USA agerar – nytt beslut från försvarsministern

2023 10 09

USA flyttar nu krigsfartyg närmare Israel.

Efter att Hamas riktat raketattacker mot Israel har enorma stridigheter brutit ut i regionen.

Stora oroligheter råder och över 1 000 människor har förlorat livet, samtidigt som långt fler har skadats.

I samband med utvecklingen har Israels premiärminister Benjamin Netanyahu menat att landet står inför “ett långt och svårt krig”.

Nu agerar USA genom att flytta krigsfartyg närmare Israel, däribland det enorma hangarfartyget USS Gerald R.Ford.

Det rapporterar AP.

Skickar ammunition

Man har också beslutat att skicka ammunition till Israel, och enligt uppgifter kommer även stridsflygplan att skickas till området.

Det är försvarsminister Lloyd Austin som meddelar beslutet.

– USA har styrkor utplacerade världen runt som står redo att stärka denna avskräckande position om nödvändigt, säger Austin.

Enormt fartyg

På hangarfartyget USS Gerald R.Ford finns en besättning på 5 000 man, och fartyget skickas till närområdet för att vara redo att bistå Israel.

– Vi kommer snabbt att förse de israeliska försvarsstyrkorna med ytterligare utrustning och resurser, inklusive ammunition. Den första hjälpen kommer att börja röra sig idag och anlända under de kommande dagarna, fortsätter Austin.

Fyra amerikaner döda

Enligt initiala uppgifter har åtminstone fyra amerikanska medborgare dött i samband med attackerna.

Joe Biden har uttalat sitt outtröttliga stöd för Israel och hans administration agerar nu för att stötta landet.

Har talat 

Biden har talat med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

– Jag gjorde klart för premiärminister Netanyahu att vi är redo att erbjuda alla lämpliga medel för stöd till Israels regering och folk, framhåller Biden enligt Reuters.

– Israel har rätt att försvara sig själva och sitt folk. Låt mig säga detta så tydligt jag kan. Detta är inte ett ögonblick för något parti som är fientligt mot Israel att utnyttja dessa attacker för att söka fördelar. Världen tittar på.

Foto: R. DeAnda

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen