Upptäckt på planet 41 ljusår bort – liknar jorden

2024 05 09

Planeten ligger i Kräftans stjärnbild och har en atmosfär.

Det avslöjar ett internationellt forskarteam i tidskriften Nature.

Även den svenska forskaren Alexis Brandeker, lektor vid Stockholms universitet, ingår i teamet.

Planeten beskrivs som jordliknande, och nu har man också upptäckt att den har en atmosfär, rapporterar SR.

Lik jorden – men väldigt varm

Det är dock bara i vissa bemärkelser som planeten liknar jorden.

Planeten, som heter Janssen eller formellt 55 Cancri, är nämligen aningen varmare än jordklotet.

– Det är 1500 grader någonting, så att det är fruktansvärt varmt. Det är så varmt så att stenytan smälter, säger Alexis Brandeker till radiokanalen.

Ändå finns det flera saker som gör att den beskrivs som jordliknande.

Det handlar bland annat om storleken samt att den är i ett liknande material som vår jord.

Har upptäckt atmosfär

Dessutom har den alltså en atmosfär, vilket forskarteamet nu har kunnat konstatera.

Det rör sig förmodligen om en ganska tjock atmosfär.

– Åtminstone lika tjock som på jorden, men betydligt varmare. Och det kan vara så att en del av den här stenytan förångas och regnar ner som lavabitar, säger Alexis Brandeker.

– Den består troligen av en blandning av koldioxid och kolmonoxid, preciserar han för tidningen Forskning och Framsteg.

Tidigare atmosfär gick förlorad

Planeten ligger 41 ljusår bort, i stjärnbilden Kräftan.

Forskare har observerat den genom ett James Webb-teleskop, och det där är så man har lyckats urskilja planetens atmosfär.

Enligt tidningen så kretsar planeten så nära sin egen stjärna att den går varvet runt på drygt 17 timmar.

Detta förklarar varför planeten är så het.

Man tror också att planeten har haft en atmosfär tidigare, men att den har gått förlorad.

Den nuvarande atmosfären tros fyllas på med gaser från planetens inre, uppger tidningen.

– Det är så sekundära atmosfärer skapas: massa omfördelas inuti planeten så att lättare ämnen bubblar upp och tyngre ämnen faller neråt, säger Alexis Brandeker.

Foto: G Ferla

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


28 december 2025

Helikoptrar skickas upp – alla uppmanas att anmäla observationer

2025 12 28

Stormen Johannes har passerat över Sverige under helgen.

I ovädrets spår pågår nu ett febrilt arbete för att reparera de skador som de starka vindarna orsakat.  

– Räddningstjänst, SOS-alarm-operatörer, reparatörer, frivilliga och många andra samhällsbärare har – trots hårt väder och pågående helg – sett till att vägar röjs, el och kommunikationer återställs och att människor i utsatta situationer får hjälp, framhåller statsminister Ulf Kristersson, i ett inlägg på plattformen X.

– Ni gör skillnad för hela Sverige. Våra tankar går också till de som avlidit i samband med stormen, inte minst de samhällsbärare som dog under pågående röjningsarbete.

Många utan el fortfarande

Samtidigt kommer det att ta tid att återställa allt.

Fortfarande saknar omkring 30 000 svenska hushåll el, då stormen slagit hårt mot elnätet.

– Jag skulle klassa den här stormen som en av de värsta, säger Eons regionchef Lena Berglund till SVT.

Träd som ramlat över elledningar är den största orsaken till de stora störningarna.

– Det är ett väldigt besvärligt läge, säger Ellevios presskommunikatör Jonatan Björck, till SR.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Skickar upp helikoptrar

De drabbade elbolagen har nu börjat skickat upp helikoptrar för att söka av områdena där elledningarna kan ha skadats.

– Med start i dag lördag den 28 december kommer helikopterflygningar på låg höjd att ske i Bergslagen, Roslagen samt Västerbottens län och Västernorrlands län, uppger elleverantören Vattenfall.

– Vid behov kommer även träd att sprängas, vilket medför höga smällar i skogen.

Anmäl observationer

Det statliga elbolaget går också ut och uppmanar allmänheten att hålla ögonen öppna och anmäla observationer som kan orsaka problem på elnätet.

– Vi är tacksamma om de som gör observationer, exempelvis av lågt hängande elledningar eller träd som riskerar att falla på ledningar, anmäler detta på vår webbsida, uppger Vattenfall.

– Vi har i nuläget cirka 50 montörer ute i fält för att reparera elnätet. Vi arbetar så fort vi kan under säkra förhållanden.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: J Kosolapova

Text: Redaktionen