02 jun 26

USA-börsen faller

2025 03 04

Börsen på andra sidan Atlanten vänder tydligt nedåt.

På måndagen såg det amerikanska indexet S&P 500 ut att inleda grönt.

Senare på eftermiddagen vände indexet dock nedåt - och backar på måndagskvällen med nästan en procent.

Detta på grund av oro för tullar och svaga ekonomiska data.

Börsen faller

De tre huvudsakliga börsindexen i USA - Dow Jones, S&P 500 och Nasdaq - backar.

Alla tre indexen handlades högre tidigare under sessionen, men har under dagens gång vänt nedåt.

Dessa rörelser kommer efter att de tre stora indexen noterade förluster för februari, som avslutades förra veckan. 

Dow och S&P 500 sjönk vardera mer än 1 procent i februari, medan den tekniktunga Nasdaq Composite registrerade sin värsta månad sedan april 2024 med en tillbakagång på 4 procent.

Det rapporterar CNBC.

Förklarar fallet

Svaga ekonomiska data för tillverknings- och byggsektorerna som publicerades på måndagen gav de senaste anledningarna till oro över tillståndet i den amerikanska ekonomin. 

Den skakiga starten på den nya handelsmånaden kommer samtidigt som Trumps planer på att införa importtullar på USA:s viktigaste handelspartners den här veckan hotar aktiemarknaden. 

Dessa policyförslag har skakat om investerarna och ökat marknadsvolatiliteten på senare tid eftersom handlarna oroar sig för att de kommer att återuppväcka inflationen.

“Allt mindre stabilt”

I en ny analys från CNN:s Elisabeth Buchwald och Matt Egan konstateras att USA:s ekonomi ser “mindre och mindre stabil ut för varje dag som går”.

– Uppsägningarna ökar. Konsumentutgifterna - ryggraden i ekonomin - sjönk oväntat i januari. Konsumenternas förtroende har störtdykt, skriver analytikerna.

– En viktig BNP-prognos blev plötsligt negativ. Och den extrema rädslan är tillbaka på Wall Street, där aktierna sjönk förra månaden.

Osäkerheten påverkar

En faktor som spelar in är den osäkerhet som företag upplever gällande tullarna.

– Ett mått på denna förvirring, det handelspolitiska osäkerhetsindexet, steg i januari till den högsta nivån i data som går tillbaka till 1960. Och då är inte ens de senaste dagarnas tullhot från Vita huset inräknade, fortsätter Buchwald och Egan.

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen