Uppmaning till alla som julhandlar – “Kan gå snabbt”

2023 12 10

Myndigheter och experter går nu ut med råd inför julen.

Som bekant har säkerhetsläget i Sverige försämrats avsevärt under det senaste året.

Koranbränningar, LVU-kampanjen och det pågående kriget mellan Israel och Hamas bedöms av Säkerhetspolisen vara bidragande anledningar.

Nu går man ut med uppmaningar till de som julhandlar för att säkerställa säkerheten.

Det rapporterar SVT.

“Kan gå snabbt”

Lena Ljungholm, som tidigare varit verksam som polis men i dagsläget arbetar som säkerhetsspecialist, har flera råd.

Hon menar att det absolut viktigaste för de som är ute och julhandlar är att hålla sig uppdaterad på information från myndigheter.

Man bör även använda sina sinnen och hålla koll på vad som pågår runt om en.

– Ska man vara på ställen där det är mycket folk ska man ge sig själv chansen att upptäcka saker. Det kan gå ganska snabbt när något allvarligt händer, säger hon.

Brukar öka

Säkerhetspolisen understryker att julhandeln innebär en period av högre osäkerhet än vanligt.

– Erfarenhetsmässigt så vet vi att aktiviteterna brukar öka, säger Säpos operative chef Fredrik Hallström.

Ger uppdatering

I samband med en höjning av terrorhotnivån och det brutala dådet mot svenskarna i Bryssel har regeringen arbetat mycket med säkerhetsläget.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) har gett en uppdatering.

– Nu, fyra månader efter terrorhotnivåhöjningen, kan vi konstatera att det höga terrorhotet kvarstår och att vi har sett olika händelser i omvärlden som också påverkar Sverige, säger han till DN.

Innebär flera saker

Säpos Fredrik Hallström förklarar att den ökade aktivitetsnivån inte nödvändigtvis handlar om attentatsplanering.

– Det kan vara propagandaspridning, stödverksamhet som kan omfattas av terrorfinansiering eller tankar, idéer och uppmaningar att resa till konfliktområden, säger han.

Säkerhetsläget i Sverige bedöms vara fortsatt mycket problematiskt.

Foto: E. Zhyvchik

Text: Redaktionen


JUST NU: Finansministern varnar alla som jobbar

2025 06 02

Svenskar som jobbar kommer tvingas betala för flera av Socialdemokraternas nya förslag.

Det skriver finansminister Elisabeth Svantesson (M) och äldre- och socialförsäkringsminister Anja Tenje (M) i en debattartikel i Dagens Industri.

Ministrarna listar flera förslag som Socialdemokraterna presenterat under den nyligen avslutade S-kongressen:

- Höjda ersättningsnivåer i sjukförsäkringen

- Karensavdraget ska slopas

- Förkortning av arbetstiden

Enligt M-ministrarna kommer förslagen leda till ökade kostnader för vanliga arbetare.

– Sanningen är att det är alla de som faktiskt går till jobbet varje dag, och redan betalar hög skatt, som kommer få stå för notan. Tillsammans med företagen, som annars hade kunnat anställa fler och bidra med tillväxt och konkurrenskraft, skriver Svantesson och Tenje.

– Svenska hushåll och företag som under de senaste åren har kämpat med stigande räntor och hög inflation kommer behöva betala för de som inte jobbar. Det är varken rätt eller rättvist mot dem som arbetar och betalar skatt, och det är inte värdigt för dem som hålls kvar i utanförskap.

Svaret: ”Handlar om rättvisa och respekt”

Socialdemokraterna vill slopa karensavdraget eftersom de anser att det drabbar olika yrkesgrupper olika hårt. Enligt partiet kan exempelvis tjänstemän ofta jobba hemifrån och undvika att förlora en dagsinkomst vid sjukdom, medan de som arbetar i till exempel hemtjänst, butik eller kollektivtrafik saknar den möjligheten.

– Vanligt folk ska inte tvingas ställas inför valet att ha råd vara hemma när de är sjuka eller att kunna betala för den allt dyrare matkassen. Det handlar om rättvisa och respekt, har partiledare Magdalena Andersson sagt om beslutet att slopa karensavdraget.

LÄS MER: FI varnar: Ta inga lån från dessa företag | Ekonomibladet

”46 000 kronor per år”

Under partikongressen beslutade S att partiet ställer sig bakom en kortare arbetsvecka, men överlåter frågan till arbetsmarknadens parter.

S-profilen Annika Strandhäll har länge drivit frågan om arbetstidsförkortning.

– Alla andra nordiska länder har genomfört arbetstids­förkortningar. Faktum är att i Sverige har vi det längsta arbets­livet i hela Europa, sade Strandhäll till Sveriges Radio när förslaget presenterades.

Från högerkanten låter det dock annorlunda.

Starka näringslivsaktörer som Svenskt Näringsliv varnar för att en arbetstidsförkortning kan få stora ekonomiska konsekvenser för Sverige.

Enligt organisationen kan en förkortad arbetsvecka från 40 till 35 timmar per vecka leda till en minskning av BNP med 509 miljarder kronor per år, vilket motsvarar 8,1 procent av BNP eller 46 000 kronor per person och år.

– Med oförändrade välfärdsambitioner skulle det innebära ett kraftig ökat skattetryck motsvarande en höjning av skatten med 2 400 kronor i månaden per vuxen person, skriver Svenskt Näringsliv på sin hemsida.

LÄS MER: Konkurserna minskar – men här ökar de kraftigt | Ekonomibladet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättebesked från Lidl

2025 06 02

Lidl växer så det knakar.

Sedan 2020 har lågpriskedjan ökat sin omsättning med 43 procent. Det senaste verksamhetsåret landade omsättning på nästan 19 miljarder kronor – en ökning med omkring två procent.

Flera nya butiker

Nu planerar Lidl att öppna sju nya butiker i Sverige. Butikerna ska slå upp portarna i bland annat Sollefteå, Mora och Borås. Den långsiktiga ambitionen är att dagens 205 butiker ska utökas till hela 300 butiker.

Men det finns orosmoln på himlen. Lidl:s tillväxttakt hämnas av en krånglig byråkrati. Det menar Jakob Josefsson, som är vd  för Lidl Sverige.  

–  Lidl Sverige har haft en stark försäljningsutveckling under de senaste fem åren. Nu börjar det bli tufft att växa ytterligare på befintlig butiksyta, säger han och tillägger:

– Vår fortsatta tillväxt hämmas av utmaningarna att öppna nya butiker, bland annat som en följd av hur det kommunala planmonopolet tillämpas. Det missgynnar i slutändan konsumenterna som inte får ta del den prispress som ökad konkurrens leder till.

LÄS MER: Klädföretag i konkurs efter 43 år | Ekonomibladet

Från rött till grönt

Trots stora ekonomiska utmaningar och stigande råvarupriser gick Lidl med vinst under det senaste verksamhetsåret efter flera år med röda siffror.

Rörelseresultatet landade på omkring 100 miljoner kronor.  

Ett styrkebesked, betonar vd Jakob Josefsson.

– Genom fortsatt fokus på att effektivisera våra processer, med bibehållen personalstyrka, har vi tillsammans lyckats vända till vinst och visat att vi har en långsiktigt hållbar affärsmodell. Ett stort tack till alla Lidls engagerade medarbetare som gjort det möjligt, säger Lidl-chefen.

– Dessutom ett tack till alla våra kunder som valt och fortsätter välja Lidl för högsta kvalitet till branschens bästa pris.

LÄS MER: Coop-butik stänger efter 40 år – en av de största i staden | Ekonomibladet

Foto: K. Przybylak

Text: Redaktionen