I NATT: USA anfaller – bombar huvudstaden

2024 01 12

USA har i natt gått till attack med stridsflyg, robotar och stridsfartyg.

Tillsammans med Storbritannien har USA inlett ett anfall mot Jemen, rapporterar AP.

Över ett dussin mål som används av Iranstödda huthirebeller har bombats.

Nyhetsbyrån beskriver attackerna som en “massiv vedergällningsattack”.

– Jag kommer inte att tveka att rikta ytterligare åtgärder för att skydda vårt folk och det fria flödet av internationell handel vid behov, säger USA:s president Joe Biden i ett uttalande.

– Dessa attacker är ett direkt svar på oöverträffade huthiattacker mot internationella sjöfartsfartyg i Röda havet, inklusive användningen av ballistiska missiler mot fartyg för första gången i historien.

"Vi kommer inte backa"

Reportrar från AP på plats i Jemens huvudstad Sanaa rapporterar om fyra explosioner tidigt på fredagen.

Flera invånare ska också ha hört fem kraftiga explosioner vid stadens västra hamnområde, som kontrolleras av huthirebellerna.

Även huthierna bekräftar attackerna och lovar att svara.

– En brutal aggression mot vårt land som de kommer att betala för absolut och utan tvekan. Vi kommer inte backa från vår position när det gäller att stödja det palestinska folket, vad det än kostar, säger talespersonen Nasr Aldeen Amer enligt Sky News.

"Längtat efter konfrontation"

Fler kommentarer har följt under natten.

Abdulsalam Jahaf, en av de tyngre pjäserna inom huthirebellerna, säger att organisationen har “längtat efter att konfrontera USA i mer än 20 år.

– Detta är den heliga Jihad, och detta är det avgörande historiska skedet med vilket Gud hedrade oss förödmjuka USA, Storbritannien och Israel, säger han enligt den brittiska tv-kanalen.

Antydde attacker redan igår

Utöver huvudstaden Sanaa uppger vittnen och huthimedlemmar att explosioner även skett i städerna Hodeidah, Taiz, Dhamar och Sa’dah.

Anfallet kommer efter att USA och Storbritannien redan igår antydde att man var på gång att förbereda attacker som svar efter nästan två månader av attacker mot allierade fartyg i Röda havet.

Vi kommer att vidta åtgärder som behövs för att skydda oskyldiga liv och den globala ekonomin, sade Storbritanniens försvarsminister Grant Shapps till BBC igår.

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen