Uppmaning till elkonsumenter efter glada nyheterna

2022 11 11

Hushållen måste vara fortsatt restriktiva kring sin elförbrukning trots kommande helgs glädjepriser.

Den skarpa uppmaningen kommer från Johan Sigvardsson, elrpisexpert på Bixia, rapporterar Aftonbladet.

– Det är viktigt att hushållen fortsatt är medvetna och sparsamma. Skulle man se ett mönster att elförbrukningen sticker iväg och att vi sen får några kalla dagar, då sticker elförbrukningen och därmed priserna iväg ordentlig igen, säger han till tidningen.

Lägst pris någonsin

Varningen utfärdas i ljuset av att Sverige inför kommande helg står inför det lägsta timpriset – någonsin.

Mellan 01.00 och 06.00 natten till lördag ligger priset på minus två öre per kWh, vilket i teorin innebär att konsumenten får betalat för att förbruka el.

Det blir kulmen på ett mönster som visat sig större delen av veckan då varmt väder och hårda vindar lett till kraftigt minskade elpriser.

– I Sverige har det aldrig varit under 20 öre någonsin. Det beror på att det blåser väldigt mycket och att det regnar otroligt mycket i Norge. Det rinner vatten i floderna och då har de vattenkraft som måste produceras. Och så är det varmt. Att det är helg sänker också priset. Det är en perfekt storm, helt enkelt, säger Måns Skytt, elprisexpert på Tibber, till Aftonbladet.

"Markant scenförändring"

Veckans besked är välkommet för de som oroats för varningarna om en rekorddyr vinter.

Faran är inte över, men enligt Johan Sigvardsson bör elkonsumenter i Sverige inte förvänta sig att priserna hamnar i närheten av vad det slagits larm om.

– De senaste två månaderna har det blivit en markant scenförändring. Det beror på att det varit så pass milt väder i Europa under oktober och inledningen av november att uttagsperioden av gas har förskjutits och har knappt dragit igång ännu, säger han till tidningen.

“Något högre”

Även energimarknadsanalytikern Christian Holtz delar bilden av att situationen har förändrats, och det snabbt.

– Säkerligen är det en del som har missat att priserna gått ner inför vintern. Förväntansbilden är att det blir något högre jämfört med förra vintern, men inte tre-fyra gånger så högt, säger Christian Holtz till SR.

Bakslag tidigare i veckan

Ett bakslag för södra Sveriges elförbrukning ägde dock rum i onsdags då kärnkraftverket Oskarshamn 3 stoppades på grund av ett turbinstopp.

Felet åtgärdades dock och prognosen var att reaktorn skulle vara helt återställd inför helgen.

– Det tar cirka 60 timmar innan vi är tillbaka till full effekt på reaktorn, sade Desirée Liljevall, kommunikationschef på OKG, till SVT i onsdags.

– Vi vet vad som hände men vi kan inte kommentera det.

Foto: A. Sitoula

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Ryssland varnar Danmark: “Har blivit det det första landet”

2025 12 05

Ryssland går till rasande attack mot Danmark.

En ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark.

I fabriken ska företaget Fire Point, som bland annat tillverka krigsdrönare och robotar i Ukraina, verka och framställa bränsle till vapnen.

Det får nu Kreml att gå i taket.

– Danmark har blivit det första landet att stödja terroristregimen i Kyiv och har avsatt territorium för produktion av vapendelar. Det bidrar därmed till militära operationer mot fredliga städer i vårt land, säger Maria Zakharova, talesperson det ryska utrikesministeriet, enligt TV2 och tillägger:

– Detta äventyr bekräftar Köpenhamns fientliga, militaristiska kurs, och tillsammans med andra länder som är aggressivt allierade gentemot Ryssland omintetgör det försöken att lösa Ukrainakrisen politiskt och diplomatiskt.

"Strategiskt viktigt"

Det var i september som det danska beskedet om fabriken, som kommer att ligga nära Skrydstrup på Sønderjylland, gavs till känna.

I måndagst togs det första spadtaget.

– Med det första spadtaget säkras en strategiskt viktig produktionsanläggning till förmån för både Ukraina och Danmark, säger den danska försvarsministern Troels Lund Poulsen i ett uttalande.

Hans föregångare Morten Bodskov har beskrivit fabriken som ett bidrag till kampen för Ukrainas frihet.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Ambassadören: en del av kriget

Satsningen har dock väckt starka reaktioner i Ryssland.

När den danska regeringen tidigare i höstas gick ut med beskedet hävdade Vladimir Barbin, Rysslands ambassadör i Danmark och som återkommande spridit hätska budskap mot danskarna, att Danmark riskerar att uppfattas som en del av Ukrainakriget.

– Den ukrainska sidan har mycket öppet sagt att dessa missiler är avsedda att utföra attacker djupt inne i Ryssland. Köpenhamn vet detta, framhöll Barbin på Facebook vid tillfället.

LÄS MER: Kreml rasar över nordiskt beslut – ”tvingar oss agera”

Foto: Arctic Council Secretariat, Linnea Nordström 

Text: Redaktionen


4 dec 2025

Godaste pepparkakorna är korade – matjättens absolut sämst

2025 12 04

Få saker bidrar till julstämning såsom klassiska pepparkakor.

Oavsett om du väljer att baka dem själv eller tar den bekväma vägen och köper kakorna färdiga i butik är det för många ett obligatoriskt inslag i december.

Väljer du det senare alternativet kan det dock bli både bra och dåligt.

Faktum är att det nästan är astronomiska skillnader i smak och upplevelse när det gäller de olika pepparkakssorterna, enligt testpanelen vid Bäst i test som nu korat landets bästa respektive sämsta pepparkakor.

Enda med toppbetyg

Högst upp på listan, den enda med betyget 5 av 5, hittas pepparkakorna från Swedish Fika. Även tidigare har märket legat i topp och 2025 är inget undantag.

– Med en smak som känns härligt klassisk är dessa knapriga kakor helt enkelt svåra att slå. Trots att det kan vara svårt att sticka ut med en pepparkaka i Sverige, står Swedish Fika ut i mängden. Till skillnad från många andra sorter, där kryddorna knappt gör sig till känna, levererar Swedish Fika ett tydlig smakbild, skriver Bäst i test i sitt omdöme.

Coops sågas längs med fotknölarna

Anmärkningsvärt är att budgetvalet Ica Basic kvalar in på andraplatsen. Pepparkakorna från Ica beskrivs som knapriga, lagom kryddiga och knäckiga.

– Det är lätt att avfärda matkedjornas budgetmärken som halvdana – men då kommer du att gå miste om en del härligheter. Ica Basic Pepparkakor är inte bara precis vad plånboken behöver i inflationstider, det är dessutom julefröjd på burk, framhåller panelen.

Samma sak kan dock inte sägas om Coops motsvarighet.

Matjättens pepparkakor beskrivs som så hårda att tänderna kan trilla ur. Smaken kallas “fattig” och pepparkakorna upplevs som gamla OCH dammiga.

– Trots att de är så hårda att de knappt går att bita igenom, lyckas de ändå med konststycket att bli sega ett par dagar efter att burken öppnats utan att förlora det stenhårda tuggmotståndet, skriver Bäst i test.

LÄS MER: Populär julmat rusar i pris – 1 200 procent dyrare

Hela listan

Testet i sin helhet finns på Bäst i tests hemsida.

Nedan ser du listan över hur de 13 pepparkakorna placerade sig.

  1. Swedish Fika Pepparkakor (5 av 5)
  2. Ica Basic Pepparkakor (4,5 av 5)
  3. Annas Moomin Blåbär & Vanilj (4,5 av 5)
  4. Annas pepparkakor (4,5 av 5)
  5. Ica Pepparkakor (4 av 5)
  6. Kung Oscar Pepparkakor (4 av 5)
  7. Kronans Cederpepparkakor (4 av 5)
  8. Sondey Pepparkakor, Lidl (3 av 5)
  9. Nyåkers Pepparkakshjärtan (2 av 5)
  10. Ica välkryddade pepparkakor (1,5 av 5)
  11. Semper Glutenfria Pepparkakor (0,5 av 5)
  12. Gille Små hjärtan pepparkakor (0,5 av 5)
  13. Coop Pepparkakor (0,5 av 5)

Källa: Bäst i test

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto: MarcusOscarsson.se

Text. Redaktionen