Uppståndelse i Ukraina – efter incident i Danmark

2024 12 10

Flera misstänkta incidenter i Danmark har skapat rubriker i Ukraina.

Under måndagen uppgavs proryska aktivister ha slagit till mot dussintals danska kommuner.

En till synes koordinerad cyberattack släckte deras hemsidor tidigt på morgonen.

Allt blev "svart" på skärmarna.

Enligt Mark Fiedel från Center for Cyber Security, tyder mycket på att det var proryssar som låg bakom it-attacken.

Det framhåller han för den danska nyhetsbyrån Ritzau, enligt TV2.

– När vi pratar om några av de överbelastningsattacker som drabbar Danmark med jämna mellanrum är det oftast pro-ryska cyberaktivister.

Uppståndelse i Ukraina

Nu har den misstänkta attacken skapat uppståndelse i krigets centrum och skapat rubriker i ukrainsk media.

– Flera danska kommuner har rapporterat att de har blivit måltavlor för DDoS-attacker (distributed denial-of-service), framhåller exempelvis den ukrainska tidningen Pravda.

Precis som i Danmark hänvisar man till Mark Fiedel.

– Det är inte alltid klart vem de riktar sig till. Aktivister söker uppmärksamhet till sin sak. Det är därför de ofta väljer symboliska mål, till exempel någon som verkar ha en tydlig koppling till Danmarks stöd till Ukraina, säger Mark Fiedel.

Ministern: ett av största hoten mot Nato

Ukraina och Europa har skäl att ta cyberattackerna på allvar. 

Nyligen varnade den Storbritannien för att Ryssland var redo att lansera en “våg av cyberattacker” mot landet och kan “bryta strömmen för miljontals människor”.

– Med tanke på omfattningen av den fientlighet är mitt budskap till medlemmarna idag tydligt: ingen ska underskatta det ryska cyberhotet mot Nato, framhöll Pat McFadden, brittisk minister med ansvar för säkerhetsfrågor, enligt Politico i slutet av november.

Rumäniens största energibolag utsatt

Försvarsmakten i Sverige har tidigare pekat ut just cyberattacker, påverkanskampanjer och informationsoperationer som det största hotet mot Sverige.

Vi är under press och påverkan. Här behöver alla vara uppmärksamma på vad som händer för att förstå när normalbilden bryts, sade tidigare ÖB Micael Bydén till GP förra året.

Under måndagen rapporterade även Rumäniens största energibolag Electrica att man drabbats av en cyberattack.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen