24feb26

Upprop mot statsministern – svensk man illa ute utomlands

2024 01 04

15 stycken högt uppsatta aktörer inom svensk media går nu samman i ett gemensamt upprop mot statsminister Ulf Kristersson (M).

På torsdagsmorgonen publicerar en rad chefredaktörer, kulturchefer och andra tunga namn, bland annat från Aftonbladet, Expressen, Svenska Dagbladet och Dagens Nyheter, ett gemensamt upprop mot statsministern.

Gruppen kräver samma sak – att Ulf Kristersson måste agera för att hämta hem den svenska författaren Gui Minhai som sitter fängslad i Kina.

Idag är det 3 000 dagar sedan han frihetsberövades under en semester i Thailand för att senare dömas till fängelse i tio år i Kina för att ha “tillhandahållit information till främmande makt”.

– Den brutala kidnappningen – som strider mot internationella konventioner – genomfördes med all sannolikhet för att han utövade sin yttrandefrihet, framhåller kulturcheferna i SvD.

"Situationen är allvarlig"

Efter tillfångatagandet 2015 och domen 2020 har Sveriges utrikesdepartement fortfarande inte fått tillgång till domstolsdokumenten.

Chefredaktörerna och de övriga skribenterna som undertecknat upproret kräver nu att Ulf Kristersson omedelbart besöker Gui Minahi i fängelset. 

De menar att det skulle ge en “tydlig signal” och visa Kina att Sverige inte tillåter kidnappningar av svenska medborgare – särskilt inte på grund av att de utnyttjat sin yttrandefrihet.

– Situationen för Gui Minhai är allvarlig. Han har flera sjukdomar och allt tyder på att han lever i en liten cell med tända lampor dygnet runt, framhäver gruppen i sin artikel.

Strypt alla kontakter

Den svensk-kinesiska författaren och förläggaren försvann den 17 oktober 2015 från sin semesterbostad i Thailand.

Sedan 2018 har Kina strypt alla Gui Minhais kontakter med sin familj och sitt juridiska ombud.

Enligt Amnesty International har han inga möjligheter till en rättvis rättegång.

– Gui Minhai är en bokförläggare som står upp för frihet och yttrandefrihet och bör omedelbart släppas fri och få komma hem, understryker organisationen på sin hemsida.

"Regeringen måste anstränga sig"

För lite mer än ett år sedan lade riksdagsledamoten Lawen Redar (S) in en motion till riksdagen om ett frigivande av Gui Minhai.

Riksdagen ställde sig bakom motionen och tillkännagav det för regeringen.

– I takt med Kinas auktoritära utveckling tycks arbetet med frisläp­pandet av Gui Minhai försvåras. Trots detta måste den svenska regeringen i alla sina ansträngningar fortsatt verka för Gui Minhais frigivning, skrev Lawen Redar i motionen 2022.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen