påstås vara inblandade i narkotikahandel.

Attacken i Stilla havet kopplas också till drogsmuggling. Fartyget ska ha smugglat narkotika, enligt de amerikanska regeringskällorna.

34 personer har dödats

Hittills har minst 34 personer har dödats i amerikanska attacker mot påstådda narkotikabåtar.

President Donald Trump har deklarerat att USA befinner sig i en "icke-internationell väpnad konflikt" med sydamerikanska drogkarteller. Enligt presidenten räddar de militära attackerna tiotusentals amerikanska liv genom att hindra narkotika från att nå landet.

Donald Trump har också för vana att benämna kartellerna som terrorister – trots att de inte formellt är klassade som terrororganisationer. Trump använder termen “Designated Terrorist Organization (DTO)”, vilket inte är den officiella amerikanska beteckningen för en terrororganisation.

LÄS MER: Zelenskyjs ilska mot Trump – beskedet förändrade allt

Jurister tveksamma

Juridiska experter har ifrågasatt huruvida USA har rätt att attackera fartyg på internationellt vatten.

Efter den första attacken i Karibiska havet intervjuade BBC News en rad experter inom internationell rätt och sjörätt. Flera av dem framhöll att USA kan ha agerat i strid med internationell lag när man slog till mot fartyget.

USA har inte undertecknat FN:s havsrättskonvention, men den amerikanska militärens juridiska rådgivare har tidigare betonat att USA ”bör agera i enlighet med dess bestämmelser”, uppger nyhetskanalen.

Enligt havsrättskonventionen är det inte tillåtet att använda dödligt våld mot fartyg på internationellt vatten, med undantag för särskilda fall – exempelvis om ett fartyg har befunnit sig i en stats territorialvatten och sedan förföljs på öppet hav.  

LÄS OCKSÅ: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin 

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Barn ropar efter mamma – video visar brutal attack

2025 10 22

En video visar en brutal rysk attack där barn drabbades.

Ryssland fortsätter att utföra brutala attacker som drabbar civila, däribland barn, i Ukraina.

Natten mot onsdagen inledde Ryssland en stor attack mot bland annat Charkiv.

En video visar hur barn evakueras och ropar efter mamma efter att ett dagis träffats i en attack.

Se videon längre ner i artikeln.

Ropar efter mamma

En video som Ukrainas utrikesdepartement har publicerat visar det tragiska efterspelet efter att en förskola träffats i den ryska attacken.

I videon kan man höra ett litet barn ropa ”mamma, mamma” samtidigt som barnet bärs bort av en brandman.

Ett annat barn ses klamra sig fast vid en leksak.

– Små händer klamrade sig fast vid dem som skyddade dem, medan räddningsarbetare bekämpade branden, skriver Ukrainas utrikesministerium i ett inlägg på X, där de också har delat videon.

Kaotiska scener av eld, förstörelse och kaos vittnar om att ukrainska civila drabbas hårt av det ryska anfallskriget.

Räddningsarbetare och polis evakuerade nästan 50 barn efter att en rysk drönare slagit ner i deras förskola.

En person uppges ha dött och sju skadats i attacken, enligt ukrainska uppgifter.

LÄS OCKSÅ: "Mycket svagare" - kraftigt ras i den ryska ekonomin

Vädjar till omvärlden

Ukrainas utrikesministerium understryker att man måste hålla fast vid kravet om vapenvila innan andra förhandlingar inleds.

– Det finns absolut inget rättfärdigande för att attackera barn. Vapenvila måste komma före alla förhandlingar – diskussioner under attacker som denna är omöjliga, skriver de i inlägget.

De vädjar också till omvärlden att agera, och kallar Ryssland för ”terrorister”.

– Att stoppa terrorister kräver samordnade åtgärder och kraftfulla sanktioner från EU, USA, G7 och alla partner som arbetar för fred. Världen måste reagera – omedelbart.

De brutala scenerna från Charkiv skulle kunna få Trump att reagera, rapporterar Newsweek.

Trump har vid tidigare tillfällen reagerat med ilska mot Ryssland när liknande attacker har ägt rum.

Se videon här (länk till X)

LÄS OCKSÅ: Slovakien svänger helt om Ryssland - på ett villkor

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen