Uppmaning till 375 000 husägare – riskerar höjd kostnad

2025 01 25

Elnätsföretaget Ellevio inför en ny prismodell.

Enligt Energimarknadsinspektionen måste alla elnätsföretag i Sverige ha infört den nya prismodellen senast år 2027.

Ellevio är först ut - och det innebär att den som använder flera saker som slukar el samtidigt kommer att få betala mer.

Därmed riktas en uppmaning till husägare.

Riktar uppmaning

Det är 375 000 husägare som är kunder till Ellevio som riskerar den höjda kostnaden.

Jesper Liveröd, presschef på Ellevio, riktar en tydlig uppmaning.

– Om du blir bättre på att fördela och, i den mån du kan, försöka använda el när det är låg belastning på näten, då blir du en vinnare, säger han till Göteborgs-Posten.

Så fungerar det

Ellevio har kunder i hela Västsverige som påverkas av förändringen.

Tanken är att den som har höga effekttoppar - som man får om man har flera apparater igång samtidigt - betalar mer än den som sprider ut elanvändningen.

Även kunder till Göteborg Energi kommer att påverkas av förändringen.

– Vi tror att det är ett verktyg för att hantera den kapacitetsbrist som vi ser komma i Göteborg, säger Jennie Sjöstedt vid Göteborg Energi Elnät till GP.

“Är nyckeln”

Effekt och effekttoppar är ett bra mått på hur mycket plats din elanvändning under respektive timme tar i elnätet.

För att använda befintliga elnät mer effektivt, behöver vi hjälpas åt och flytta en del av elanvändningen från timmar med hög belastning till timmar med lägre belastning.

Det förklarar Ellevio.

– Effektavgiften är ett incitament till att våra kunder ska jämna ut sin elanvändning och på så sätt bidra till att våra elnät räcker till fler kunder och nya behov. ​

“Lätt att påverka”

Ellevio fortsätter.

– Dessutom är effektavgiften både lättare att påverka för dig som kund och mer korrekt som mått på din användning av elnätet, framhåller elnätsföretaget.

– Genom att jämna ut och flytta elanvändning och inte köra alla elapparater samtidigt, minskar du dina effekttoppar och sänker dina elnätskostnader.

Foto: P. Myrtorp

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 01

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen