JUST NU: USA-ambassadens skarpa uppmaning till amerikaner i Ryssland

2022 05 06

Amerikanska ambassaden i Moskva har varnat sina landsmän för att röra sig i staden under den planerade segerparaden 9 maj.

Anledningen uppges bero på “stora spänningar” inför Rysslands firande av dagen då Nazityskland officiellt föll, rapporterar CNN.

Rörelser begränsas

Varningen från ambassaden lyder:

– Det årliga firandet av Segerdagen, inklusive huvudparaden på Röda torget, kommer att äga rum i Moskva till och med den 9 maj. Lokala myndigheter kommer att begränsa rörelser i evenemangsområden för att underlätta evenemangets repetitioner.

“Pågående spänningar”

USA:s ambassad fortsätter:

– Tidigare har det varit en ökad polisnärvaro kring dessa händelser. Med tanke på de pågående spänningarna bör amerikanska medborgare undvika stora offentliga sammankomster. 

Stor parad väntas

Den 9 maj, nu på måndag, väntas stora spektakel i Moskva när landet firar att man besegrade Nazityskland i andra världskriget. Varje år äger en stor parad rum i den ryska huvudstaden.

Kan officiellt förklara krig

Datumet har varit väldigt omtalat de senaste veckorna och uppgifter har gjort gällande att president Vladimir Putin planerar någonting som kan eskalera även kriget i Ukraina.

Enligt flera amerikanska och västerländska tjänstemän kan Putin officiellt förklara krig mot Ukraina samma dag, vilket skulle ge honom möjlighet att mobilisera även sina reservstyrkor till de hårt drabbade styrkorna i landet, uppger CNN.

Uppmanas lämna landet

Även USA:s utrikesdepartement har riktat en skarp uppmaning till amerikanerna i Ryssland. Departementet menar att deras medborgare omedelbart bör lämna landet och listar en rad olika anledningar.

– På grund av den oprovocerade och omotiverade invasionen av Ukraina av ryska militära styrkor, risken för trakasserier mot amerikanska medborgare i Ryssland av ryska myndigheters säkerhetstjänstemän, att ryska regeringen plockar ut amerikanska medborgare i Ryssland och fängslar dem, godtycklig tillämpning av lokal lag, begränsade flygningar till och från Ryssland, ambassadens begränsade förmåga att hjälpa amerikanska medborgare i Ryssland samt covid-19-relaterade restriktioner och terrorism, framhäver myndigheten.

Putins markering

Varningar kommer även från Putin, vars styrkor har börjat pynta den ukrainska staden Mariupol med ryska flaggor och skyltar inför måndagen. 

Även dessa är riktade mot väst, men formuleras betydligt annorlunda,

Kärnvapen uppges inte aktuellt

Enligt the Guardian lär Putinregimen visa upp sitt Il-80-plan, även kallat “domedagen”, eftersom den skulle vara det ledande planet vid en eventuell kärnvapenattack.

Regimen har dock officiellt förnekat att det finns planer på att ta till kärnvapen i den pågående konflikten, enligt ett uttalande av ryska utrikesdepartementets talesman Alexei Zaitsev.

Foto: S. Sirotnak resp President of Russia Office

Text: redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen